الگویی برای حضور دانش‌بنیان‌ها در توسعه زنجیره معدن تدوین خواهد شد

 معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تدوین الگویی با همکاری نهادها و استفاده از توان بنگاه‌های بزرگ برای حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در توسعه زنجیره بخش معدن و صنایع معدنی (اکتشاف، استخراج و فرآوری) در دست اقدام است.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از ایرنا، «‌وجیه الله جعفری» در مراسم اختتامیه رویداد توسعه ایده‌های فناورانه گل‌گهر ضمن بیان این مطلب افزود: امروز ذخایر مختلف معدنی در پهنه‌های کشور وجود دارد که نیازمند شناسایی دقیق با استفاده از دانش فنی و فناوری‌های جدید است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو ادامه‌داد: برای بهره‌وری مطلوب از ذخایر اکتشاف شده، باید بتوانیم به صورت بهینه و با کمترین قیمت تمام شده و در نتیجه بهره‌وری بالا، استخراج و فرآوری کنیم.

به گفته جعفری، در این حوزه نیز نیازمند فناوری های جدید هستیم تا به جای مطرح شدن موضوع باطله، با استحصال مناسب، آن را به یک عنصر جدید و قابل استفاده در صنایع تبدیل کنیم.

امکان صرفه جویی ارزی یک تا ۵۰۰ میلیون دلار با تولید عناصر استراتژیک

معاون وزیر صمت با اشاره به اینکه فرآوری مواد معدنی نیازمند فناوری های جدید است، گفت: ایمیدرو از سال گذشته با همکاری شرکت‌های بزرگ، وزارت صمت و معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری، طرح عناصر راهبردی و استراتژیک با تمرکز بر ۱۴ عنصر معدنی استراتژیک که روی آنها کار نشده یا کمتر کار شده و به واردات وابسته است را در دستور کار قرار داده است.

وی افزود: در حال حاضر، سالیانه حدود یک میلیون دلار واردات مواد اولیه انجام می‌شود، اما با تولید ۱۴ عنصر معدنی مورد نظر می‌توان بین یک تا ۵۰۰ میلیون دلار در هر سال صرفه جویی ارزی داشته باشیم.

رئیس هیات عامل ایمیدرو خاطرنشان‌کرد: این امر اشتغال قابل توجهی نیز ایجاد می‌کند. اجرای این طرح نیازمند ورود نیروی انسانی خبره و شرکت‌های دانش‌بنیان است.

نسل چهارم صنعتی در ایمیدرو

جعفری با اشاره به اینکه توجه به اصول مهمی مانند توسعه بومی‌سازی، ضایعات صفر، کربن صفر و غیره نیازمند ورود به نسل چهار و برنامه‌ریزی برای نسل پنج است، تصریح کرد: در ایمیدرو، نهادینه‌سازی نسل چهارم انقلاب صنعتی در حال انجام است و امیدواریم این فرآیند با حضور متخصصان و نیروهای توانمند دانشگاهی و شرکت‌های دانش‌بنیان فراهم شود.

وی ادامه‌داد: در این حوزه، سیاست های مورد نظر وزیر صنعت، معدن و تجارت مورد توجه است.

این مقام مسوول خاطرنشان‌کرد: یکی از اقدامات ما این است که حلقه اتصال این رویه را برقرار کنیم. در این راستا مرکز ایمینو در سال های گذشته تاسیس شد و در ۲ سال اخیر قوام یافت که پس از شناسایی ایدههای برتر در جشنواره اینوماین، این مرکز اقدام به حمایت از ایده‌ها می‌کند.

سامانه کارلینک برای توسعه بومی‌سازی

جعفری با بیان اینکه ایمیدرو با راه‌اندازی سامانه «کارلینک» و با حمایت و هدایت وزارت صنعت و بخش خصوصی، اقدام به حمایت از راهبرد بومی‌سازی قطعات و تجهیزات زنجیره فولاد کرده است، گفت: در این سامانه، شرکت‌های سازنده، شرکت‌های دانش‌بنیان و مصرف‌کنندگان ثبت نام می کنند. در این زمینه، شرکت‌های بزرگ همچون فولاد مبارکه، گل گهر، چادرملو وغیره پیشران هستند.

وی افزود: معتقدیم با نگاه دولتی، نمی توان نیازهای این بخش را به طور کامل تامین کرد و حضور بخش خصوصی در این زمینه های توسعه ای ضروری است. شرکت گل گهر در زمینه بومی سازی، اقدامات ارزنده ای همچون شبیه سازی دامپتراک ۶۰ تنی انجام داده است. مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران، ایمینو و یونیدرو در این زمینه کمک می کنند.

ارائه توانمندی‌های ۲۵ شرکت دانش‌بنیان در رویداد دایان

معاون وزیر صمت با اشاره به برگزاری پنج رویداد همرسانی (دایان) شرکت های متقاضی و شرکت‌های دانش‌بنیان در سال جاری توسط مرکز ایمینو، گفت: در این رویدادها ۲۵ شرکت توانمندی‌های خود را برای شرکت‌های بخش معدن و صنایع معدنی مطرح کرده‌اند.

وی ادامه داد: موضوعات دیگر در حال پیگیری از سوی ایمیدرو، هوشمندسازی معادن، ایجاد پایگاه داده اطلاعات، موضوع فن بازار، برگزاری جشنواره اینوماین، تورهای فناورانه برای شرکت‌های بزرگ با حضور شرکت‌های دانش‌بنیان، تشکیل کنسرسیوم‌هایی با حضور شرکت‌های بخش معدن و صنایع معدنی و غیره است.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
ایرنا

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا