کارآموزی اولین قدم برای حرفه‌ای شدن/ چگونه بعد از فارغ‌التحصیلی کار پیدا کنیم؟

تنها رسانه اختصاصی برخط موتورسیکلت در ایران

دوره‌های کارآموزی گاهی اوقات منجر به پیشنهاد شغل تمام وقت می‌شوند. طبق آخرین نتایج 74٪ سازمان‌ها به کارآموزان گذشته خود اشتغال تمام وقت داده‌اند. دوره‌های کارآموزی معمولا به صورت نیمه‌وقت برگزار می‌شود و برای برخی از آن‌ها مبلغی نیز به عنوان حقوق تعیین می‌شود.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از تلنت کوچ، کارآموزی یک تجربه کاری کوتاه‌مدت است که توسط شرکت‌ها و سازمان‌ها ارائه می‌‌شود تا افراد در معرض ورود به صنعت و کسب و کار قرار بگیرند. کارآموزان معمولا در این بازه، زمان خود را صرف کار در پروژه‌های مربوطه، یادگیری، ایجاد ارتباط و تقویت مهارت‌های سخت و نرمشان می‌کنند.

اهمیت کارآموز شدن چیست؟

البته که منظور ما از کارآموزی، هر نوع کار در هر سازمانی نیست. احتمالا اگر خودتان هم این موضوع را تجربه نکرده باشید، از اطرافیانتان تجربه کارآموزی‌های غیر مفید و اتلاف وقت را شنیده‌اید. کارآموزی‌هایی که تنها با گذشتن چند ماه بدون حقوق، یادگیری و پیشرفت تنها اتلاف وقت را در پی داشته‌اند. ما منظورمان اصل کارآموزی در سازمان‌های درست و اصولی است.

شما به عنوان کارآموز این فرصت را دارید که در کنار متخصصان برجسته صنعت یا کسب و کار مورد نظرتان کار کنید و از کمک آن‌ها برای پیشرفت بهره‌مند شوید. در کارآموزی نه تنها تجربه واقعی کار را کسب خواهید کرد، بلکه با جوانب مثبت آن نیز آشنا شده و از تجربه چنین فعالیتی یاد می‌گیرید چطور شبکه‌سازی و ارتباط‌سازی کنید.

از مزایای دیگر کارآموزی این است که به شما کمک می‌کند تا بفهمید چه کاری را نمی‌خواهید انجام دهید. کارآموزی به شما این فرصت را می‌دهد که با کسب و کارها و صنعت‌های متفاوتی آشنا شوید و حوزه کاری مورد علاقه‌تان را پیدا کنید. این که شما متوجه شوید کاری مناسبتان نیست یا با انجام آن ارتباط برقرار نمی‌کنید، بزرگترین دستاورد برای هر فرد به عنوان کارآموز است. در واقع باید این موضوع را به خاطر داشته باشید که زمانی که صحبت از حرفه و شغل می‌شود، هرچه اطلاعات بیشتری وجود داشته باشد، تصمیم‌گیری و ادامه دادن راحت‌تر است.

با چه شرکت‌هایی به عنوان کارآموز، همکاری داشته باشیم؟

از آنجایی‌که امکان تجربه کارآموزی بیشتر شده است، کارفرماها انتظار دارند که در رزومه افراد تازه وارد، سوابق آن‌ را مشاهده کنند. متقاضیانی که سابقه کار قبلی دارند نسبت به افرادی که فقط دوره‌های مربوطه را گذرانده‌اند یا مدرک تحصیلی دارند، اولویت بالاتری برای کار دارند. باید این موضوع را به خاطر داشته باشید که بسیاری از شرکت‌ها از کارآموزی به عنوان روشی جهت استعدادیابی و پر کردن موقعیت‌های تمام وقت خود استفاده می‌کنند. در واقع کارفرمایان بسیاری دوست دارند با ارائه پیشنهادات شغلی در آینده حرفه‌ای کارآموزان خود، همراهشان باشند.

کارآموزی این فرصت را به شما می‌دهد که علاوه بر مهارت‌های مربوطه در رابطه با رشته، صنعت و کسب و کار، آداب و اصول فعالیت حرفه‌ای را نیز بیاموزید. پس نگران عدم دریافت حقوق نباشید و در ازای آن تجربه، مهارت، ارتباط و اصول کار حرفه‌ای را بیاموزید. به نظر شما برای کارآموزی باید سراغ چه شرکت‌هایی رفت؟

1. کارآموزی در یک شرکت معتبر فرصتی برای یک معجزه بزرگ

بیل گیتس در رابطه با انتخاب شغل می‌گوید:

“همکاری به عنوان آبدارچی در یک شرکت بزرگ و معتبر، بهتر از کارمندی در شرکت‌های کوچک برای افراد است.”

البته که ممکن است افراد بسیاری با این استراتژی موافق نباشند، اما این نقل قول می‌تواند یک الگو برای شما در انتخاب شرکت برای کارآموزی باشد. مسلما راه ورود به شرکت‌های بزرگ برای کارآموزی آسان نیست. اما قطعا این سخت‌گیری‌ها برای کارآموزی کمتر از استخدام دائمی است. پس این بهترین فرصت است که با حضور در این شرکت‌ها علاوه بر کسب تجربه حرفه‌ای، توانایی‌های خودتان را اثبات و مسیر موفقیت را هموار کنید.

2. کارآموزی در شرکت‌های مرتبط با رشته تحصیلی، اولین قدم برای حرفه‌ای شدن

اگر رشته تحصیلی‌تان را دوست دارید، برای به دست آوردن تجربه کاری در همان حوزه تلاش کنید. اگر رشته تحصیلی‌تان مرتبط با صنعتی است، کارآموزی در شرکت‌های صنعتی را جدی بگیرید. به خاطر داشته باشید که کارآموزی در شرکت‌های کاملا متناقض با رشته شما، نه تنها به شما کمک نمی‌کند، بلکه تنها زمان شما را تلف می‌کند. اما اگر رشته تحصیلی‌تان را دوست ندارید و به دنبال شروع مسیر جدیدی هستید، با گذراندن دوره‌های آموزشی پایه‌ای و تهیه یک رزومه برای این شرکت‌های غیر مرتبط نیز اقدام کنید.

3. کارآموزی در شرکت‌های در حال پیشرفت، یک صعود دو طرفه

شرکت‌های تازه‌کار، کوچک اما در حال پیشرفت نیز می‌توانند گزینه مناسبی برای شروع دوره‌های کارآموزی باشند. این شرکت‌ها را در رسانه‌های اجتماعی دنبال کنید و در صورت دریافت فیدبک‌های مناسب از سایر افراد برای ارسال رزومه کارآموزی برایشان اقدام نمایید. این شرکت‌ها با پیشرفتشان به شما هم امکان رشد و پیشرفت می‌‌دهند، می‌توانید کنارشان تجربه کسب کنید و پله‌های موفقیت را با سرعت بیشتری طی کنید.

4. کارآموزی در شرکت‌های با دوره‌های آموزشی، رعایت اصول اولیه

برخی شرکت‌ها در شروع دوره کارآموزی، کلاس‌ها یا دوره‌های آموزشی برگزار می‌کنند. این کلاس‌ها به شما کمک می‌کند تا با فرهنگ سازمانی، وظایف، مهارت و دانش‌های اولیه سازمان آشنا شوید. پس این دوره‌ها را به عنوان یک مدرسه در نظر گرفته و برای شروع کارآموزی در این شرکت‌ها تعجیل کنید. این روزهای تابستان معمولا بهترین زمان برای شرکت در دوره‌های کارآموزی است چرا که شرکت‌های بسیاری برای جذب نیرو و کارآموز در این زمان اقدام می‌کنند و دانشجویان در این برهه، زمان بیشتری برای سپری کردن کارآموزی و کسب تجربه دارند.

چطور شرکت‌هایی که کارآموز استخدام می‌کنند را پیدا کنیم؟

1- شرکت در نمایشگاه‌های کار: در اولین قدم و در صورتی‌که دانشجو هستید، نمایشگاه‌های کار را جدی بگیرید. نمایشگاه‌های کار معمولا در زمان‌های متعددی در دانشگاه‌ها برگزار می‌شوند و شرکت‌های بزرگی برای جذب استعداد در این نمایشگاه‌ها شرکت می‌کنند.

2- حضور فعال در شبکه‌های اجتماعی: لینکدین بهترین مکان برای پیدا کردن شرکت‌‌های معتبر برای شروع و درخواست کارآموزی است. در حال حاضر بسیاری از نیروهای منابع انسانی در این فضا، نیروهای کاری را استخدام می‌کنند. در این فضای مجازی دائما حضور  مفید داشته باشید تا فرصت‌های شغلی کارآموزی را از دست ندهید. اگر می‌خواهید ساخت پروفایل در لینکدین را تازه شروع کنید، راهنمای ما را مطالعه کنید.

3- سازمان‌های مورد علاقه: اگر دوست دارید در فلان شرکت کارآموزی کنید، سری به وب‌سایت آن بزنید و به دنبال دکمه‌های فراخوان همکاری باشید. اگر این دکمه‌ها شامل حال شما نمی‌شد، به صورت مستقیم به آن‌ها ایمیل دهید و شرایط و علاقه خودتان برای کارآموزی را برایشان شرح دهید.

نکاتی برای دریافت موقعیت کارآموزی که باید بدانید

  • یک رزومه کارآموزی خوب از خودتان، علایق، مهارت‌ها و توانایی‌هایتان آماده کنید.
  • گوش به زنگ باشید و فرصت‌های کارآموزی را از دست ندهید.
  • در رابطه با شرکت مورد نظر تحقیق کنید.
  • بهترین نسخه خودتان در جلسه مصاحبه باشید.

در آخر این‌که از کارآموزی به عنوان فرصتی برای کسب مهارت و ارتباط‌سازی کمک بگیرید و مطمئن باشید دوره‌های کارآموزی دستاورد‌های بسیاری برایتان در پی خواهد داشت.

چگونه بعد از فارغ التحصیلی کار پیدا کنیم؟

پیدا کردن اولین شغل بعد از فارغ التحصیلی دانشگاه می‌تواند کار دشوار و همچنین دلهره‌آوری باشد. اما با این حال، می‌توانید با رعایت چند نکته و راهکار ساده، بهترین موقعیت‌های شغلی را پیدا کنید و خود را برای قرار گرفتن پشت میز مصاحبه شغلی آماده کنید تا در نهایت بتوانید استخدام شوید.

با مشاور شغلی دانشگاه خود مشورت کنید

پیدا کردن شغل را از منابعی که در دانشگاه‌ها در اختیار شما قرار می‌دهند، شروع کنید. بسیاری از دانشگاه‌ها مشاوران شغلی دارند که دانشجویان می‌توانند با مراجعه به دفتر کار آنها، از آنها درباره شغل و کاریابی سؤال کنند و درباره مسیر درست پیدا کردن شغل بپرسند.

شما همچنین می‌توانید با این مشاوران درباره شغل مناسبتان صحبت کنید و اگر از هدف خود مطمئن نیستید، از آنها مشورت بگیرید. مشاوران همچنین می‌توانند به شما در مورد نحوه نوشتن رزومه و نامه پوششی کمک کنند، و همچنین به شما توصیه‌هایی در مورد روز مصاحبه و بایدها و نبایدها آن روز بگویند.

برخی از دانشگاه‌ها همچنین رویدادهایی برای کاریابی و معرفی شرکت‌ها مختلف برگزار می‌کنند و این امکان را برای دانشجویان فارغ التحصیل خود به وجود می‌آورند که بلافاصله بعد از دانشگاه، کار مورد علاقه خود را بیابند. نکته جالب دیگر این است که دانشگاه‌ها در برخی وب‌سایت‌های کاریابی پنل کاربری و سامانه اشتغال دارند و دانشجویان حتی می‌توانند از طریق این سامانه‌ها، کاریابی را انجام دهند. شما می‌توانید سامانه اشتغال بسیاری از دانشگاه‌های برتر ایران را در تلنت کوچ مشاهده کنید.

شبکه‌سازی را شروع کنید

شبکه سازی می‌تواند یکی از مؤثرترین روش‌ها برای یافتن شغل باشد. در حقیقت، یک نظرسنجی که توسط لینکدین انجام شده است، نشان داد که 85٪ از افراد شغل خود را به واسطه داشتن شبکه به دست آورند.

بهترین روش برای شبکه سازی غالباً رویکردی غیرمستقیم است، مانند تماس با افراد برای کسب اطلاعات و مشاوره به جای درخواست مستقیم از افراد برای استخدام شما.

برای دریافت مشاوره و اطلاعات سعی کنید با افراد متخصص هر حوزه تماس بگیرید. در رویدادهای شبکه سازی شرکت کنید و با افراد زیادی در این رویدادها آشنا شوید. از آنها در پیدا کردن کار کمک بگیرید و بگویید که فارغ التحصیل هستید و به دنبال کار می‌گردید.

با تمام افرادی که فکر می‌کنید می‌توانند به شما در کاریابی کمک کنند، تماس بگیرید و با آنها ارتباط برقرار کنید. این کار باعث می‌شود که همیشه مد نظر دوستان، آشنایان و همچنین افراد داخل شبکه‌ی خود باشید و به محض پیدا کردن کار مناسب، با شما تماس بگیرند.

شما همچنین می‌توانید کار شبکه سازی را از پلتفرم‌های آنلاین مانند لینکدین انجام دهید و با برقراری ارتباط با افراد حوزه خود در این پلتفرم، دامنه افراد اطراف خود را بیشتر کنید.

پروفایل لینکدین بسازید

لینکدین نه تنها بستری مناسب برای شبکه سازی است، بلکه همچنین فضایی عالی برای نمایش آنچه انجام می‌دهید است و می‌توانید از آن به عنوان راهی عالی برای برقراری ارتباط با کارفرمایان و درخواست همکاری نیز استفاده کنید.

ساخت پروفایل در لینکدین را می‌توانید از زمان دانشگاه آغاز کنید. حتی بدون هیچ گونه تجربه کاری، شما باز هم می‌توانید مهارت‌ها، تحصیلات، فعالیت‌های فوق برنامه، دوره‌های کارآموزی و کارهای داوطلبانه خود را در لینکدین برجسته کنید و حتی با انتشار مطالبی خود را بیشتر در معرض دید قرار دهید.

برای خود وب‌سایت بسازید

طراحی و ساخت وب‌سایت می‌تواند مزایای بسیاری برای شما داشته باشد. شما از طریق وب‌سایت خود می‌توانید درباره مهارت‌ها و آنچه می‌توانید انجام دهید بگویید، دوره‌های آنلاینی که شرکت کردید و گواهینامه‌هایی که دریافت کردید را نشان دهید، در وبلاگ آن درباره تخصص خود و حوزه‌ای که در آن تخصص دارید بنویسید و در نهایت نیز، شانس خود برای استخدام و جلب نظر کارشناسان استخدام را بیشتر کنید.

به گفته فوربس، بیش از نیمی از مدیران استخدام تحت تأثیر وب‌سایت شخصی کارجویان می‌شوند و این کار برای آنها بسیار جالب توجه است.

در گروه‌های شغلی عضو شوید

اگر هنوز در دانشگاه هستید و فارغ التحصیل نشدید، به فکر عضو شدن در یک گروه شغلی مرتبط با حیطه کاری خود باشید. بسیاری از انجمن‌ها هستند که نقطه شروع عالی برای جذب افراد به بازار کار به شمار می‌آیند و بسیاری از فارغ التحصیلان از طریق این گروه‌ها به بازار کار راه پیدا می‌کنند.

بسیاری از انجمن‌های حرفه‌ای کنفرانس‌هایی را برگزار می‌کنند که می‌توانید با حضور در آنها توانایی‌ها و مهارت‌های خود را به نمایش بگذارید.

وب‌سایت‌های کاریابی را فراموش نکنید

استفاده از اینترنت و وب‌سایت‌ها این امکان را برای همه فراهم کرده است که بتوانند مسیر کاریابی را بسیار آسان کنند و در کمترین زمان ممکن به صدها و یا هزاران آگهی شغلی دسترسی داشته باشند. تلنت کوچ به عنوان تخصصی‌ترین وب‌سایت کاریابی ایران برای دانشجویان و تازه فارغ التحصیلان، می‌تواند انتخاب شما برای پیدا کردن کار مناسب باشد.

تمرین کنید تا در کمترین زمان ممکن بهترین سخنرانی را درباره خودتان انجام دهید

شما باید تلاش و تمرین کنید تا بتوانید در کمترین زمان ممکن، مهم‌ترین مهارت‌ها و توانایی‌های خود را بیان کنید و این کار به شما در مصاحبه شغلی بسیار کمک می‌کند.

به عنوان مثال، می‌توانید بگویید “من فارغ التحصیل ارشد انگلیسی هستم که عاشق نوشتن هستم. من در گروه آواز دانشگاه خود بودم و برای جمع آوری کمک مالی، کنسرت و رویدادهای بسیاری برگزار کردم. من همچنین دوست دارم ترندهای مد را دنبال کنم و به دانشگاه کمک کردم تا نمایش مد را به صورت سالانه و با حمایت مالی برگزار کند.”

شرکت‌هایی را پیدا کنید که دوست دارید در آنها کار کنید

کارفرمایان مورد علاقه خود را شناسایی کرده و به بخش استخدام در وب‌سایت آنها مراجعه کنید و به دنبال فرصت‌های شغلی باز آنها باشید تا بتوانید برای آنها رزومه ارسال کنید.

شما می‌توانید لیستی از این شرکت‌ها تهیه کنید و پروفایل لینکدین این شرکت‌ها را دنبال کنید تا در صورت معرفی فرصت شغلی، سریعا بتوانید برای آنها اقدام کنید. برای پیدا کردن فرصت‌های شغلی این شرکت‌ها همچنین می‌توانید از وب‌سایت تلنت کوچ استفاده کنید. تلنت کوچ می‌تواند بهترین بستر برای استخدام دانشجو باشد.

رزومه خود را مناسب با فرصت‌های شغلی بنویسید

برای اینکه شانس استخدام خود را بیشتر کنید، باید بتوانید که رزومه را مناسب با شرح شغلی بنویسید و در آن از مهارت‌ها، توانایی‌ها، تحصیلات، سابقه کار و همچنین گواهی‌هایی که مرتبط با آن موقعیت شغلی بگویید.

برای نوشتن رزومه هدفمند وقت بگذارید و یک رزومه عالی مرتبط با موقعیت شغلی بنویسید. از مشاوران و مربیان خود کمک بگیرید و بازخورد آنها را بپرسید و مشاوره بگیرید و همیشه رزومه خود را با دقت تصحیح کنید.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
تلنت کوچ
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا