درباره اجرای برش استانی اقتصاد دانش‌بنیان در ۱۰ استان

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

معاون علمی رئیس جمهور از اجرای برش استانی اقتصاد دانش‌بنیان ‌خبر داد و گفت: برنامه برش استانی در گام نخست، کار خود را در ۵ استان آغاز می‌کند و تا پایان سال جاری در ۱۰ استان کشور، اجرایی خواهد شد.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از تسنیم، ‌روح‌الله دهقانی در نشست شورای اقتصاد دانش‌بنیان استان قم که با حضور سید محمدتقی شاهچراغی، استان‌دار و جمعی از مدیران و روسای دانشگاه‌ها، پارک علمی و فناوری و مسئولان استانی برگزار شد، با اشاره به ظرفیت‌های گفتمانی، جریان‌ساز و مبنایی در این استان اظهار داشت: خوشبختانه جریان‌های بسیار خوب علم و فناوری در کشور وجود دارد که به طور جدی از توسعه آن در جهت شکل گیری اقتصادی دانش‌بنیان و مردمی در استان قم حمایت می‌کنیم. 

وی با اشاره به فراهم شدن مقدمات شکل‌گیری شهر سلام در این استان، عنوان کرد: با توجه به ظرفیت‌های هویتی بسیار خوبی که در استان قم وجود دارد زمینه ایجاد یک زیست‌بوم فناورانه و نوآورانه، حایز تمامی امکانات و ویژگی‌های یک شهر با الزامات و نیازهای کار فناورانه و نوآورانه فراهم است. 

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری، با اشاره به اجرای برش استانی اقتصاد دانش‌بنیان در استان قم بیان کرد: وجود یک طرح مشخص مبتنی بر امکانات و ظرفیت‌های هر استان، می‌تواند شکل اجرایی و عملیاتی به تحقق اقتصاد دانش بنیان و مردمی‌سازی اقتصاد بدهد و در همین راستا، برنامه برش استانی اقتصاد دانش‌بنیان امسال در 10 استان کشور پیگیری می شود.معیارهای توسعه اقتصاد دانش بنیان عمدتا معیارهای مشخصی هستند که روند پیشرفت و ارتقای هر کدام از این معیارها باید در قالب یک برنامه قوام یافته و نظام مند در استان ها ارزیابی و پیگیری شود.

وی تصریح کرد: در قالب برنامه برش استان اقتصاد دانش‌بنیان، امکانات و اختیاراتی در اختیار استانداری‌ها قرار داده می‌‌شود و هم راستا با این اختیارات و امکانات، تکالیف و مسئولیت‌های هر استان در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان مشخص خواهد شد. در همین راستا به صورت مدون و مستمر، گزارش‌هایی از عملکرد استان در پیشبرد این برنامه اخذ می‌شود و حمایت‌ها نیز متناسب با پیشرفت هر استان در مسیر تحقق برنامه برش استان اقتصاد دانش‌بنیان تخصیص خواهد یافت.

دهقانی افزود: این برنامه که یکی از مصادیق مردمی‌سازی اقتصاد است تا پایان تیرماه سال جاری اجرایی می شود. برنامه برش استانی در گام نخست، کار خود را در 5 استان آغاز می‌کند و تا پایان سال جاری در 10 استان کشور، اجرایی خواهد شد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با تاکید بر این‌که می‌بایست حمایت‌ها واقعی، و متمرکز بر یک یا چند پروژه راهبردی و اثرگذار باشد، ادامه داد: در بسیاری از موارد در کشور، تعدد و تکثر منابع و زیرساخت‌ها موجب شده است تحقق گام‌های اثرگذار محقق نشود.به طور مثال، در برخی از موارد حتی نسبت به آلمان که از مهدهای صنعت به حساب می‌آید، تا سه برابر ماشین آلات و تجهیزات آزمایشگاهی و تجهیزات ساخت و تولید بیش‌تری در اختیار داریم. این در حالی است که برخی از این تجهیزات اگر شبانه روزی کار نکنند اقتصادی و مقرون به صرفه نخواهند بود در حالی‌که چندین نمونه از این دستگاه ها در سراسر کشور وجود دارد که عملا بدون استفاده‌اند. این عارضه در کشور، ناشی از رویکرد تخصیص  هزینه منابع بدون برنامه ریزی ناشی از نحوه ناصحیح رویکرد و نگرش به درآمدهای نفتی بود.

وی با اشاره به ضرورت تحول در رویکردها نسبت به تخصیص منابع، تعریف پروژه‌ها و نقش آفرین ساختن جامعه در اجرای آن‌ها، عنوان کرد: این که رهبر معظم انقلاب اسلامی بر مفهوم تحول تاکید دارند، تاکیدی در همین راستا است و  اهمیت موضوع تحول در رویکردها را نمایان می‌کند؛ نگاهی که هدف‌گذاری‌اش، فراتر از تغییرات جزیی یا موردی است و باید یک تحول جدی در نطام فکری اتفاق بیفتد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری با اشاره به ضرورت مردمی کردن اقتصاد دانش‌بنیان برای افزایش دامنه نفوذ و تحول‌آفرینی این اقتصاد، بیان کرد: مقام معظم رهبری در بیاناتشان مصداق تحول را تحول در اقتصاد دانستند نه از این جهت که عنصر اساسی زندگی است بلکه اکنون آسیب‌پذیرترین رکن زندگی مردم به شمار می‌رود. همچنین مصداق بارز این تحول را، مردمی شدن اقتصاد بیان کردند. اما مفهوم مردمی کردن در کارهای جهادی که البته لازم است، محدود نمی شود.

وی با اشاره به ظرفیت‌های سرزمینی و اندیشه‌ای قم بیان کرد: این استان با توجه به ظرفیت‌های غنی اندیشه‌ای، نیروی انسانی و علمی می‌تواند مبدا تحول‌آفرینی شگرف به ویژه در حوزه‌ مردمی‌سازی اقتصاد با توسعه اقتصاد دانش‌بنیان باشد.

دهقانی تاکید کرد: تفکر جزیره ای و بعضا تفکرات انتزاعی و دور از واقعیت  که بی ارتباط با یکدیگر و نامتناسب با شرایط بومی و ویژگی‌های سرزمینی و اقتشادی هستند، آسیب‌های جدی را به کشور وارد کرده‌اند. باید به جای تمرکز بر این که چه زیرساخت‌هایی نیاز داریم و چه زیرساخت‌هایی در اختیار داریم، از این نگرش فرم‌گرا عبور کنبم و تمرکزمان را بر این بگذاریم که چه کاری باید انجام دهیم و چگونه باری از دوش کشور برداریم.

وی با بیان این که ظرفیت های حمایتی اقتصاد دانش‌بنیان امسال رشدی چند برابری داشته است گفت: از حیث منابع مشکلی نداریم اما در اجرای یک مدل دقیق و کارآمد برای هزینه کرد، باید کار جدی انجام دهیم. استفاده از الگوی توافق نامه‌ها برای تخصیص حمایت ها و اعتبارات مبتنی بر واقعیات بوده و عملیاتی‌تر است.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره بر اهمیت شکل گرفتن یک زیست بوم الگو عنوان کرد: ما برای پیاده سازی یک زیست‌بوم الگو، به مفاهیم بومی منطقه ای ملی و امتی نیاز داریم. ما نیاز داریم یک الگوی امتی به عنوان یک زیست بوم مفهومی کامل علم و فناوری و نوآوری شکل بگیرد. مبانی فکری و دینی تا مبانی معماری و ساختی و لازمه های اقتصادی آن وجود دارد. این زیست بوم الگو و معیار با مشارکت مردم به تحقق می‌رسد. آمادگی داریم بخشی از حمایت‌های معاونت علمی  را به این موضوع اختصاص دهیم اما همراهی تمامی ارکان و بخش‌ها را می طلبد تا این زیرساخت آماده و قابل بهره‌برداری شود.

وی تصریح کرد: امکانات، زیرساخت و استعداد انسانی بسیار خوبی وجود دارد که کافی‌است این زیرساخت ها با مدل‌های شرعی، اسلامی و صحیح به دست مردم برسد و در رویکردی که مردم نقش داشته باشند پیاده سازی شود، تحقق این امر قطعا برکات و ثمرات بسیاری را به دنبال خواهد داشت.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
تسنیم
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا