سفارش رپورتاژ آگهی: 09128237336

مشاوران صنعتی در سراهای نوآوری هوش مصنوعی دانشگاه آزاداسلامی استاد راهنما می‌شوند

معاون پژوهشی واحد علوم تحقیقات گفت: در راستای فرهنگ‌سازی، کاربرد بیشتر هوش مصنوعی در رشته‌های مختلف و به‌کارگیری آن در شرکت‌های دانش‌بنیان، سرای نوآوری هوش مصنوعی ایجاد شده است که مدل پیشرفته‌تری نسبت به مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری به حساب می‌آید.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از ایسکا نیوز، سید بابک مظفری، معاون پژوهشی واحد علوم تحقیقات، با اشاره به کاربرد هوش مصنوعی در صنایع مختلف مانند آب و برق گفت: هوش مصنوعی در دنیای امروز تبدیل به زیرساختی مهم و اجتناب‌ناپذیر شده است.

وی ادامه داد: امروزه حجم اطلاعات در جوامع مختلف مخصوصاً بخش صنعتی و مدیریتی به حدی افزایش پیدا کرده است که بدون استفاده از ابزارهای هوشمند امکان تجزیه، تحلیل و پردازش آن‌ها وجود ندارد.

مظفری درباره اهمیت پردازش اطلاعات به وسیله هوش مصنوعی توضیح داد: بسیاری از تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌های دقیق تحت تاثیر استفاده از داده‌های این زیرساخت صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: بنابراین باید از هوش مصنوعی به عنوان یک ابزار مهم در کنار جامعه مهندسین استفاده شود. واحد علوم تحقیقات با توسعه برنامه‌های آموزشی خود نسبت به ایجاد رشته و گرایش‌های مختلف در این زمینه اقدام کرده است. در مصداقی بارز می‌توان به تاسیس اولین دانشکده هوش مصنوعی در این واحد دانشگاهی اشاره کرد.

مظفری توضیح داد: همچنین در راستای فرهنگ‌سازی، کاربرد بیشتر هوش مصنوعی در رشته‌های مختلف و به‌کارگیری آن در شرکت‌های دانش‌بنیان، سرای نوآوری تحت عنوان سرای هوش مصنوعی ایجاد شده است که مدل پیشرفته‌تری نسبت به مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری به حساب می‌آید.

این مقام مسئول درباره تفاهم‌نامه واحد علوم تحقیقات با زیرمجموعه‌های وزارت نیرو تصریح کرد: براساس این تفاهم‌نامه قرار شد که یک تیم تحقیقاتی به طرح مسئله بپردازد و طرف مقابل با توجه به علاقه و تخصص خود در راستای حل مسئله مطرح شده اقدام کند.

او ادامه داد: یکی از اهداف اصلی واحد علوم تحقیقات برای انعقاد تفاهم‌نامه مذکور این است با استفاده از افراد متخصص و جامعه مهندسین به تعریف، هدایت و مشاوره پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی در مقاطع ارشد و دکترا بپردازد.

او گفت: به عبارتی یک مسیری تحت عنوان مشاوران صنعتی در نظر گرفته شده است که افراد متخصص و جامعه مهندسی با حرکت در این مسیر به‌عنوان مشاوران صنعتی، استاد راهنما یا استاد مشاور با رویکرد نیازهای پروژه صنعتی، دانشجویان را راهنمایی می‌کنند. بنابراین مشارکت علمی، تخصصی و پژوهشی میان دانشگاه و صنعت در قالب موضوعی که ذکر شد شکل می گیرد.

مظفری در پاسخ به این سوال که چگونه با استفاده از ظرفیت‌های دانشگاهی می‌توان به چالش‌های موجود در مصرف برق به وزارت نیرو کمک کرد گفت: دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات در تابستان پارسال با تفاهم‌نامه‌ای که با شرکت توزیع برق تهران داشت جزو دانشگاه‌های برتر و همکار در این زمینه معرفی شد. یعنی با مدیریت و همکاری طرفین میزان مصرف انرژی در این واحد مطابق با دستورالعمل‌های انرژی تنظیم و مدیریت شد.

معاون پژوهشی واحد علوم تحقیقات در پایان خاطر نشان کرد: یکی از برنامه‌های مهم واحد علوم تحقیقات با وزارت‌ نیرو تاسیس مراکز تحقیقاتی مشترک است. مجموعه ما پذیرای بخش صنعت در قالب تعریف و راه‌ اندازی مراکز تحقیقاتی مشترک بوده و فضای مشخصی به آن اختصاص پیدا کرده است. یک دفتر در مجموعه دانشگاه مستقر است که با همکاری گروه‌های آموزشی مربوطه، استادها و دانشجویان فعال به موضوعات منتناسب با صنعت می‌پردازد. به گفته مظفری این نشست‌ها به‌صورت رو در رو انجام می‌شود.

انتهای پیام /

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
ایسکانیوز

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا