محمدصادق موحد مطرح کرد: ضرورت ارتباط دانش‌بنیان‌ها با محققان طرح‌های بنیاد ملی نخبگان

معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان به لزوم برقراری ارتباط هدفمند میان شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق با طرح‌های بنیاد ملی نخبگان در سایه همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تاکید کرد.

به گزارش  کارآفرینی پرس به نقل از مهر، محمدصادق موحد معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان در نشست کارگروه همفکری بنیاد نخبگان گفت: در برنامه‌های سال‌های اخیر بنیاد ملی نخبگان به ویژه در حوزه‌های دانشجویی، فعالیت های بسیاری صورت گرفت که در این میان بنیاد تلاش کرده با توجه به شرایط جدید بر معیارهای تازه‌ شناسایی متمرکز شود و درگاه‌های غیرمستقیم برای این امر ایجاد کند تا در ادامه مسیر، توانمندی دانشجویان در قالب طرح‌های مختلف افزایش یافته و مهارت افراد هم در مرز دانش و هم در بحث کارآفرینی تقویت شود.

وی با بیان پیشنهادی گفت: دانشجویان فعال در هسته‌های پژوهشی مسئله محور در طرح‌ احمدی روشن، با تعریف ساز و کاری مشخص در سایر فضاهای مرتبط به کارگرفته شوند تا با افزایش حس اثرگذاری و مسئولیت پذیری در دانشجویان، دانشگاه به حرکت خود در مسیر اعتلای کشور ادامه دهد.

موحد در ادامه، با ارائه توضیحاتی درباره طرح‌های بنیاد بر لزوم برقراری ارتباط هدفمند میان شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق با مشمولین این طرح‌ها در سایه همکاری و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تاکید کرد.

نقش‌آفرینی نخبگانی در معاونت علمی

حسین اسفندیاری معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی به تاریخچه شکل‌گیری معاونت علمی اشاره کرد و گفت: نباید فاصله‌ای میان برنامه‌های معاونت علمی و بنیاد ملی نخبگان وجود داشته باشد. لازم است نقش نخبگان در برنامه‌هایی معاونت پررنگ تر شود و بالعکس برنامه های معاونت در بنیاد مورد توجه قرار گیرد.

شبکه‌سازی برای متخصصصان غیربومی

در بخش دیگری از این نشست، علی حسینی معاون مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی گفت: در سامانه همکاری با متخصصان غیرمقیم، از میان ۱۰۰۰۰ نفر که بر روی سامانه ثبت اطلاعات کرده اند، ۳۰۰۰ نفر از ۱۰۰دانشگاه‌ برتر دنیا هستند. مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری تلاش کرده پل ارتباطی با این افراد باشد اما امکان رصد فعالیت افراد بعد از بازگشت برای ما وجود ندارد.

وی افزود: در چندین جلسه هم‌اندیشی که سبب آشنایی ای متخصصان با یکدیگر شد، تیم های خوبی شکل گرفت، اما هنوز شبکه ارتباطی میان آنها شکل نگرفته که بنیاد ملی نخبگان می تواند با برنامه‌ریزی، نیازسنجی و شبکه سازی نکته مغفول مانده که ایجاد شرایط هویت بخشی و هویت سازی برای این متخصصان است را فراهم کند.

وی گفت: بنیاد نخبگان میتواند امکان حضور آنها در سایر پروژه ها را فراهم و از پتانسیل آنها استفاده کند تا از این طریق علاوه بر تامین مالی، احساس تاثیرگذاری بر جامعه باعث ایجاد رضایت خاطر در متخصصان شود. البته پیشتر نیز در طرح شهید احمدی روشن ۱۵ نفر از کسانی که به کشور بازگشتند از جمله مدیرگروه‌های این هسته‌ها بودند و در طرح حمایت از سرآمدان علم و فناوری نیز متخصصان مورد حمایت بنیاد قرار گرفتند.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
مهر
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا