صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان به ۲.۵ میلیارد دلار رسید

در سال گذشته ۳ میلیون و ۶۰۵ هزار تن کالا به ارزش ۲ میلیارد و ۵۰۶ میلیون دلار توسط شرکت‌های دانش‌بنیان صادر شده است.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از آنا، شرکت‌های دانش‌بنیان در سال ۱۴۰۲، بالغ بر ۳ میلیون و ۶۰۵ هزار تن کالا به ارزش ۲ میلیارد و ۵۰۶ میلیون دلار صادرات داشته‌اند؛ در این مدت همچنین یک میلیون و ۱۵۸ هزار تن کالا به ارزش ۵ میلیارد و ۱۴۱ میلیون دلار توسط شرکت‌های دانش‌بنیان وارد کشور شده است.

بر اساس این گزارش، از تعداد ۹۷۹۲ شرکت دانش‌بنیان مورد بررسی، یک هزار و ۵۰۴ شرکت به عبارتی ۱۵ درصد در زمینه تجارت خارجی فعالیت داشته‌اند که از این تعداد یک هزار و ۹ شرکت در زمینه واردات، ۸۴ شرکت در زمینه صادرات و ۴۱۱ شرکت در هر دو زمینه فعالیت کرده‌اند.

حدود ۸۵ درصد از ارزش کالا‌های وارداتی شرکت‌های دانش‌بنیان به ۵ کشور عمده شامل چین، امارات متحده عربی، ترکیه، آلمان و هند تعلق دارد؛ در مقابل کشور‌های چین، عراق، امارات متحده عربی، ترکیه و روسیه ۵ کشور عمده مقصد صادراتی کالا‌های شرکت‌های مذکور بوده که در مجموع ۷۵ درصد از کالا‌های این شرکت‌ها به این کشور‌ها صادر شد.

بر اساس این گزارش، قیمت هر تن کالای صادراتی ۶۹۵ دلار بوده و با توجه به میزان متوسط ارزش هر تن کالای صادراتی در کشور که در سال ۱۴۰۲ به میزان ۳۶۲ دلار بوده است؛ ارزش صادراتی کالا‌های دانش‌بنیان حدود ۲ برابر متوسط ارزش کالا‌های صادراتی کشور بوده است.

شرکت‌های دانش‌بنیان در سال ۱۴۰۲ سهم ۲.۶ درصد از وزن و ۵ درصد از ارزش کل صادرات کشور را به خود اختصاص دادند که مواد پیشرفته و محصولات مبتنی بر فناوری‌های شیمیایی، حدود ۸۰ درصد ارزش صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان را به خود اختصاص داده است.

در جهت تسهیلات ویژه به شرکت‌های دانش‌بنیان ۶۱ درصد از واردات شرکت‌های مذکور در مسیر سبز یا زرد گمرکی قرار گرفته‌اند.

شرکت‌های دانش‌بنیان بر اساس نوع مجوز شامل شرکت‌های نوپا به تعداد ۶۶۵۳، شرکت‌های نوآور ۲۳۰۵ و فناور ۸۳۴ شرکت هستند.

انتهای پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
آنا

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا