اجرای طرح پرداخت حق بیمه بیکاران به بنگاه‌های اقتصادی ابلاغ شد

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

حسب تصمیم هیأت دولت، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با محوریت معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال، در نظر دارد طرح پرداخت حق بیمه بیکاران به بنگاه‌های اقتصادی را اجرا کند.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از تسنیم، چندی قبل بود که خبر اجرای طرح پرداخت حق بیمه بیکاران به بنگاه‌های اقتصادی از سوی هیأت دولت و وزارت کار اعلام شد. در راستای این طرح قرار است کارجویانی که در سه دهک اول درآمدی قرار دارند و تحت پوشش نهادهای حمایت نمی‌باشند، با ثبت‌نام در سامانه moshavegh.mcls.gov.ir  و پس از استعلام از سامانه رفاه ایرانیان و احراز شرایط، در صورت جذب و اشتغال در بنگاه اقتصادی (بخش‌های خصوصی و تعاونی) از حمایت دولت با پرداخت حق بیمه سهم کارفرما به مدت یکسال بهره‌مند شوند.

 وزارت کار طی چند سال اخیر به منظور ترغیب کارفرمایان برای جذب نیرو در کارگاه‌های تولیدی روش‌ها و خدمات مختلفی را در حمایت از صاحبان کسب و کار ارائه داد. نمونه آن در دوران کرونا بود که طرح مشوق بیمه‌ای به اجرا در آمد. 

اما آخرین تصمیم  دولت طرح پرداخت حق بیمه بیکاران به بنگاه‌های اقتصادی است که با تغییراتی نسبت به گذشته همراه می‌باشد.در طرح مشوق بیمه کارفرمایی که در گذشته اجرا می‌شد, حق بیمه سهم کارفرما برای بکارگیری هر تعداد نیروی جدید دانش‌آموخته دانشگاهی به مدت دو سال به حساب کارفرما واریز می‌شد اما در طرح جدید وزارت کار این زمان به یکسال کاهش یافته است. ضمن آنکه به کارجویان سه دهک اول درآمدی که عضو نهادهای حمایتی نیستند فراخوان داده شده است.

از جمله تفاوت‌های این طرح با طرح قبلی این است که در طرح قبلی 23درصد سهم حق بیمه کارفرما از سوی دولت واریز می شد اما در این طرح بهره‌مندی از مزایای طرح پس از ثبت‌نام در سامانه مشوق بیمه‌ای و استعلام از سامانه رفاه ایرانیان و احراز شرایط به شرط جذب در بنگاه اقتصادی خواهد بود.

دراین طرح کارجویانی که در سه دهک اول درآمدی قرار دارند و تحت پوشش نهادهای حمایت نیستند با مراجعه به سامانه moshavegh.mcls.gov.ir  ابتدا ثبت نام کرده و پس از استعلام از سامانه رفاه ایرانیان و احراز شرایط، در صورت جذب و اشتغال در بنگاه اقتصادی بخش‌های خصوصی و تعاونی از حمایت دولت با پرداخت حق بیمه سهم کارفرما به مدت یکسال بهره‌مند خواهند شد.

برنامه اشتغالی دولت برای دهک‌های کم درآمد در سال 1402

محمود کریمی بیرانوند, معاون اشتغال وزارت کار در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم؛ درباره برنامه اشتغالی سال 1402 گفت: یکی از برنامه‌هایی که به صورت جدی دنبال می‌کنیم  برنامه اشتغال سه دهک کم درآمد است، حسب تصمیم هیأت دولت، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با محوریت معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال، در نظر دارد طرح پرداخت حق بیمه بیکاران به بنگاه‌های اقتصادی را اجرا کند.

وی با بیان اینکه در راستای تشویق کارآفرینان در بکارگیری کارگران سه دهک کم درآمد حق بیمه سهم کارفرما به مدت یکسال توسط دولت پرداخت می‌شود افزود: کارگرانی که در دهک‌های کم‌درآمد جامعه قرار دارند و تعداد اعضای خانوار آنها 4 نفر و بیشتر باشند در صورتی که تحت پوشش سازمان حمایتی بهزیستی و یا کمیته امداد امام خمینی (ره) نباشند و اگر کارفرمایی در کشور وی را بکار گیرد در مرحله اول تا یکسال حق بیمه سهم کارفرما از سوی دولت پرداخت می‌شود که البته ممکن است در مرحله بعدی تا دو سال هم تمدید شود.

بیرانوندبیان کرد:این طرح  که به منظورکمک به معیشت و اشتغال افراد کم‌درآمد است از اواخر بهمن و اوایل اسفند ماه در 10 استان شروع شده و از سال 1402 به صورت سراسری اجرا می‌شود و منابع آن نیز از محل منابع داخلی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تأمین می‌شود.

معاون اشتغال وزارت کار هدف از اجرای این طرح را کاهش بیکاری در مناطق محروم با به کارگیری افراد کم درآمد خواند و گفت: برای اینکه کارگران از مزایای استفاده از این طرح در دولت باخبر شوند باید در سایت وزارت تعاون؛کار و رفاه اجتماعی ثبت نام کنند.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: افرادی که در سایت وزارت تعاون ثبت‌نام می‌کنند باید سوابق شغلی، تجربیات و مشخصات خود را  ذکر کنند و کارآفرینان از روی این سایت این افراد را اگر انتخاب کنند تا یکسال از پرداخت حق بیمه سهم کارفرما معاف می‌شوند و این تشویقی برای بکارگیری افراد کم‌درآمد سه دهک پایین جامعه توسط کارفرمایان کشور است.

کریمی بیرانوند شرط استفاده از این طرح را افرادی که در دهک‌های کم درآمد و یک تا سه قرار دارند ولی تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی نیستند و بیمه پردازی ندارند مشمول می‌شوند.

وی با بیان اینکه حق بیمه سهم کارفرما 23 درصد حقوق پایه است که در این طرح در ازای بکارگیری افراد کم درآمد از سه دهک پایین جامعه توسط وزارت کار پرداخت می‌شود بیان کرد:  کارجویانی که در سه دهک اول درآمدی قرار دارند و تحت پوشش نهادهای حمایت نمی‌باشند، با ثبت‌نام در سامانه moshavegh.mcls.gov.ir  و پس از استعلام از سامانه رفاه ایرانیان و احراز شرایط، در صورت جذب و اشتغال در بنگاه اقتصادی (بخش‌های خصوصی و تعاونی) از حمایت دولت با پرداخت حق بیمه سهم کارفرما به مدت یکسال بهره‌مند خواهند شد.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
تسنیم
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا