غلامحسین حسینی نیا: ۴۴۰ هزار فرصت شغلی کم سرمایه شناسایی شده است

تنها رسانه اختصاصی برخط موتورسیکلت در ایران

رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای گفت: ۴۴۰ هزار فرصت‌های شغلی مهارت محور کم سرمایه‌بر شناسایی شده است چرا که آورده‌ی آن بر مهارت شخص است.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، غلامحسین حسینی‌نیا رئیس سازمان فنی‌وحرفه‌ای کشور گفت: ۴۴۰ هزار فرصت‌های شغلی مهارت محور کم سرمایه‌بر شناسایی شده است چرا که آورده‌ی آن بر مهارت شخص است و نیاز به سرمایه بالا ندارد و صرفا به خرید ابزار کار نیاز دارد.

به گفته حسینی نیا شغلی مانند استادکار آیینه‌کاری به دوره‌ی عملی ۸۰۰ ساعته در سازمان فنی‌و‌حرفه‌ای نیاز دارد تا فرد به استادکار ماهر تبدیل شود و ابزار کار مورد نیاز آن خط‌کش، گونیا و الماس است و کم‌تر از یک میلیون تومان هزینه دارد.

رئیس سازمان فنی و حرفه ای گفت: ایجاد شغل در صنعت پتروشیمی بین ۳ تا ۴ میلیارد تومان سرمایه لازم دارد یا در کشاورزی ایجاد شغل ۳۰۰ میلیون تومان هزینه دارد، اما ۴۴۰ هزار فرصت شغلی شناسایی شده توسط وزارت کار به دلیل مهارت محور بودن کم‌تر از ۱۰ میلیون تومان هزینه دارند که برخی از آن‌ها به مجوز نیاز ندارند آن‌هایی هم که مجوز می‌خواهند ۳ روزه آن را دریافت خواهند کرد.

به گفته حسینی نیا در زمینه‌های مختلف رشته‌های کم سرمایه شناسایی شده، اما بیش‌تر در مشاغل خانگی و به خصوص صنایع دستی، تعمیرکاری لوازم خانگی، صوتی و تصویری و آی‌تی است. بیش از ۵۰ نوع شغل شناسایی شده که فرد می‌تواند حتی با آن درآمد دلاری داشته باشد و به شکل دورکاری با کارفرمای خارجی قرارداد بیندد و درآمد داشته باشد.

رئیس سازمان فنی و حرفه ای گفت: بحث اصلی در ایجاد شغل‌های کم سرمایه مهارت‌آموزی و مشاور شغلی است که در سازمان فنی‌حرفه‌ای انجام می‌شود آن رشته‌هایی که در مراکز دولتی داریم رایگان در اختیار مردم قرار می‌گیرد و فقط در آموزشگاه‌های آزاد هم هزینه دریافت می‌شود.

به گفته رئیس سازمان و فنی و حرفه در اتاق تعاون و معاونت تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم با کار‌های تعاونی کمک می‌شود و در بانک توسعه تعاون، بنیاد برکت و کمیته امداد بر روی تامین تسهیلات مورد نیاز مشاغل تمرکز شده است. در بودجه‌ی ۱۴۰۱ اعتبار ١٦٠ هزار میلیاردی برای پرداخت تسهیلات و ایجاد اشتغال در نظر گرفته شده است.

چهارشنبه، حجت الله عبدالملکی وزیر کار حداقل هزینه ایجاد یک شغل را یک میلیون تومان بیان می‌کند. او سه سال پیش هم عنوان کرده بود که با یک میلیون تومان می‌شود شغل ایجاد کرد.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا