حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق فعال در حوزه گردشگری زمین

تنها رسانه اختصاصی برخط موتورسیکلت در ایران

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از ایده‌های نوآورانه و شرکت‌های خلاق که در گردشگری زمین فعالیت دارند، حمایت می‌کند تا ظرفیت‌های نهفته این حوزه شکوفا شود.

به گزارش کارآفرینی پرس، محمدرضا اسپهبد مشاور طرح توسعه فناوری‌های زمین‌شناسی و معدن معاونت علمی و فناوری به حمایت از ایده‌ها و شرکت‌های خلاق برای توسعه گردشگری زمین اشاره کرد و گفت: در فراخوان دائمی که توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام شد، شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق که بتوانند با استفاده از ظرفیت‌های جغرافیایی و پهنه‌های سرزمینی کشور، اشتغال و ارزش افزوده ایجاد کنند، مورد حمایت قرار می‌گیرند.

ظهور گردشگری زمین‌شناسی‌ و معدن

گردشگری زمین‌شناختی، مفهوم نوآورانه و نسبتا نوظهوری است که در تعامل میان دو حوزه فناوری‌های زمین و حوزه گردشگری، برای کشورهای توسعه‌یافته به یک محور اصلی در درآمدزایی تبدیل شده است.

اسپهبد، با بیان این مطلب، از توجه به معیارهای توپوگرافیک و ریخت‌شناسی سرزمینی ایران برای ایجاد کسب‌وکارهای خلاق و نوپا گفت و ادامه داد: گردشگری زمین با فناوری‌ها پیوند خورده است و تنوع مورفولوژیک ایران در سرتاسر کشور، قابلیتی ویژه را به پژوهشگران، ایده‌پردازان و شرکت‌های دانش‏بنیان و فناور داده است تا صنعت بوم گردشگری را به شکلی فناورانه گسترش دهند و زمینه‌ساز صادرات خدمات گردشگری زمین شوند.

گردشگری زمین و خلق ارزش افزوده

اسپهبد با بیان این‌که گردشگری زمین فراتر از گردشگری جغرافیایی است و فناوری‌ را برای توسعه کسب‌وکارهای ارزش‌آفرین این حوزه به کار می‌بندد، ادامه داد: گردشگری زمین‌شناسی با گردشگری جغرافیایی متفاوت است و بر روی پدیده‌های فناورانه زمین‌شناختی و معدنی تمرکز دارد.

مشاور طرح توسعه فناوری‌های زمین‌شناسی و معدن معاونت علمی و فناوری، با اشاره به ظرفیت‌های نهفته پدیده‌های بارز زمین‌شناختی ایران به عنوان فرصتی برای رونق اقتصاد دانش‌بنیان و خلاق گردشگری زمین گفت: ایران در مرکزیت چندین پدیده بارز و شناخته شده در حوزه گردشگری زمین قرار گرفته است. این میراث ارزشمند اکنون با مدیریت دقیق و مستمر می‌تواند ضمن تولید ثروت، برای سالیان متمادی ماندگار شود.

حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق فعال در گردشگری زمین

وی با بیان این‌که فناوری‌ علاوه بر شناخت و معرفی پدیده‌های بارز گردشگری زمین به حفظ آن‌ها نیز کمک می‌کند، افزود: تفاوت عمده گردشگری زمین‌شناختی و جغرافیایی این است که می‌توان با کنار گذاشتن روش‌های سنتی و مرسوم توریسم، شکل تازه‌ای از گردشگری را ارائه کرد؛ رویه‌هایی که ضمن حفاظت از پهنه‌های حساس و عرصه‌های آسیب‌پذیر، بعد زمان و مسافت را از این صنعت حذف می‌کند.

به گفته اسپهبد، ارائه خدمات گردشگری زمین‌ با از ابزارهای هوشمند و مبتنی بر فناوری، می‌تواند گردشگری زمین از راه دور و گردشگری با استفاده از واقعیت مجازی را توسعه دهد. در توسعه این فناوری‌ها معاونت علمی و فناوری و طرح توسعه فناوری‌های زمین‌شناسی و معدن آماده است تا از شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاقی که خدمات و محصولات هوشمندسازی گردشگری زمین را ارائه دهند، حمایت می‌کند.

ایجاد ناحیه نوآوری و فناوری زمین و معدن

اسپهبد با بیان این‌که علاوه بر پدیده‌های زمین‌شناسی، دیگر حوزه‌های مرتبط نیز ظرفیت پیوستن به گردشگری زمین برخوردارند، ادامه داد: در این شاخه از فناوری‌های زمین، می‌توان به بهره‌گیری از آثار جذاب تاریخی، بوم‌شناختی، باستانی و میراث فرهنگی نیز پرداخت. حوزه‌هایی که گردشگری زمین را با گردشگری تاریخی، فرهنگی، سلامت و هنر نیز پیوند می‌دهد که هرککدام با استفاده از پتانسیل‌های نهفته سرزمینی ایران می‌توانند در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی به یک منبع درآمد پایدار و افزایش سهم فناوری از تولید ناخالص ملی تبدیل شوند.

مشاور طرح توسعه فناوری‌های زمین‌شناسی و معدن معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، توسعه گردشگری پایدار را یکی از اولویت‌های این طرح دانست و گفت: در طرح جامع توسعه اقتصادی زمین و معدن، نگاه از اکتشاف و استحصال سنتی برداشته شده است و شناخت زمین از منظر فناورانه در اولویت قرار دارد. همچنین ایجاد ناحیه نواوری و فناوری‌های زمین‌شناسی و معدن، از دیگر طرح‌های مورد توجهی است که می‌تواند به ایجاد اقتصاد مولد و رو به پیشرفت در این فناوری بیانجامد.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
فارس
برای مشاهده کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا