کارکرد «کارگروه اشتغال قرارگاه رفاه مردم» چیست؟/ منتظر اورژانس کسب‌وکار باشید

تنها رسانه اختصاصی برخط موتورسیکلت در ایران

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نخستین نشست “کارگروه اشتغال قرارگاه رفاه مردم” گفت: این کارگروه را با مشارکت همه بازیگران و فعالان این عرصه تشکیل دادیم تا همه ظرفیت هایی که در زمینه اشتغال کشور وجود دارد را ساماندهی کنیم و بتوانیم به عنوان هماهنگ کننده و پشتیبان در این شرایط اقتصادی، باری از دوش مردم برداریم.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از ایسنا، نخستین نشست کارگروه اشتغال قرارگاه رفاه مردم با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان رئیس کارگروه،  عیسی منصوری، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال و نمایندگان دستگاه های اجرایی، نهادهای انقلابی و غیر دولتی برگزار شد.

حجت الله عبدالملکی، در این نشست با بیان اینکه ۱۶ ستاد اجرایی و ذینعان آن در این کارگروه فعالیت دارند گفت:  بخش های مختلف کارگروه به مرور در حال فعال شدن هستند و انشاالله  شاهد اتفاقات و تصمیماتی باشیم که مردم از آن منتفع شوند .

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: عوامل لازم برای ایجاد اشتغال بین دستگاهای مختلف توزیع شده است که هر کدام دسترسی به بخشی از آن را دارند، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به موجب قانون، دبیری شورای عالی اشتغال کشور و وظیفه سیاستگذاری، هماهنگی، تسهیل گری، پشتیبانی و هماهنگی را برعهده دارد و به نیابت از رئیس جمهور امور را پیگیری می کند.

وی هدف اصلی کارگروه اشتغال قرارگاه رفاه را ایجاد هماهنگی بین دستگاه های اجرایی دانست و گفت: باید با همکاری هم یک زمین بازی برای اشتغال کشور در سطح کلان ایجاد کنیم، در این قرارگاه نگاه بخشی و دستگاهی حاکم نیست بلکه کاملا ملی به موضوع اشتغال پرداخته می شود و بر همین مبنا تقسیم کار انجام می شود.

عبدالملکی افزود: انشاالله همه دست به دست هم بدهیم که وعده اشتغال رئیس جمهور محقق شود و ثمره آن به مردم برسد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی  تاکید کرد: در نشست های قرارگاه اشتغال، هماهنگی، بحث و تبادل نظر انجام می شود و نتایج و مصوبات آن به نیابت از اعضا در دولت، شورای عالی اشتغال یا شورای پول و اعتبار مطرح و پیگیری می شود.

وی با اشاره به اینکه در اشتغال حلقه های مختلفی دخیل هستند توضیح داد: حلقه اول و اصلی نیروی انسانی است آموزش، تامین مالی، تهیه ملزومات فیزیکی مانند مجوزها،   بازار و …  حلقه های دیگری هستند که وقتی کنارهم قرار می گیرند نشان می دهند کشورما در بسیاری از جنبه ها غنی است بر همین اساس، اگر گروه های دست اندرکار حوزه اشتغال درست کار کنند، مهم ترین معضل در کشور یعنی بیکاری حل خواهد شد.

وی تاکیدکرد: ظرفیت های اقتصاد ایران قطعاً از منابع انسانی که اسما و رسما در آن بیکار هستند بالاتر است.

عبد الملکی افزود: از طرفی ما نهادهایی داریم که هر کدام بخشی از عوامل و حلقه های ذکر شده را کنترل می کنند مثل نهاد های بانکی و یا بورس که منابع مالی را کنترل می کنند  یا نهادهای آموزشی که آموزش نیروهای انسانی را برعهده دارند.

کارگروه اشتغال پلتفرم مشترک برای تعامل و نقش آفرینی دستگاه‌ها

عیسی منصوری، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال نیز در این نشست گفت: نقش قرارگاه را هدایت و نظارت در نظر گرفته ایم و برای اینکه این پلتفورم بتواند به درستی کار کند، کارگروه اشتغال می تواند یک پلتفرم مشترک برای تعامل و نقش آفرینی دستگاه های ذیربط باشد.

وی با اشاره به اینکه همه نهاد ها، الگوی مشخص و تجربه شده خود را دارند که بخش زیادی از آنها موفق بوده افزود: ما به الگوی تجربه شده نهادها ورود نخواهیم کرد، اما یک چارچوب هدایت و نظارت را در قرارگاه خواهیم داشت که بر اساس گروه هدف، رسته فعالیت اقتصادی وجغرافیایی تنظیم شده است.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال ضمن تاکید بر ضرورت تسریع کارها و پرهیز از هرگونه موازی کاری پیشنهاد داد  یک نهاد به عنوان محور در نظرگرفته شود و سایرین به عنوان نهاد پشتیبان، هماهنگ با آن باشند تا بتوان تعداد اشتغال ایجاد شده را احصا کرد.

وی خطاب به اعضای نشست گفت: در قالب “سامانه ملی اشتغال“، فعالیت های هر دستگاه در این حوزه ارزیابی و سنجش  و نتایج آن به نهاد های اجرایی اعلام می شود.

منصوری در خصوص تسهیل فضای کسب و کار گفت: در این خصوص با زیر ساخت نرم افزاری که فراهم شده است، می توانیم شبکه خوبی را ایجاد کنیم. “اورژانس کسب و کار” و “نظام فراگیر مقررات زدایی” را داریم و  اگر بتوانیم این دو را به سامانه ملی اشتغال متصل کنیم و یک داشبورد مشترک داشته باشیم، بهتر می توان کار را هدایت کرد.

در این نشست نمایندگان دستگاه و وزارتخانه های مختلف از جمله  اقتصادی و دارایی، میراث فرهنگی و گردشگری، فرهنگ و ارشاد اسلامی، صنعت، معدن و تجارت، سازمان بهزیستی کشور،   سازمان فناوری اطلاعات، کمیته امداد امام خمینی (ره)، بنیاد مسکن، بنیاد برکت، بسیج سازندگی و اندیشکده پویا دانشکده امام حسین (ع) به بیان پیشنهادات و نقطه نظرات خود پرداختند.

همچنین مقرر شد این نشست ها هر دو هفته یکبار تشکیل و مصوبات پیگیری شود.

انتهای پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
ایسنا
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا