اعطای اعتبار مالیاتی به صنایع درصورت تحقیق و کاربرد هوش‌ مصنوعی

 دبیر ستاد توسعه فناوری‌های هوش مصنوعی و رباتیک معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری گفت: صنایع در صورت هزینه در بخش تحقیق و توسعه و کاربست هوش‌مصنوعی و همچنین آموزش‌ این فناوری به کارکنان خود از اعتبار مالیاتی برخوردار می‌شوند.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از ایرنا، بهروز مینایی مجهز کردن صنایع فعال کشور به دستاوردهای هوش مصنوعی را یکی از برنامه های معاونت علمی ریاست جمهوری بیان کرد و افزود: در این راستا، شرکت‌هایی همچون ایرانسل، گل‌گهر، مپنا، برق حرارتی، پتروپالایش، فولاد و شرکت‌هایی که به تولید قطعات نیروگاهی اهتمام دارند، می‌توانند در ازای هزینه مربوط به تحقیق و توسعه و کاربست هوش‌مصنوعی و همچنین آموزش‌عمومی هوش مصنوعی به کارکنان خود از اعتبار مالیاتی برخوردار شوند که برآیند و ثمرات این امر را در سال‌های آینده می‌توان دید.

وی همچنین درمورد اولویت‌هایی که این ستاد در ماموریت و اهداف خود دنبال می‌کند، اظهار داشت: موضوع مدیریت هوشمند ناترازی انرژی یکی از اولویت‌های ستاد توسعه فناوری‌های هوش مصنوعی و رباتیک است که طی آن به دنبال انجام تحقیقات و پیاده‌سازی فناوری‌های هوش‌ مصنوعی برای بهبود کارایی در مصرف انرژی در دوره‌های تابستان و زمستان هستیم.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های هوش مصنوعی و رباتیک ادامه داد: این امر باعث می‌شود تا با بهره‌گیری از دستاوردهای هوش مصنوعی، در موضوع تولید، انتقال و توزیع در صنعت برق و نفت بتوانیم کمبود برق در تابستان و بحث کاهش افت فشار و تامین گاز در برخی استان‌ها را در زمستان برطرف و ناترازی انرژی را به خصوص در شرایطی که تقاضا بالا است، به نوعی مدیریت‌کنیم. در این راستا، ایجاد سیستم‌های هوشمند مدیریت انرژی برای بهبود ناترازی در دوره‌های با تقاضا از جمله اقداماتی است که در این زمینه در دستور کار خود قرار داده‌ایم.

مینایی یادآور شد: در این زمینه، با وزارت نیرو، نفت و شرکت‌های بزرگی که در این حوزه فعال هستند، جلسات مختلفی برگزار و تفاهم‌نامه های همکاری امضا شد. امنیت داده و امنیت سایبری از دغدغه‌هایی است که بیشتر در این جلسات مطرح‌ می‌شود.

وی، تحول دیجیتال در معادن و صنایع فلزی و فولادی را اولویت دوم این ستاد برشمرد و تصریح کرد: ایران در حوزه معادن و صنایع فلزی و فولادی رتبه‌های بالایی در دنیا دارد و مجهز کردن این نقطه‌قوت به هوش‌مصنوعی باعث افزایش بهره‌وری، کاهش هزینه‌ها و جلوگیری از خام فروشی است. از این رو، با توسعه مدل‌های پیش‌بینی برای بهبود بهره‌وری و کاهش هزینه‌ها در این صنایع کوشیده ایم تا حدی دغدغه های موجود در این عرصه را مرتفع‌ و با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای توسعه پروژه‌های مشترک این مهم را محقق کنیم.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های هوش مصنوعی و رباتیک با بیان اینکه امنیت سایبری و حفاظت از داده‌ها دیگر اولویتی است که این ستاد در دستور کار خود دارد، گفت: در هماهنگی‌هایی که با سازمان‌های مختلف مانند پدافند غیرعامل و فناوری اطلاعات، داشتیم، می کوشیم تا با بهره‌وری از فناوری‌های هوش مصنوعی، پیشگیری از حملات سایبری و حفاظت از داده‌ها را به کمترین سطح برسانیم.

مینایی حوزه درمان، سلامت و بیمه را چهارمین اولویت این ستاد عنوان کرد و افزود: ستاد توسعه فناوری‌های هوش مصنوعی و رباتیک کار تنظیم‌گری و تسهیل‌گری برای سازمان‌ها و شرکت‌ها را برای بهبود خدمات‌درمانی و کیفیت مراقبت از مردم، با استفاده از فناوری های هوش مصنوعی در دستور کار خود دارد، این برنامه برای توسعه پایدار و پیشرفت کشور بسیار حیاتی است و در این راستا، توسعه سامانه‌های هوشمند در حوزه درمان برای بهبود خدمات و کیفیت مراقبت از افراد را عملیاتی کرده ایم.

وی ادامه داد: همکاری با بیمه مرکزی ایران، وزارت بهداشت و سازمان‌هایی از جمله بیمه سلامت در راستای بهبود خدمات درمانی و بیمه. صورت گرفته شده است.

براساس اعلام معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های هوش مصنوعی و رباتیک همچنین اظهار داشت: در جریان سفر به روسیه و مذاکراتی که با همتای روسی انجام شد، توافق نامه ای بر سر استانداردهای هوش مصنوعی و به کارگیری این استانداردها برای صادرات و واردات محصولات هوش مصنوعی امضا و مقرر شد کمیته ویژه‌ای به عنوان کمیته هوش مصنوعی در پیمان شانگهای تشکیل شود و ما با همکاری روسیه این کمیته را به شکل فعال برگزار کنیم.

مینایی تصریح کرد: راه اندازی این کمیته از این جهت اهمیت دارد که بازاریابی و بازار سازی محصولات هوش مصنوعی و صادرات این محصولات را به کشورهای عضو پیمان شانگهای فراهم می کند و همچنین از رهگذر این کمیته، اشتراک تجربه در جهت توسعه فناوری هم رقم می خورد.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
ایرنا

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا