تسهیلات ویژه گمرک به فعالان اقتصادی مجاز با هدف رونق تولید

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

گمرک برای شرکت‌های دانش‌بنیان ، واحد های تولیدی و بازرگانی که به عنوان فعالان اقتصادی مجاز شناخته شده اند، تسهیلات ویژه ای براساس سطح بندی های انجام شده ارائه می دهد که بیشترین آن تسهیلات ۱۸ گانه است.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از تسنیم، ابراهیم کریمی کیا مدیرکل مدیریت اطلاعات و برنامه ریزی و دبیر کمیته فعالان اقتصادی مجاز گمرک  در جلسه کارگروه گمرک مجمع کارآفرینان ایران، با اشاره به ارائه تسهیلات مختلف به تولیدکنندگان، گفت: عمده این تسهیلات برای فعالان اقتصادی مجاز شامل استفاده از انبارهای اختصاصی، ترخیص نسیه، بهره گیری از مسیر سبز گمرکی، استفاده از ضمانت نامه های بانکی، استفاده از تسهیلات ماده 57 آیین‌نامه اجرایی قانون امور گمرکی، استفاده از تضمین بیمه‌ای برای صادرات، استفاده کامل از تسهیلات بسته حمایت از تولید و صادرات، انجام فرآیند استرداد، استفاده از تسهیلات ماده 42 قانون امور گمرکی می باشد.
دبیر کمیته فعالان اقتصادی مجاز گمرک با اشاره با اینکه تاکنون 537 شرکت دانش بنیان، تولیدی و بازرگانی به عنوان فعالان اقتصادی مجاز از این تسهیلات گمرک استفاده می کنند، در خصوص چگونگی عضویت شرکت ها در فعالان‌ اقتصادی مجاز گفت: متقاضیان استفاده از این تسهیلات می توانند با مراجعه به پورتال گمرک در سامانه فعالان اقتصادی مجاز ثبت نام کنند و پس آن با بررسی شرایط  و شاخصه شرکت ها در کمیته تخصصی گمرک و تایید ضوابط و معیارها آنان قادرند از تسهیلات 18 گانه گمرک بهره مند شوند.
وی در ادامه در خصوص موضوع کارشناسان مجازی تشریح کرد: تعداد کارشناسان مجازی در گمرک دو برابر شده است. همچنین برای اینکه عملکرد کارشناسان مجازی بهتر و دقیق تر بررسی شود اقدام به ایجاد واحدی تحت عنوان پایش و مانیتورینگ کارشناس مجازی در گمرک شده تا در راستای تسهیل فرایندهای گمرکی گام برداریم.
مدیرکل مدیریت اطلاعات و برنامه ریزی گمرک گفت: در حال حاضر 75 درصد کالاهای موجود در گمرک جزء کالاهای اساسی هستند و اتفاق مبارکی که اخیرا رقم خورده، نزدیک به 40 درصد کالاهایی که در مسیر قرمز گمرک قرارداشتند را به 10 درصد کاهش دادیم که این اقدامات سبب تسهیل ترخیص کالاهای موجود در گمرک شده است.
وی در خصوص سوالات برخی از شرکت کنندگان در این جلسه در خصوص مسیر آبی و مزایای آن افزود: مسیر آبی در گمرک به این معنا است که کالاها به صورت مستقیم وارد بنگاه‌های تولیدی شوند.
به گفته وی شرکت‌هایی که قصد ورود به مسیر آبی گمرک را دارند ابتدا باید جزو فعالان اقتصادی مجاز باشند و پس آن با بررسی و تایید شاخصه های آنان بتوانند از مزایای این مسیر بهره مند شوند.
کریمی کیا در خصوص مشخصه ها و شرایط مسیرهای سه گانه سبز، زرد و قرمز در گمرک گفت: در مسیر سبز کالا پس از اظهار بدون بررسی فیزیکی و اسنادی به درب خروج گمرک منتقل می شود. کالاهای مسیر زرد پس از بررسی اسنادی و کنترل های درب خروج ترخیص می گردد. کالاهای مسیر قرمز علاوه بر کنترل فیزیکی، مورد بررسی کارشناسی و اسنادی کارشناس مجازی قرار می گیرد و پس از طی تشریفات درب خروج ترخیص می گردد.
کریمی کیا از تسهیلات جدید گمرک برای شرکت های دانش بنیان خبر داد و افزود: طبق پیشنهاد گمرک و پیگیری هایی که با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صورت گرفته است، تسهیلات ویژه ای به شرکت‌های دانش بنیان اعطاء خواهد شد.  با ارائه این تسهیلات به شرکت های معرفی شده توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گامی در راستای تسهیل فعالیت این شرکت ها برداشته خواهد شد. در همین راستا تفاهمنامه ای میان گمرک جمهوری اسلامی ایران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منعقد خواهد شد تا هرچه سریعتر در این زمینه اقدام شود.
در این جلسه شرکت ها مواردی در خصوص نحوه ارزش گذاری کالاها در گمرک بیان کردند که مدیر کل برنامه ریزی و مدیریت اطلاعات توضیح داد: سابقه ترخیص این شرکت‌های تولیدی مورد بررسی و به روزرسانی قرار می گیرد و ملاک عمل ترخیص، بر مبنای سابقه شرکت‌ها می باشد.
کریمی کیا در پایان این جلسه گفت: قرار است در آینده ای نزدیک نشستی ای با شرکت‌های دانش بنیان، تولیدی، بازرگانی و فعالان تخصصی با حضور رئیس کل گمرک ایران برگزار شود تا فعالان اقتصادی بتوانند مباحث و پیشنهادهای خود را در این جلسه تخصصی مطرح ‌کنند.
شایان ذکر است در ابتدای این جلسه هر یک از اعضای مجمع کارآفرینان ایران به چالش ها و مسائل گمرکی خود پرداختند و در ادامه ابراهیم کریمی کیا مدیرکل دفتر برنامه ریزی و‌ مدیریت اطلاعات، به سوالات پیشران های تولید پاسخ دادند و با تقدیر از تلاش های مجمع کارآفرینان ایران در خصوص برنامه های گمرک در راستای تسهیل و تسریع تشریفات گمرکی توضیحاتی را بیان کرد.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
تسنیم
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا