مراکز کاریابی و مشاوره کارآفرینی نوجوانان راه‌اندازی خواهد شد

مدیرکل سیاست گذاری و توسعه اشتغال وزارت کار گفت: راه‌اندازی مراکز کاریابی و مشاوره کارآفرینی نوجوانان از جمله کارویژه‌هایی است که می‌توان به طور اختصاصی برای سنین ۱۵ تا ۱۸ سال ایجاد کرد.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از خبرگزاری اقتصادی ایران، طه رمضانی مدیرکل دفتر سیاست گذاری و توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طی نشستی با عوامل برنامه نوجوانانه «ساعت صفر» پیرامون اقدامات، فرصت‌ها و سیاست گذاری ها در خصوص اشتغال نوجوان، به لزوم آشنایی نوجوانان با قانون به عنوان یک عنصر حمایت گر و تسهیلگر اشاره کرد و گفت: نوجوانان می‌توانند یک بازوی نظارتی برای اجرای قانون باشند. چه کسی می‌تواند بر بازار کار نوجوانان در شرایطی مثل کرونا نظارت داشته باشد؟ ما می‌توانیم از طریق بازرسی کار وارد شویم و یک سری بازرس کار نوجوان داشته باشیم.

وی افزود: در بخش تعاون، مباحث فرهنگی مطرح می‌شود و یک سری تعاونی هم داریم که تعاونی دانش آموزی است و در مدارس تشکیل می‌شود؛ بچه‌ها در قالب تعاونی می‌توانند درآمدزایی را تجربه کنند. ضمن اینکه فضاهای نامناسب نوجوان در آنجا نیست. تا پیش از این هم یک بعضی تعاونی‌های دانش آموزی موفق شدند یک سری از کارهای مدرسه را از نظر مالی به عهده بگیرند؛ مثلاً بوفه را اداره کنند. بعضی از تعاونی‌های دانش آموزی این توانایی را دارند که کل مدرسه را اداره کنند. پس این برش نوجوان در بخش تعاون است و شما می‌توانید با تعاونی دانش آموزی ارتباط بگیرید و کامل آن را شناسایی کنید.

این مقام مسئول در وزارت کار افزود: در بخش معاونت توسعه اشتغال و کارآفرینی مساله ایجاد شغل جدید است که از طریق برنامه‌ریزی‌هایی که صورت می‌گیرد و نظارتی که بر دستگاه‌ها وجود دارد بررسی می‌شود که چه میزان زمینه شغلی ایجاد شده است. چقدر مجوز دادند؟ چقدر تسهیلات دادند؟ چقدر آموزش دادند؟ چقدر برای ایجاد مشاغل، مشاوره و اتفاقاتی از این دست افتاده است.

رمضانی ادامه داد: ما نزدیک به ۱۹ دستگاه داریم که در حوزه اشتغال وظایفی بر عهده دارند. دستگاه‌هایی از جمله وزارت جهاد کشاورزی، صنعت معدن تجارت، میراث فرهنگی، گردشگری، وزارت فرهنگ، وزارت کار و نهادهایی مثل کمیته امداد که بناست در سال ۱۴۰۱، ۵۰۰ هزار شغل ایجاد کند. همین طور بهزیستی و نهادهایی مثل بنیاد برکت و ستاد اجرایی فرمان امام. پس ما دستگاه‌های زیادی داریم که در حوزه اشتغال وظیفه دارند. ما می‌توانیم در نسبت با همه اینها یک برش نوجوان به برنامه اشتغال‌شان بزنیم و ببینیم چه قدر از برنامه‌های اشتغال‌شان مختص این گروه سنی است.

مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: ما از آموزش و پرورش درخواست کردیم اقداماتی که در حوزه اشتغال در لایه‌های مختلف عملکردی خودش دارد را ارائه کند که ببینیم در این خصوص چه اتفاقات مشترکی رخ داده است چرا که در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش یکی از ساحت‌های ۶ گانه تربیت، تربیت اقتصادی و حرفه‌ای است که جای کار دارد.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه سمت بنده بحث سیاست گذاری و توسعه اشتغال است می‌توانیم در حوزه نوجوان، سیاست گذاری اشتغال را انجام دهیم. دفتر ما به روی همه نوجوانان فعال این حوزه باز است. هر فعالیتی که در حوزه کارآفرینی در این دفتر انجام می‌دهیم برای نوجوانان هم قابل استفاده است. مراکز مشاور کارآفرینی که به آنها مجوز داده می‌شود توسط معاونت توسعه کارآفرینی ارائه می‌شود. حتی پیشنهاد من این است که شما کاریابی ویژه نوجوانان را تأسیس کنید. مجوز کارآفرینی را هم معاونت توسعه اشتغال و کارآفرینی صادر می‌کند.

رمضانی با بیان اینکه خودکاریابی یک کار خوب برای نوجوان است یادآور شد: البته الان ضوابط دریافت مجوز کاریابی ۲۴ سال است اما می‌شود یک نفر مجوز را دریافت کند ولی تیمی که با او کار می‌کنند همه نوجوان‌هایی باشند که مساله شأن کاریابی برای نوجوان ۱۵ تا ۱۸ است و به کاریابی تخصصی نوجوان شناخته شود که اگر به هر دلیلی نوجوان خواست از سن ۱۵ سالگی وارد فضای کار به معنای استخدام شود از طریق این بستر اقدام کند. محور بعدی هم مرکز مشاوره کارآفرینی نوجوانان است که بیاییم چند مرکز مشاوره کارآفرینی تأسیس کنیم مختص نوجوانان و این قابل بررسی است.

وی اظهار داشت: در معاونت روابط کار وزارت کار به تنظیم روابط کارگر و کارفرما پرداخته می‌شود. بسیاری از امور کارگران نوجوان در معاونت روابط کار قابل رهگیری است. بازرسان کار ذیل معاونت روابط کار فعالیت می‌کنند که به نظرم می‌شود با معاونت روابط کار وزارت کار گفتگویی داشته باشید آنها هم طرح بحث داشته باشند و بیایند شبکه بازرسان نوجوانان کار را راه اندازی کنند. فارغ از اینکه خود این شبکه چه طور پشتیبانی می‌شود می‌تواند انگیزه محور هم باشد و برای کسانی که وارد این عرصه می‌شوند آورده دارد. یعنی یک نوجوان به واسطه اینکه می‌تواند بازرس شود به شرکت‌ها و کارگاه‌های مختلف وارد می‌شود و فضای کار نوجوانان را می‌بینند و می‌دانند کدام کارگاه‌ها کارگر نوجوان دارند و می‌توانند طی این بازرسی کلی فرصت شغلی را شناسایی کنند برای خودشان خیلی آورده خواهد داشت. حتی می‌توانند طراحی کنند و خوراکی را برای مجلس دانش آموزی در نظر بگیرند و به تقویت این بستر کمک کنند.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
خبرگزاری اقتصادی ایران
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا