دکتر انسیه خزعلی: «برنامه کسب و کارهای پایدار خانواده محور» به زودی رونمایی می‌شود

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور گفت: «برنامه کسب و کارهای پایدار خانواده محور» از جمله طرح‌های معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری است که در هفته‌ های آینده رونمایی خواهد شد.

به گزارش کارآفرینی پرس، دکتر” انسیه خزعلی”، معاون امور زنان و‌ خانواده ریاست جمهوری، در نشست برخط «کارآفرینی و زنان» به مناسبت هفته‌ی جهانی کارآفرینی که با تلاش وزارت  تعاون،کار و رفاه اجتماعی برگزار می شود، گفت: «برنامه کسب و کارهای پایدار خانواده محور» از جمله طرح‌های معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری است که در هفته‌های آینده رونمایی خواهد شد.
معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده با بیان این مطلب که کسب و کار پایدار باید در خانواده شکل بگیرد، گفت: با این‌که تمرکز ما بر روی خانم‌های سرپرست خانوار است اما این نیست که فقط منحصر به بانوان باشد حتما تمام اعضای خانواده در آن مشارکت خواهند داشت.
وی در ادامه مبحث کسب و‌ کار خانواده افزود: بهتر است تمام دستگاه‌هایی که در زمینه‌ی کارآفرینی خانوار محور فعالیت دارند برای جلوگیری از موازی کاری با یکدیگر هم‌افزایی و فعالیت‌های مکمل داشته باشند.
خزعلی با اشاره به اینکه کارآفرینی برای زنان و بالاخص بانوانی که در مناطق محروم هستند باید در الویت‌های اشتغال ما باشد، اذعان کرد: اشتغال از مسائل مهم دولت سیزدهم است و از این جهت شورای عالی اشتغال به دستور رئیس‌جمهور ماهانه برنامه‌ها و‌ چگونگی اجرایی شدن آن را رصد می‌ کند؛ تا اشکالات مشخص و موانع برطرف شود و هرچه سریعتر اشتغال در سطحی که وعده داده شده ایجاد گردد.
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ویژگی‌های زنان برای کارآفرینی و اشتغال‌زایی را از مزیت های قابل توجه آنان دانست و ادامه‌داد: انگیزه، علاقه و عشق به کار و نیز علاقه‌ی کمک به دیگران و همچنین قدرت ایجاد ارتباط، عملگرایی و نیز ابتکار و‌ نوآوری از جمله‌ی این ویژگی‌ها است که این‌ها جزء سرمایه‌های کشور هستند.
وی همچنین به صداقت و شفافیت مالی که در مجموعه‌های تحت مدیریت بانوان وجود دارد به عنوان ویژگی این این قشر از جامعه اشاره کرد.
معاون رئیس‌جمهور مبحث «نوآوری» را یکی از موارد مطرح شده در برنامه کسب و کارهای پایدار خانوار محور نام‌برد و بیان داشت: بحث نوآوری از مباحث مهم است، با این رویکرد که کار ایجاد شده خلاقیت و تفاوتی با کارهای قبلی داشته باشد و بتواند رشد نماید و پایدار بماند و نیز بازار کار خود را پیدا کند؛ یعنی رشد عمودی را به‌جای رشد افقی و در سطح داشته باشیم .
خزعلی ترس از کار را یکی از موانع اشتغال عنوان کرد و‌ افزود: خطرپذیر و‌ ریسک‌پذیر نبودن از دلایلی است که خانم‌ها به شغل دولتی تمایل بیشتری دارند؛ اما این مسئله در خانم‌های کارآفرین متفاوت است.
وی مانع دیگر در بحث اشتغال بانوان را تعدد نقش و‌ جمع بین خانه و اشتغال یاد کرد و بیان داشت: تعدد نقش به ویژه برای خانم‌های متاهل می‌تواند موانع زیادی در اشتغال ایشان ایجاد کند و قانون کار باید اینها را ببینید و لحاظ کند؛ و ما هم با توجه به این‌که خانواده را به عنوان یک اصل در نظر گرفته‌ایم و آن را یکی از محورهای مهم در تمدن ایرانی-اسلامی و سبک زندگی اسلامی می دانیم و باید به این مسئله توجه داشته باشیم.
معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و‌ خانواده با اشاره به این مطلب که «فرهنگ کار» یکی از مسائل مهم قابل توجه است گفت: ممکن است مهارت‌آموزی شغلی را بدانیم اما اگر فرهنگ کار وجود نداشته باشد بهره وری لازم و عملکرد مناسب را از آن شغل نمی‌توانیم داشته باشیم و با استناد به آیه‌ی۲ سوره‌ی مبارکه جمعه که می‌فرمایند «وَیُزَکِّیهِمْ وَ یُعَلِّمُهُمُ» آموزش در هرکاری مهم است اما قبل از آن نیاز به روحیه و مسئولیت‌پذیری است تا تعلیم و مهارت تاثیرگذار باشد.
خانم دکتر خزعلی در ادامه مبحث «فرهنگ کار» به سه بخش (فرهنگ عمومی، فرهنگ سازمانی و فرهنگ فردی) اشاره کرد و بیان داشت: تمام این موارد باید اصلاح شود تا تقویت وجدان کاری، احساس مفید بودن، پذیرش شرایط مختلف و هماهنگ شدن با آن صورت بگیرد، طوری که موانع را مانع نداند و چالش‌ها وسیله‌ی برای رشد در کار باشد.
وی فرهنگ کار را مجموعه‌ی پیچیده خواند و افزود: پیچیدگی در فرهنگ‌کار از آن جهت است که بخشی از آن به سرمایه و‌ محیط اجتماعی و بخشی به ساختار سیاسی و‌ مدیریتی و نیز بخش دیگر به عوامل طبیعی و اقلیمی برمیگردد ولی پایه و‌زیربنای هرکاری می‌باشد و امیدواریم با برنامه‌هایی که در دولت سیزدهم تدوین می‌شود بتوانیم فرهنگ کار را اشاعه بدهیم و کار پایدار ایجاد کنیم و با برقراری و نیز هماهنگی و توازن بین کار بیرون و‌ کار منزل زنان پرچمدار این حرکت باشند تا شاهد تحول خوبی در جامعه باشیم.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا