درباره اقدامات دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد در زمینه مهارت و کارآفرینی

تنها رسانه اختصاصی برخط موتورسیکلت در ایران

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان رضوی عنوان کرد که با راه‌اندازی مدارس عالی مهارت در واحدهای دانشگاهی این استان توجه ویژه‌ای به مهارت و اشتغال دانش‌آموختگان شده است.

به گزارش کارآفرینی پرس، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی دوازدهم بهمن ۹۹ با صدور بخشنامه‌ای، نظام‌نامه «نظام آموزش فنی، حرفه‌ای و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی» را -که به تصویب شورای گسترش این دانشگاه رسیده بود – ابلاغ کرد که براساس آن، آموزش‌های فنی، حرفه‌ای و مهارتی در دانشگاه آزاد اسلامی براساس رویکردهای «تدوین استانداردهای آموزشی مبتنی بر شایستگی‌های حرفه‌ای»، «برنامه‌ریزی گسترش انواع آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و مهارتی بر اساس تقاضای بازار کار»، «توسعه رشته‌ها در قالب خوشه‌های حرفه‌ای، متناسب با آمایش ملی و استانی»، «گنجاندن پرورش روحیه کارآفرینی در تمامی شئون برنامه‌های آموزش» و «آموزش توأمان نظری و عملی برای افزایش توانایی سرمایه انسانی» برنامه‌ریزی و اجرا خواهد شد.

روزهای نخست خرداد ۱۴۰۰ با ابلاغ بخشنامه ای دیگر از سوی دکتر طهرانچی، «آیین‌نامه نحوه تأسیس و اداره امور دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی» به رؤسای استانی و واحدهای ویژه دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ و تأکید شد که آیین‌نامه نحوه تأسیس و اداره امور دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی که به تفصیل دراختیار واحدهای دانشگاهی قرار گرفته است، شامل مواردی از جمله مقدمه و تعاریف، تأسیس دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی، اداره امور دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی، آموزش‌های کوتاه مدت و… است.

پیشتازی دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی در عرصه مهارت و کارآفرینی

براساس بندهای این آیین‌نامه؛ واحدهای دانشگاهی بنا به مقتضیات سند مأموریت و آمایش، برنامه‌ریزی و کارآفرینی دانشگاه و شرایط ناحیه‌ای با تأمین امکانات می توانند دانشکده مهارت و کارآفرینی تأسیس کنند. در این راستا طبق مصوبه شورای دانشگاه آزاد اسلامی دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی در واحدهای دانشگاهی راه‌اندازی شدند و آموزشکده‌های فنی حرفه‌ای سما در این دانشکده ادغام و وظایف جدیدی برعهده گرفتند.

سیدمحمد بطحایی معاون آموزش‌های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی هم عنوان کرده است که برای اجرایی‌کردن مصوبه شورای دانشگاه علاوه‌بر ظرفیت‌های سایر بخش‌های دانشگاه، آموزشکده‌های سما به دانشکده مهارت و کارآفرینی تبدیل می‌شوند و متولی اصلی اجرای آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای و مهارتی در واحدهای دانشگاهی خواهند بود و مدارس عالی مهارت هم به زیرمجموعه دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی منتقل می‌شوند.

خبرنگار آنا با توجه به همزمانی هفته مهارت و نقش مهم مهارت در اشتغال فارغ‌التحصیلان و اقدام دانشگاه آزاد اسلامی در ایجاد دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی با مسئولان دانشگاه و معاونان آموزش‌های عمومی و مهارتی واحدهای دانشگاهی گفت‌وگو کرده است که در این شماره گفت‌وگو با مسعود طاهری‌لاری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی و واحد مشهد را می‌خوانیم.

آنا: ارزیابی شما از فعالیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی در حیطه مهارت و کارآفرینی چگونه است؟

طاهری‌لاری: با تبریک هفته ملی مهارت به دانشگاهیان؛ دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی از پیشتازان عرصه مهارت و کارآفرینی بوده است؛ چراکه سال ۹۸ با راه‌اندازی مدرسه عالی مهارت بورس در مشهد، نخستین گام برای تحقق مهارت‌آموزی و اتصال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به بازار کار را برداشت.

ورود دانشجویان به بازار کار پس از فراغت از تحصیل یکی از دغدغه‌های اصلی دانشجویان و خانواده‌هاست و ابتکار رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در ایجاد مدارس عالی مهارت، فاصله بین مدرک تحصیلی و اشتغال را به حداقل رسانده است.

آنا: ایجاد مدارس عالی مهارت و دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی در دانشگاه آزاد اسلامی با چه هدفی آغاز شد؟

طاهری‌لاری: بررسی همه‌جانبه وضعیت اقتصادی، فرهنگی و معیشتی خانواده‌ها و نیز بازار کار و سرمایه با هدف ایجاد مهارت در دانش‌آموختگان دانشگاهی به‌منظور ورود سریع آنان به بازار کار و توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری در مورد تولیدات داخلی موجب شد تا پروژه ایجاد مدارس عالی مهارت و دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی در دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شود.

راه‌اندازی دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان رضوی نیز به همین منظور بوده است و این دانشکده‌ها در تعامل تنگاتنگ با سازمان فنی و حرفه‌ای و استقرار مراکز TMC، اهداف مهارتی، شغلی و کاربنیان خود را دنبال می‌کنند.

آنا: وضعیت راه‌اندازی مدارس عالی مهارت در دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان رضوی چگونه است؟

طاهری‌لاری: راه‌اندازی مدارس عالی مهارت در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان رضوی گامی مهم در تحقق شعار مهارت و اشتغال دانش‌آموختگان بوده است و این دانشگاه علاوه‌بر راه‌اندازی چند مدرسه عالی مهارت در واحدهای دانشگاهی، تعدادی مدرسه عالی مهارت نیز در حال راه‌اندازی دارد.

مدارس عالی مهارت «بورس» و «میراث اسلامی» در واحد مشهد، «تغذیه» در واحد قوچان، «برق و الکترونیک» در واحد سبزوار، «هوانوردی و پرواز» در واحد کاشمر، «فیروزه‌تراشی و سنگ‌های تزئینی»، «برق و الکترونیک» و «کشاورزی نوین با تأکید بر گیاهان دارویی» در واحد نیشابور، «هنر و ادبیات» در واحد تربت‌جام و مدرسه عالی مهارت «سفالگری» در واحد گناباد ازجمله این مدارس هستند.

آنا: درباره اقدامات دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد در زمینه مهارت و کارآفرینی توضیح دهید.

طاهری‌لاری: تهیه سند آمایش چهارساله برای تمام برنامه‌ها و تبیین اهداف آن با برگزاری جلسات متعدد در سطح هیئت رئیسه و ارتباط با سایر سازمان‌های مرتبط، مصاحبه با رسانه‌ها و تشریح برنامه‌ها، کلاس‌ها و دوره‌های مختلف مهارتی و اهداف آن، برگزاری جلسه با اندیشکده مهارتی در راستای راه‌اندازی مدرسه عالی مهارتی دیجیتال مارکتینگ و بررسی اولیه BP و جلسه شورای نظارت و هماهنگی سمای استان با حضور معاونان سمای استان خراسان رضوی درباره دوره‌های کوتاه‌مدت و مهارت‌محور و بحث و تبادل‌نظر در مورد عنوان و اهداف مدارس عالی مهارتی و ایجاد وحدت رویه در این زمینه برخی از اقدامات دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد در زمینه مهارت و کارآفرینی در یک سال اخیر بوده است.

لزوم آموزش‌های کاربنیان در مدارس سما

دعوت از مسئولان عالی‌رتبه سازمان فنی و حرفه‌ای استان در محل دانشکده مهارت و کارآفرینی (سما) مشهد در راستای رشد هرچه بیشتر مرکز TMC و مرور برنامه‌ها و تبادل تجربیات استادان برای ترم مهر، آغاز چند دوره آموزشی برای کارکنان دانشگاه در هفته ملی مهارت، بررسی و بازخوانی تفاهم‌نامه بین دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی و سازمان فنی و حرفه‌ای استان و عملیاتی‌کردن مفاد آن همزمان با آغاز هفته مهارت و کارآفرینی از دیگر اقدامات دانشگاه آزاد اسلامی مشهد در زمینه مهارت و کارآفرینی است.

آنا: و کلام آخر…

طاهری‌لاری: از حمایت‌ها و خدمات معاونت آموزش‌های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان سما در راستای کمک به واحدهای دانشگاهی در بخش مهارت و کارآفرینی قدردانی و بر لزوم آموزش‌های کاربنیان در مدارس سما و دانشگاه آزاد اسلامی تأکید می‌کنیم. تصمیم و اراده دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی نیز در تحقق اهداف معاونت آموزش‌های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی و سما در این زمینه جدی است.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
آنا
برای مشاهده کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا