هر طرح تعاونی برای 23 نفر شغل ایجاد می‌کند

در هفته گذشته ۳۷۳ طرح تعاون به بهره‌برداری رسید که نشان داد هر طرح تعاونی به طور متوسط برای ۲۳ نفر شغل ایجاد می‌کند و هزینه ایجاد اشتغال در این طرح‌ها بسیار کمتر است که نقش تعاون را نشان می‌دهد.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از ایرنا، در هفته‌ای که گذشت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ۳۷۳ طرح تعاونی با مشارکت ۲۴ هزار و ۱۵۱ عضو و با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۶۳۸۴ میلیارد تومان را به شکل به مناسبت هفته تعاون افتتاح کرد.

بنابر گزارشی که در این خصوص منتشر شده هر طرح به‌طور متوسط ۲۳ شغل ایجاد می‌کند که متوسط ایجاد شغل به‌ازای هر طرح در تعاونی‌های تولیدی ۱۳ نفر، تعاونی‌های مسکن ۷۵ نفر (به صورت موقت) و تعاونی‌های خدمات و سایر توزیعی ۱۱ نفر است.

از طرح‌های افتتاح شده ۳۷ درصد در مناطق روستایی و ۶۳ درصد در مناطق شهری و شهرک‌های صنعتی استقرار داشته‌اند.

۱۵۶ طرح صنعتی با اشتغالزایی برای یک هزار و ۹۱۸ نفر و سرمایه‌گذاری ۱۴۴۰.۸ میلیارد تومان، ۶۳ طرح کشاورزی با اشتغال ۹۹۷ نفر و سرمایه‌گذاری ۱۱۹۳.۶ میلیارد تومان، سایر بخش‌های تولیدی ۱۴ طرح با اشتغال ۱۴۵ نفر و سرمایه‌گذاری حدود ۶۳.۸ میلیارد تومان طرح‌های افتتاحیه تعاونی در بخش تولید مجموعا به تعداد ۲۳۳ طرح با اشتغال ۳۰۶۰ نفر با سرمایه‌گذاری ۲۶۹۸.۲ میلیارد تومان را تشکیل می‌دهند.

با افتتاح این طرح‌ها که با سرمایه مردمی ۵۸۱۵ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسیده برای ۸ هزار و ۴۵۴ نفر اشتغال ایجاد شد. از مجموع ۳۷۳ طرح افتتاحی، ۲۳۳ طرح (معادل ۶۳ درصد) در حوزه تولید، ۷۹ طرح در بخش‌های خدمات و سایر توزیعی (معادل ۲۱ درصد) , ۶۱ طرح مسکن (معادل ۱۶ درصد) به بهره‌برداری خواهند رسید.

سرمایه‌گذاری مربوط به این طرح‌ها حدود ۶۳۸۴ میلیارد تومان است که از این مبلغ حدود ۲۶۹۸.۲ میلیارد تومان (معادل ۴۲ درصد) در طرح‌های تعاونی‌های تولیدی، ۲۵۴.۶ میلیارد تومان (معادل ۴ درصد) در طرح‌های خدماتی و سایر توزیعی، ۳۴۳۱.۲ میلیارد تومان در طرح‌های مسکن (معادل ۵۴ درصد) سرمایه‌گذاری شده است.

۹۱ درصد از مجموع ۶۳۸۴ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام شده در طرح‌های به بهره‌برداری رسیده توسط مشارکت مستقیم ۲۴ هزار و ۱۵۱ نفر اعضای تعاونی‌ها و مردم، به مبلغ ۵ هزار و ۸۱۵ میلیارد تومان انجام شده است.

این طرح‌ها مجموعاً برای هشت هزار و ۴۵۴ نفر شغل ایجاد کرده که از این تعداد تعاونی‌های مسکن به عنوان هسته محرک ایجاد اشتغال برای ۴۵۷۵ نفر در طول زمان احداث خود به صورت موقت ایجاد شغل کرده‌اند.

بیشترین سرمایه‌گذاری طرح‌های افتتاحیه تعاونی در اصفهان (۸۶۷.۵ میلیارد تومان)، گیلان (۸۰۵.۶ میلیارد تومان) و فارس (۶۶۴.۴ میلیارد تومان) انجام شد. به ترتیب در استان‌های گیلان و اصفهان (۳۲ طرح)، آذربایجان شرقی (۲۸ طرح)، خوزستان (۱۸ طرح) افتتاح شده است. بیشترین اشتغال نیز مربوط به استان‌های اصفهان (۷۷۳ نفر)، البرز (۶۴۴ نفر)، فارس (۶۱۹ نفر) است.

سرانه سرمایه‌گذاری به ازای ایجاد هر شغل موقت (تعاونی‌های مسکن) ۷۵۰ میلیون تومان و به ازای هر شغل پایدار (تولیدی، خدماتی و سایر) ۷۷۰ میلیون تومان است.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
ایرنا

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا