رضا اسدی فرد: امکان استقرار دفاتر کاری دانش‌بنیان‌ها در واحدهای مسکونی سراسر کشور فراهم شد

تنها رسانه اختصاصی برخط موتورسیکلت در ایران

رییس شرکت­‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از فراهم شدن امکان استقرار دفاتر کاری شرکت­‌های دانش‌بنیان در واحدهای مسکونی سراسر کشور بر اساس قانون جهش تولید دانش‌بنیان خبر داد.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از ایرنا، ‌تا پیش از ابلاغ قانون جهش تولید دانش بنیان که در ابتدای خردادماه از سوی رییس مجلس شورای اسلامی صورت گرفت، بر اساس تفاهم نامه همکاری بین شهرداری تهران و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، شرکت­‌های دانش‌بنیان فعال در تهران، می‌توانستند در صورت کسب شرایط لازم، دفاتر خود را در اماکن مسکونی مجاز در سطح شهر تهران مستقر کنند، حال با ابلاغ این قانون و در صورت تدوین آیین نامه های آن، شرکت­‌های دانش‌بنیان در سراسر کشور می توانند از این امتیاز بهره مند شوند.

طرح جهش تولید دانش‌بنیان که تیرماه ۱۳۹۹ با امضای ۵۵ نماینده تقدیم هیات رییسه مجلس شورای اسلامی شد، پس از تصویب و بعد از چند بار رفت و آمد بین خانه ملت و شورای نگهبان در نهایت با رفع ایرادات آن از سوی نمایندگان، شورای نگهبان آن را مغایر شرع و قانون اساسی ندانست و تایید کرد.

این طرح ۱۵ ماده ای ناظر بر آسیب‌ها و نقص‌های حوزه دانش‌بنیان‌ها است و با اجرایی شدن آن بسیاری از موانع رفع می‌شود و بسترسازی‌ها در حوزه دانش‌بنیان‌ها انجام می شود.

رضا اسدی فرد در این خصوص توضیح داد: قانون جهش تولید دانش‌بنیان، قانونی است که به صورت مفصل تر و گسترده تر مزایا و حمایت های قانونی را به شرکت­‌های دانش‌بنیان ارائه می کند.

وی با اشاره به اینکه تا پیش از ابلاغ قانون جهش تولید دانش‌بنیان، قانون دانش‌بنیان فعلی در مقیاس محدودتری در کشور در حال اجرا و ارایه خدمات است، افزود: قانون استقرار دفتر شرکت­‌های دانش‌بنیان در واحدهای مسکونی فاقد معارض تا پیش از ابلاغ قانون دانش‌بنیان جدید با توجه به تفاهم نامه ای که با شهرداری تهران منعقد شده بود فقط در تهران و برای شرکت­‌های دانش‌بنیان مستقر در تهران اجرا می شد. اما با قانون جدید این طرح را می توان برای تمام شرکت­‌های دانش‌بنیان در سراسر کشور اجرا کرد.

رییس شرکت ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت:‌ همچنین اعتبار مالیات تحقیق و توسعه تا پیش از این قانون جدید فقط برای شرکت­‌های دانش‌بنیان قابل اجرا بود اما اکنون با توجه به قانون جدید می توان آن را برای شرکت­‌های غیر دانش‌بنیان نیز جهت انجام پروژه های دانش‌بنیان اجرا کرد.

وی در خصوص اعتبار مالیاتی گفت:‌ اگر حتی شرکت­‌های غیر دانش‌بنیان پروژه تحقیق و توسعه داشته باشند که مورد تایید ما باشد هزینه آن را می توانیم به عنوان اعتبار مالیاتی در نظر بگیریم.

رییس شرکت­‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت:‌ البته این ها آیین نامه هایی نیاز دارد که در چند ماه آینده با سازمان امور مالیاتی به تفاهم خواهیم رسید و اجرای آن در آینده نزدیک شروع خواهد شد.

وی افزود: با اجرای قانون جهش تولید دانش‌بنیان و به دلیل امکانات خوبی که در این قانون ارایه شده است، کشور یک پوست اندازی از نظر نوآوری خواهد کرد.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
ایرنا
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا