طراحی و تولید پیکره هوش مصنوعی در کشور بومی‌سازی شد

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از فعالیت های ۱۰۰ روزه این معاونت در دولت سیزدهم برای حمایت از رشد و رقابت‌پذیری شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق و توسعه خانه‌های خلاق و نوآوری و کسب وکارهای فناورانه گزارشی ارائه کرد.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از ایرنا، سورنا ستاری در این گزارش درباره تلاش معاونت برای توسعه پیکره هوش مصنوعی در کشور، گفت: تامین نیازهای کشور در حوزه هوش مصنوعی یکی از اقدامات معاونت علمی و فناوری است. بر همین اساس پروژه حمایت از تولید پیکره برای کاربردهای مختلف در حوزه هوش مصنوعی مانند پردازش متن، پردازش تصویر، پردازش گفتار، داده‌کاوی و حوزه‌های پزشکی را مورد حمایت قرار گرفته است.

وی افزود: در همین راستا ستاد اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری با هدف حمایت از تولید پیکره برای کاربردهای مختلف در حوزه هوش مصنوعی، از طرح‌های فناورانه این حوزه در قالب اعطای تسهیلات بلاعوض و وام حمایت کرده است.

ستاری در بخش دیگری از این گزارش ۱۰۰ روزه به برنامه ماشین‌سازی با تاکید بر رفع موانع موجود بر سر راه این کار پرداخت و گفت: صنعت ماشین سازی، یکی از صنایع حساس و گلوگاهی برای توسعه سایر بخش ها و صنایع است. وابستگی در این صنعت یکی از مهم ترین موانع توسعه صنعتی کشورها است. به همین دلیل توسعه آن به یکی از اولویت‌های دولت‌ها بدل شده است.

وی ادامه داد: سالها است که بازار بزرگ و سوده این صنعت راهبردی به بهانه حمایت از حفظ و افزایش ظرفیت تولید به دست واردکنندگان و تولیدکنندگان خارجی افتاده است. براساس برآوردهای انجام شده سالانه بین ۴ تا ۶ میلیارد دلار ماشین آلات صنعتی به کشور وارد می شود که سهمی بالغ بر ۱۰ تا ۱۵ درصد از کل واردات سالانه کشور را به خود اختصاص داده است.

پرداخت ۵۰ درصد قیمت ماشین‌آلات به‌عنوان یارانه به خریداران

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین بیان کرد: گزارش‌ها گویای آن است که صنایع کشور در این حوزه آسیب‌پذیر هستند و با تحریم بخشی از تجهیزات، ممکن است سطح تولید و اشتغال کشور به شدت تحت تاثیر قرار گیرد و چالش های بزرگ اقتصادی و حتی امنیتی در کشور ایجاد شود.

وی افزود: در چارچوب این برنامه تا سقف ۵۰ درصد قیمت ماشین‌آلات به عنوان یارانه به خریداران ماشین‌آلات ساخت‌داخل پرداخت شده است و ضمن حمایت از ساخت ماشین‌آلات پیشرفته جدید، صدور گواهی ساخت‌داخل برای سازندگان ماشین‌آلات پیشرفته نیز صورت می گیرد.

ستاری ادامه داد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با ارائه تسهیلات خرید ماشین‌آلات صنعتی پیشرفته ساخت داخل، به توسعه بازار این ماشین‌آلات کمک می‌کند. در صد روز اخیر ۲۴ ماشین آلات و تجهیزات صنعتی خطوط تولیدی ایران ساخت با حمایت های معاونت علمی فروخته شده‌ است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری میزان تسهیلات ارائه شده در این مدت برای توسعه ماشین‌سازی را ۱۶۱ میلیارد ریال عنوان کرد که بازاری ۳۱۲ میلیارد ریالی ایجاد کرده است.

افتتاح ۶ خانه خلاق و نوآوری در کشور در راستای تقویت اقتصاد خلاق

ستاری در این گزارش افتتاح خانه‌های خلاق و نوآوری را برگ زرین دیگری از خدمات ارائه شده در زیست بوم فناوری و نوآوری عنوان کرد و گفت: خانه خلاق و نوآوری همارا، در حوزه تولید محتوا و رسانه‌های دیداری و شنیداری، خانه خلاق و نوآوری تقوی گرگان، در حوزه صنایع فرهنگی و خلاق با تمرکز بر گردشگری، خانه خلاق و نوآوری دانادل، با اولویت نوآوری‌های اجتماعی و صنایع خلاق و فرهنگی در حوزه کودک و نوجوان، خانه خلاق و نوآوری راه ابریشم، یک پلت فرم نوآوری و آموزشی در حوزه آموزش و یادگیری، خانه خلاق و نوآوری جامپا، در حوزه توانمندسازی جوانان و آموزش مهارت مبتنی بر اشتغال کودکان کار  و خانه خلاق و نوآوری همشهری، در حوزه رسانه و ارتباطات و محتوای دیجیتال با حمایت ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق افتتاح شدند.

وی درباره دیگر موارد اقدامات ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق اظهار داشت: حمایت از اعطای سیدمانی به ۱۲ خانه خلاق و نوآوری و تایید و صدور ۲۵ گواهی خانه خلاق و نوآوری و راه اندازی و تقویت صندوق صنایع خلاق از جمله اقدامات این ستاد در ۱۰۰ روز نخست فعالیت در دولت جدید بوده است.

ستاری در بخش دیگری از این گزارش با تاکید بر افزایش قابل توجه تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق کشور از ابتدای شکل‌گیری زیست بوم فناوری و نوآوری تاکنون، بیان کرد: تا پایان سال ۱۳۹۲، تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان تایید شده ۵۵ شرکت بود که این آمار تا پایان سال ۱۳۹۴ به ۲ هزار و ۲۷۵ مورد افزایش یافت و این عدد تا سال ۱۳۹۵ به رقمی بالغ بر ۲ هزار و ۹۶۰ شرکت رسید. امروز نیز بر اساس آخرین گزارش‌های ارائه شده ۶ هزار و ۴۲۲ شرکت دانش بنیان و ۱۴۰۰ شرکت خلاق در کشور فعالیت می‌کنند.

وی درباره قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان و خلاق، گفت: در این قانون مترقی حمایت‌های متنوعی برای شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق پیش‌بینی شده است.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
ایرنا
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا