سفارش رپورتاژ آگهی: 09128237336

بررسی هزینه‌های مرتبط با درآمدهای معاف از مالیات، با نرخ صفر و مالیات مقطوع و تسهیم اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده

صالحی: در لابه‌لای قوانین مالیاتی نکاتی وجود دارد که بعضا آن‌طور که باید و شاید به آن توجه نشده و به هنگام رسیدگی مالیاتی شرکت‌ها را به‌طرز غافل‌گیر کننده‌ای با مطالبه مبالغی فراتر از تصور مواجه می‌نماید.

به گزارش کارآفرینی پرس، رضا صالحی کارشناس حسابداری، امور مالیاتی و بیمه در یادداشتی نوشت: در این یادداشت قصد داریم به چند نکته مالیاتی از این جنس بپردازیم که اغلب چالش برانگیز بوده و مورد اعتراض مودیان قرار می‌گیرد.

یکی از این موارد، عدم پذیرش هزینه‌های مرتبط با درآمدهای معاف از مالیات، با نرخ صفر و یا با نرخ مقطوع در محاسبه مالیات عملکرد است.

از آنجایی که این موضوع به صراحت در تبصره (2) ماده 147 قانون مالیات‌های مستقیم بیان شده، ممیزان مالیاتی در رسیدگی‌های خود کلیه هزینه‌های مستقیم مربوط به اینگونه در آمدها را برگشت داده و با اضافه نمودن آن به درآمد، مالیات آن را مطالبه می‌نمایند. علاوه‌براین، بخشی از هزینه‌های عمومی و مشترک نیز (معمولا به تناسب میزان درآمد معاف به کل درآمدها) به همین ترتیب برگشت و مالیات آن مطالبه می‌گردد.

رضا صالحی
رضا صالحی

در این خصوص ذکر این نکته ضروریست که چنانچه شرکت از محل فعالیت‌های مذکور متحمل زیان گردد، زیان حاصله از سایر درآمدهای شرکت قابل کسر نخواهد بود.

مشابه چنین اتفاقی در رسیدگی‌های مالیات بر ارزش افزوده نیز رخ خواهد داد، به این ترتیب که شرکت‌هایی که دریک دوره مالی توامان دارای درآمدهای معاف و غیرمعاف از ارزش افزوده می‌باشند، آن بخش از اعتبار مالیاتی که به‌طور مستقیم با درآمدهای معاف ارتباط دارد، علیرغم پرداخت ارزش افزوده به فروشنده به موجب قانون، مورد پذیرش واقع نمی‌گردد، علاوه‌براین بخشی از اعتبارات عمومی نیز تسهیم شده و مورد پذیرش قرار نخواهد گرفت.

به‌عنوان نمونه یکی از مصادیق این  قانون، صدور بیمه‌های درمان و عمر و سرمایه‌گذاری در شرکت‌های بیمه است.

از آنجایی که بیمه‌های مذکور معاف ازمالیات بر ارزش افزوده می‌باشند شرکت‌های بیمه به هنگام صدور این بیمه نامه‌ها تکلیفی در خصوص اخذ مالیات از خریدار و پرداخت به سازمان امور مالیاتی ندارند، لیکن با عنایت به اینکه عموما این بیمه‌نامه‌ها توسط نمایندگان یا کارگزاران بیمه به شرکت‌های بیمه معرفی و صادر می‌گردند، شرکت‌های بیمه موظفند کارمزد بیمه‌های صادره به اضافه مالیات بر ارزش افزوده آن را به نماینده یا کارگزار مربوطه پرداخت نمایند و بدیهی است ارزش افزوده پرداخت شده در دفاتر شرکت بیمه به‌عنوان اعتبار مالیاتی ثبت و به هنگام تسلیم اظهارنامه و پرداخت مالیات بر ارزش افزوده در مواعد مقرر، از مبلغ ارزش افزوده فروش کسر می‌گردد.

در چنین حالتی گروه‌های مالیاتی علاوه‌بر عدم پذیرش اعتبار مالیاتی اختصاصی و مستقیم (مالیات پرداخت شده به نماینده یا کارگزار از این محل)، بخشی از اعتبارات عمومی و مشترک ثبت شده در دفاتر  را مورد پذیرش قرار نخواهند داد که در پاره‌ای موارد مبالغ قابل توجهی را تشکیل خواهند داد.

بنابراین، باعنایت به مقررات موجود برگشت و تسهیم هزینه‌های مذکور و اعتبارات ثبت شده از این بابت بالاجبار رخ خواهد داد و شاید تنها محل قابل تعدیل آن در صورت ارایه استدلالی منطقی، تغییر و کاهش سهم هزینه‌های عمومی و اعتبارات مشترک بین فعالیت‌های مشمول و غیرمشمول است.

انتهای پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا