علی نقیب: تقویت کارآفرینی راهکار دولت برای اشتغالزایی است

تنها رسانه اختصاصی برخط موتورسیکلت در ایران

رییس هیات مدیره کانون کارآفرینی استان تهران تنها راه دولت برای اشتغالزایی را تقویت کارآفرینان در حوزه صنایع کوچک و متوسط اعلام کرد.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از ایرنا، علی نقیب با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب بر اهمیت نقش و جایگاه صنایع کوچک در رشد و توسعه اقتصادی کشور افزود: بر اساس آمارهای منتشر شده بیش از ۹۰ درصد از بنگاه‌های تولیدی کشور را واحدهای کوچک و متوسط تشکیل می‌دهند.

وی یادآورشد: از همین رو هرگونه برنامه ریزی برای توسعه صنعتی و اقتصادی کشور، اشتغالزایی، توسعه صادرات غیرنفتی و نوآوری، بدون حمایت و پشتیبانی از صنایع کوچک و متوسط میسر نخواهد شد.

نقیب با اشاره به آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت به بازگشت ۲ هزار و ۶۷ واحد صنعتی راکد در سال گذشته و ساخت یک هزار و ۴۳۳ کارگاه کوچک با الویت دانش بنیان ها، اظهارداشت: هنوز ۲ هزار واحد صنعتی غیر فعال در داخل و خارج شهرک ها و نواحی صنعتی وجود دارد که وزارت صمت می تواند با دادن تسهیلات ویژه به کارافرینان در راه اندازی این واحدهای صنعتی راکد و اشتغالزایی کمک شایانی کند.

این کارآفرین گفت: واحدهای صنعتی کوچک و متوسط در تمامی کشورها نقشی اساسی در تامین اشتغال، افزایش تولید ملی، توسعه صادرات و حضور در بازارهای جهانی دارند.

وی خاطر نشان کرد: این صنایع نسبت بسیار بزرگی را از تعداد بنگاه های تولیدی و نسبت قابل ملاحظه ای از اشتغال صنعتی و محصولات صنعتی را به خود اختصاص داده اند و زمینه های مناسب لازم را برای برقراری ارتباط موثر بین تولیدات صنعتی و کشاورزی، جلب سرمایه های بخش خصوصی و امکان تنوع و انعطاف در تولیدات صنعتی را فراهم می کنند.

نقیب ادامه داد: بسیاری از کشورها با آگاهی از نقش و تاثیر صنایع کوچک و متوسط و اتخاذ سیاست‌های حمایتی و برنامه‌ریزی مناسب به گسترش و رونق این نوع صنایع کمک کرده اند و تحولات مثبتی را در صنعت خود به وجود آورده اند.

رییس هیات مدیره کانون کارآفرینی استان تهران گفت: با توجه به اینکه بخش عمده صنایع کوچک توسط بخش خصوصی اداره می شود و سهم اندکی در مجموعه های تصمیم گیری دارند، دسترسی بیشتر این صنایع به قدرت و ارکان تصمیم­ گیری به راحتی می تواند مشکلات آنها را مرتفع سازد.

وی با تاکید بر ویژگی‌های بسیار مهم بنگاه‌های کوچک و نقش مکمل بودن آنها با یکدیگر اعلام کرد: به جای سرمایه‌گذاری هنگفت در یک واحد تولیدی، مجموعه‌ای از بنگاه‌های کوچک می‌توانند یک زنجیره تولید را تشکیل داده و هر کدام بخشی از تولید را بر عهده بگیرند و همین امر خود باعث افزایش رونق صنعتی خواهد شد.

نقیب اضافه کرد: از سویی دیگر بنگاه‌های کوچک و متوسط می‌توانند در کنار واحدهای بزرگ راه‌اندازی شوند و بخشی از تولید را انجام دهند که در این مساله با تخصص‌گرایی که صورت می‌گیرد باعث کاهش هزینه‌ها و افزایش تولید می‌شود.

رییس هیات مدیره کانون کارآفرینی استان تهران بیان کرد: با وجود تمام ظرفیت‌ها و ویژگی‌های صنایع کوچک، اما تاکنون در ایران آن گونه که باید از این ظرفیت استفاده نشده و حمایت‌های لازم از این صنایع انجام نگرفته است؛ این درحالی است که تمرکز حمایت‌های ویژه به سمت صنایع بزرگی است که سالیان دراز از آن بهره‌مند بوده‌اند و نتیجه مثبتی در برنداشته است.

به گفته وی با توجه به عملکرد منفی صنایع بزرگ و توانایی‌های صنایع کوچک و نقش آنها در ایجاد اشتغال و افزایش تولید لازم است در سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها توجه ویژه‌ای به صنایع کوچک شود.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
ایرنا
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا