عرفان خسرویان: برای تحقق کارآفرینی باید اکوسیستم مهارتی ایجاد شود

آیین تکریم و معارفه رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای یکشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۰ با حضور محمد علی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سالن اجتماعات دانشکده فنی دکتر شریعتی برگزار شد.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از میزان، در این مراسم که با بازدید وزیر علوم و افتتاح مرکز توسعه، آموزش و مهارت آموزی پوشاک کشور همراه بود، از زحمات و تلاش‌های ابراهیم صالحی عمران تقدیر و  عرفان خسرویان از سوی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان سرپرست دانشگاه فنی و حرفه ای معرفی شد.

  عرفان خسرویان در این مراسم طی سخنانی جنس کار آفرینی در دانشگاه فنی و حرفه‌ای را از نوع مهارتی خواند و گفت: برای تحقق امر کارآفرینی باید اکوسیستم مهارتی کشور، ایجاد شود همانطور که اکوسیستم علم و فناوری در دو دهه گذشته ایجاد شده است.
وی ادامه داد: دانشگاه فنی و حرفه‌ای در کمترین زمان ممکن در آموزش نیروی انسانی می‌تواند نیاز بازار را بر طرف نماید و فرد در یک زمان بسیار کوتاهی پس از دانشگاه، هویت شغلی پیدا می‌کند، بنابراین بسیاری از آسیب‌های اجتماعی ناشی از بیکاری جلوگیری خواهد شد.


سرپرست دانشگاه گفت: سرانه سالانه تربیت فوق دیپلم نظری در کشور حدود ۱۵ میلیون تومان است در صورتی که این سرانه برای تربیت فوق دیپلم مهارتی بسیار کمتر است در صورتی که حداقل باید ۱.۵ برابر سرانه نظری باشد و اگر سهم ۵ درصد تبصره ۱۸ برای تجهیز کارگاه‌های فنی حرفه‌ای اتفاق بیفتد یک تحول اساسی در بوم مهارتی کشور اتفاق خواهد افتاد؛ بنابراین باید وابستگی دانشگاه‌ها به بودجه عمومی با شیب متناسبی کاهش یابد، ولی به دلیل وابستگی به بودجه‌های دولتی امروز گرفتار نفرین منابع هستیم و دانشگاه دچار ابهام نقش اجتماعی می‌باشد.
وی افزود: دانشجویان دانشگاه فنی و حرفه‌ای بر اساس استاندارد‌های دانشگاه خود شایستگی‌ها و توانایی‌هایی را به دست می‌آورند که در طول زندگی کاری خود پس از فارغ التحصیلی، به عنوان سرمایه انسانی ارزشمند و تحول آفرین شناخته شوند. در دانشگاه فنی و حرفه‌ای برای تکمیل کردن ارتقاء دانشگاه به نسل چهارم تلاش می‌کنیم به عنوان واسطه میان کارآفرینان جوان، اساتید و سرمایه‌گذاران عمل کرده و به مکانی برای گردهم‌آیی این افراد برای انجام کار مشترک تبدیل شویم. دانشگاه فنی و حرفه‌ای پیشران در کسب و کار‌های مهارتی است و کارآفرینان و سرمایه‌گذاران در صورتی‌که از ظرفیت این دانشگاه آگاه شوند اقبال زیادی را نشان خواهند داد.
خسرویان با بیان اینکه دانشگاه فنی و حرفه‌ای با رویکرد تحول‌گرایی و خلق ثروت می‌تواند با تکیه بر ظرفیت‌ها و مزیت‌های رقابتی خود به سمت حل مسائل کشور حرکت کند و به عنوان پیشران در کسب و کار‌های مهارتی نقش‌آفرین باشد، تأکید نمود: برای اینکه دانشگاه فنی و حرفه‌ای پیشران تحول نظام آموزش عالی باشد، ما باید این مجموعه‌ی عظیم دانشگاهی را متمایز از سایر دانشگاه‌ها قرار دهیم، زیرا دانشگاه فنی و حرفه ا‌ی در نقطه حرکت خود در نظام جامع مهارت و اشتغال قرار گرفته است و سایر دانشگاه‌ها در حوزه توسعه علم و فناوری هستند.


وی عنوان داشت: با شکل گیری نهاد‌های واسطی مانند پارک‌های علم و فناوری و مهارتی در دانشگاه فنی و حرفه‌ای، می‌توان ظرفیت تبدیل آموزش دانشگاهی را به محصولات قابل کاربرد جامعه و صنعت تبدیل کرد و این موضوع باعث ایجاد تحرک در برقراری ارتباط دانشگاه و صنعت خواهد شد. بنا براین ساماندهی و سامان یابی ظرفیت‌ها و مأموریت‌های دانشگاه فنی و حرفه‌ای در راستای حل چالش‌ها و مسائل اولویت دار کشور در دستور کار قرار گرفته است.


سرپرست دانشگاه فنی و حرفه‌ای خاطر نشان کرد: با عنایت به اینکه برنامه هفتم توسعه آخرین برنامه در تحقق اهداف چشم انداز ۱۴۰۴ و همچنین اولین برنامه در پیاده سازی رهنمود‌های گام دوم انقلاب اسلامی است، پیشنهاد میشود راهبرد‌های مهارت محوری و کارآفرین پروری در نظام آموزش عالی کشور دیده شود و اینجانب نسبت به تحقق مأموریتم در راستای ایجاد تحول در مجموعه دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور، راهبرد‌های تحقق مهارت آفرینی و رسیدن به یک دانشگاه کارآفرین پرور را در دستور کار قرار داده ام.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
میزان
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا