بیجندی: امسال 40 هزار نفر به صورت پایدار در حوزه “مشاغل خانگی” فعال می‌شوند

معاون آموزش و کارآفرینی جهاد دانشگاهی گفت: اگر منابع اعتباری به موقع تامین شود، تا پایان سال حداقل 40 هزار نفر به صورت پایدار در حوزه مشاغل خانگی فعال خواهند شد.

به گزارش کارآفرینی پرس، دکتر محمدصادق بیجندی، با اشاره به تصویب طرح الگوی نوین مشاغل خانگی در ستاد ملی ساماندهی و توسعه این مشاغل در اواخر سال 1395، گفت: این طرح پس از بررسی های کارشناسی و فنی در سازمان ها و دستگاه‌های مختلف و همچنین مطالعه و پژوهش در خصوص تجربیات 9 کشور پیشرو در این حوزه به تصویب رسید و اجرای آزمایشی و پایلوت آن به جهاددانشگاهی به عنوان نهاد توسعه ای و دانش بنیان واگذار شد.

بیجندی گفت: برای پیاده و اجرای درست الگو در فاز اول نیازمند انجام مطالعات و پژوهش ملی، منطقه ای و استانی بودیم، به همین منظور از تمام ظرفیت های پژوهشی جهاددانشگاهی به منظور شناسایی ظرفیت ها، توانمندیها و ظرفیت بازار استفاده شد.

وی افزود: درکنار بررسی ظرفیت ها، تحقیقات لازم در خصوص کشش بازار محصولات خانگی و قابلیت پیاده سازی و اجرای طرح های مشاغل خانگی و بازار فروش این محصولات و خدمات در هر منطقه و هر استان مورد بررسی قرار گرفت.

معاون آموزش و کارآفرینی جهاددانشگاهی تصریح کرد: خوشبختانه با توجه به اجرای موفقیت آمیز طرح پایلوت در 9 استان کشور، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان راهبر و مدیر این طرح، ماموریت پیاده سازی و اجرای الگوی نوین در 31 استان کشور را به جهاد دانشگاهی واگذار کرد.

بیجندی خاطرنشان کرد: نگاه به مشاغل خانگی تا پیش از اجرای این طرح بیشتر بر تفکر و نگاه سنتی حرکت می کرد، اما معتقدیم با اجرای این طرح که با همکاری و همراهی همه دستگاه‌ها ،سازمانها و نهادها محقق شد، نگاه جدید و توسعه یافته ای به این مشاغل در سطح کشور ایجاد شده است.

وی افزود: در این طرح به دنبال این هستیم که مشاغل خانگی از حالت شغل دوم و یا از یک شغل ناپایدار خارج شده و به صورت یک شغل پایدار و مولد تبدیل شود.

این مسئول خاطرنشان کرد: در این طرح از تمامی ظرفیت ها و پتانسیل ها و به ویژه ظرفیت افرادی که صاحب مهارت و تجربه در حوزه زنجیره ارزش مشاغل خانگی هستند استفاده شده و از آنها با عنوان “پیشران” در الگو یاد می شود. به عبارت دیگر از ظرفیت پیشرانان برای آموزش، مشاوره های تخصصی، توسعه بازار، توسعه محصول، شبکه سازی، برندینگ، بازاریابی و موارد مرتبط استفاده می شود.  

بیجندی با اشاره به شروع ثبت نام در این طرح در 31 استان کشور از سال گذشته، گفت: طی این مدت بیش از 90 هزار نفر برای شرکت در این طرح ثبت نام کردند که پس از بررسی های اولیه و غربالگری های صورت گرفته در حال حاضر حدود 60 هزار نفر در این طرح حضور دارند.

وی افزود: در حال حاضر بخش عمده این افراد در حال گذراندن دوره های آموزشی و مشاوره ای عمومی و تخصصی هستند و بر اساس آخرین آمار دریافتی از واحدهای سازمانی مجری طرح در استان ها حدود 20 هزار نفر از متقاضیان در قالب شبکه های کسب و کار به مرحله اتصال به بازار و پایدار سازی شغلی رسیده اند.

بیجندی در ادامه خاطرنشان کرد: اگر منابع اعتباری طرح به موقع تامین شود، می توانیم این تعداد را حداقل به 40 هزار نفر برسانیم و بخشی از دغدغه دولت سیزدهم و شخص رییس جمهور و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی را در حوزه اشتغال برطرف کنیم.

این مسئول خاطرنشان کرد: نکته حائز اهمیت در این طرح این است که پرداخت تسهیلات هدفمند بوده و بر اساس نقش و جایگاه متقاضیان، بویژه پیشرانان در زنجیره ارزش و پس از ارزیابی های لازم پرداخت می شود.  

بیجندی در خصوص یکی دیگر از نکات مهم و کلیدی در این طرح اظهار داشت: توجه به بحث بازار و فروش محصولات و خدمات نکته مهم و کلیدی در حوزه مشاغل خانگی و خرد است، بر این اساس همکاران ما در تمامی استان ها با توجه به نتایج میدانی پژوهش ها، مطالعه اسناد بالادستی، مصاحبه با خبرگان، بررسی طرح های قبلی از سمت بازار و تقاضا به سمت شبکه سازی و تولید حرکت شد و امیدواریم این حرکت علمی و با محوریت به عنوان یک تجربه موفق روز به روز گسترش بیشتری ذاشته و بتواند در زیست بوم کارآفرینی و اشتغال کشور نقش و جایگاه خود را به خوبی ایفا کند.

بیجندی از تولید باکیفیت، استانداردسازی، بسته بندی مناسب و مشتری مداری هم به عنوان نکات کلیدی دیگر در این طرح یاد کرد و افزود: اعتقاد ما بر این است که کیفیت می تواند ضامن بقای تولید پایدار در حوزه محصولات و خدمات مشاغل خانگی باشد، بنابراین در این طرح تمرکز و توجه ویژه ای به بحث کیفیت محصولات و خدمات صورت گرفته است.

معاون آموزش و کارآفرینی جهاددانشگاهی به موضوع توجه به مشاغل نوین در این حوزه هم اشاره کرد و افزود: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سایر سازمانها و دستگاههای مرتبط و درگیر در حوزه مشاغل خانگی از ابتدای شروع الگو به مشاغل نوین نظیر برنامه نویسی، ترجمه، ویراستاری، تولید محتوی، مدیریت سامانه ها، مشاوره و … توجه لازم را داشتند، بنابراین جهاددانشگاهی به عنوان نهاد مجری تلاش نموده از ظرفیت دانش آموختگان، دانش جویان و شرکتهای دانش بنیان و نوپا به خوبی استفاده نماید و انشالله در آینده نزدیک برخی از دستاوردهای بسیار ارزشمند این حوزه اطلاع رسانی خواهد شد.

بیجندی در پایان اظهار کرد: قطعاً هدف گذاری رییس جمهور برای حوزه اشتغال کشور تحقق خواهد یافت، مشروط بر اینکه وحدت فرماندهی در این حوزه داشته باشیم و همه سازمان ها و دستگاه‌ها با مدیریت عالیه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تمامی ظرفیت ها را پای کارآورده و ضمن تجمیع امکانات و برنامه ها و جلوگیری از موازی کاری های مرسوم، با تقسیم کار مشخص و معین، زمینه تحقق هدف بسیار ارزشمند ریاست جمهوری با طرحی که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در قرارگاه اشتغال کشور دارند، فراهم گردد.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
ایسنا

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا