بهرنگ قربانی: اشتغال اتباع در مشاغل با متقاضی ایرانی ممنوع است

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری فارس، با یادآوری ممنوعیت اشتغال اتباع بیگانه در برخی مشاغل، خاطرنشان کرد که اشتغال این گروه در آن دسته از شغل‌هایی که متقاضی ایرانی دارد، کاملا ممنوع است و در صورت مشاهده، با کارفرما برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از ایسنا، بهرنگ قربانی، روز، جمعه ۱۷ شهریور با تاکید بر اینکه در بحث اتباع خارجی، صرفا با نگاه منفی ورود نشده است، گفت: فروشندگی از آن دسته مشاغلی‌ست که استفاده از نیروی کار اتباع بیگانه در آن، ممنوعیت قانونی دارد.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری فارس اضافه کرد: هدف این است که فرصت‌های شغلی که امکان حضور هم‌وطنان ایرانی در آنها وجود دارد، توسط اتباع بیگانه اشغال نشود و این موضوع را به جد دنبال می‌کنیم.

قربانی ادامه داد: البته تلاش این است که مانع نگاه صرفا منفی نسبت به حضور اتباع بیگانه شویم و به ظرفیت‌های اقتصادی هم که آنها می‌توانند ایجاد کنند توجه داشته باشیم اما کارفرمایان در مشاغلی که متقاضی نیروی کار داخل برای آنها وجود دارد به هیچ وجه حق به کارگیری اتباع بیگانه را ندارند.

لزوم کنترل و مدیریت جمعیت اتباع بیگانه حاضر در فارس

او، جمعیت فعلی اتباع بیگانه در فارس را بسیار بالا دانست و اظهار کرد: بر اساس آخرین آمار، درحال حاضر ۳۵۸ هزار اتباع افغانی در فارس حضور دارند که از این تعداد حدود ۱۲۰ هزار نفر طی دو سال گذشته وارد این استان شده‌اند.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری فارس گفت: در واقع برای این افراد به طور موقت مجوز اسکان در استان صادر شده و هنوز تصمیم خاصی در مورد آنها گرفته نشده است.

قربانی افزود: البته با توجه به حجم حضور اتباع بیگانه در فارس به دنبال این هستیم که ضمن عدم تمدید مجوز اقامت موقت آنها، این اتباع از استان طرد شوند.

او ادامه داد: با توجه به نارضایتی مردم نسبت به حضور اتباع بیگانه در فارس، تقاضای استان از وزارت کشور عدم تمدید مجوز اقامت موقت ۱۲۰ هزار تبعه خارجی است که در دو سال گذشته وارد فارس شده‌اند.

نی‌ریز یکی از کلوگاه‌های اصلی ورود اتباع غیرمجاز به فارس است

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری فارس افزود: علاوه بر اتباع بیگانه مجاز و دارای مجوز حضور، پیش بینی می‌شود که ۵۰ تا ۱۰۰ هزار اتباع بیگانه غیر مجاز نیز در استان حضور داشته باشند.

قربانی اظهار کرد: سیاست ما شناسایی این افراد، دستگیری، انتقال به اردوگاه مراقبتی در شیراز و در نهایت رد مرز است.

او شهرستان نی‌ریز را یکی از گلوگاه‌های ورود اتباع غیرمجاز به این استان دانست و گفت: البته نیروی انتظامی تاکنون تلاش زیادی در زمینه دستگیری این افراد انجام داده است.

نظارت جدی بر اجرای مصوبه ممنوعیت اسکان اتباع بیگانه در اطراف حرم مطهر شاهچراغ (ع)

قربانی ضمن یادآوری حادثه تروریستی ۲۲ مرداد امسال حرم مطهر شاهچراغ (ع) ادامه داد: به دنبال وقوع این حادثه مقرر شد که اجازه سکونت به اتباع خارجی با هر نوع مدرکی چه مجاز چه غیر مجاز در اطراف این حرم مطهر داده نشود.

او افزود: اتباع بیگانه‌ای نیز که  در حال حاضر در این محدوده سکونت دارند با هماهنگی صنف املاک باید این محل را ترک کرده و  در محل دیگری اسکان یابند.

قربانی گفت: عزم استان برای عملیاتی و اجرایی کردن این تصمیم جزم است و به زودی و با جدیت تمام این برنامه عملیاتی خواهد شد.

نرخ بالای زاد و ولد اتباع بیگانه

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری فارس، با اشاره به نرخ بالای زاد و ولد اتباع بیگانه گفت: سال گذشته در یکی از شهرستان‌های استان آمار تولد میان اتباع بیگانه سه برابر ایرانی‌ها بود، یعنی از ۶۰۰ نوزاد متولد شده در این شهرستان ۴۵۰ نوزاد متعلق به اتباع بیگانه بود.

قربانی در خصوص تعداد دانش آموزان اتباع بیگانه در استان نیز اظهار کرد: هم اینک افزون بر ۴۰ هزار دانش آموز اتباع بیگانه در فارس مشغول به تحصیل هستند.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری فارس افزود: والدین دانش آموزان ایرانی از تاثیر فرهنگی که ممکن است دانش آموزان اتباع بر فرزندانشان بگذارند، نگران هستند.

انتهای پیام

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
ایسنا
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا