علی بابائی:‌ موانع رشد شرکت‌های دانش‌بنیان رفع می‌شود

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

مدیرکل دفتر فناوری و نوآوری وزارت صمت گفت: با تشکیل انجمن ملی شرکت‌های صنایع پیشرفته و دانش‌بنیان صنعت و معدن، به دنبال رفع موانع رشد شرکت‌های صنایع پیشرفته و دانش‌بنیان‌ها هستیم.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از ایرنا، «علی بابائی» که در مجمع عمومی فوق‌العاده و عادی هیات مؤسس «انجمن ملی شرکت‌های صنایع پیشرفته و دانش‌بنیان صنعت و معدن کشور» شرکت داشت از شرکت‌های دانش‌بنیان به‌عنوان شرکت‌های خط شکن و بازیگران اصلی اقتصاد نام برد و ایده تشکیل انجمن ملی شرکت‌های صنایع پیشرفته و دانش بیان صنعت و معدن کشور را اینگونه تشریح کرد: شرکت‌هایی که تکنولوژیک بوده، وارد حوزه‌های‌ریسک و بازارهای بین‌المللی شده و از فضای سنتی، رانتی و خام‌فروشی خارج می‌شوند، عموماً مشکلات مشترکی در صادرات، واردات، سیستم بانکی، مباحث تحریمی و غیره دارند

وی اظهار داشت: عامل اصلی توسعه، شخص و سازمانی هستند که ریسک کرده، وارد بازار جدید شده و اقتصاد را حالت سنتی به پیشرفته تبدیل می‌کنند که این جمع حاضر دارای همه این مزیت‌ها است.

مدیرکل دفتر فناوری و نوآوری وزارت صمت با بیان اینکه تأسیس بسیاری از شرکت‌های صنایع پیشرفته و دانش‌بنیان، زودتر از تأسیس معاونت علمی رئیس‌جمهوری بوده، افزود: اهمیت دوم تشکیل این انجمن آن است که افزایش تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان تا مثلاً ۱۲ هزار شرکت، زحمات شرکت‌های بزرگ صنایع پیشرفته و دانش‌بنیان فعال در حوزه‌ های‌تک (High-tech) که سال‌ها آر. ان.دی (R&D)، ریسک و نوآوری کرده و مشکلات بسیاری را در صادرات تجربه کردند، را زیر سؤال می‌برد که این انجمن می‌تواند تشخیص قویتری از دیگران را محقق سازد.

بابایی با بیان اینکه بسیاری از ابزارهای تولید صنعتی و موضوعات مرتبط با شرکت‌های صنایع پیشرفته و دانش‌بنیان در وزارت صمت وجود دارد، اضافه کرد: با تکیه به این موضوعات، به چنین جمع‌بندی دست یافتیم که انجمنی بین شرکت‌های بزرگ دارای بلوغ فکری که دارای صادرات جدی بوده، استاندارد و کیفیت را می‌شناسد و از فاز رشد فعلی وارد فازهای دیگری مانند بین‌المللی شدن و افزایش فروش بزرگ رسیده‌اند، تشکیل شود تا بتواند مشکلات این شرکت‌ها را حتی در سطوح حاکمیتی برطرف کند.

وی افزود: در نهایت وزارت صمت تعهد دارد که هر زیرساختی که در این وزارتخانه وجود دارد؛ از جمله سازمان توسعه تجارت، سازمان شرکت‌های صنعتی، دفتر مقررات صادرات و غیره، همچنین ابزارهایی نظیر بحث تعرفه، تخصیص ارز و مواردی از این دست را که نیاز این شرکت‌های صنایع پیشرفته و دانش‌بنیان است در اختیار این شرکت‌ها قرار دهد تا مشکلات آنها خیلی سریع برطرف شود.

مدیرکل دفتر فناوری و نوآوری وزارت صمت با تاکید بر اینکه هرچقدر شرکت‌های صنایع پیشرفته و دانش‌بنیان بزرگتر شود، تأثیر بسیاری بر روی صادرات و یافتن بازارهای جدید بین‌المللی برای کشور خواهد داشت، گفت: امیدوارم این انجمن بتواند به شرکت‌های بزرگ و مطرح صنایع پیشرفته و دانش‌بنیان که می‌خواهند پرش‌های بلندی در تجارت بین‌المللی داشته باشند، کمک کرده تا مسیر پیشرفت کشور را با پرچم‌داری کنند.

مدیرعامل شرکت آریاطب فیروز و از اعضای مؤسس «انجمن ملی شرکت‌های صنایع پیشرفته و دانش بیان صنعت و معدن کشور» نیز گفت: مقرر شد این انجمن از شرکت‌های ناهمگن که دانش‌بنیان یا صنایع پیشرفته بوده و هزینه زیادی را صرف تحقیق و توسعه کرده‌اند، تشکیل شود.

«بهروز سبک‌دست» اظهار داشت: اینکه شرکت‌های پویندگان راه سعادت، آریاطب فیروز، میان الکترونیک، بهیار صنعت، زیست تخمیر، پارساپلمیر شریف، صبح پارلار آسیا، الکترونیک افزارآزما، زیست اروند فارمد و افزار کیمیای پارس جزو هیئت مؤسس این انجمن هستند که برای تدوین اساسنامه و تشکیل مجمع عمومی فوق‌العاده و عادی، ۱۰ نشست را برگزار کردند.

وی شرایط عضویت در این انجمن را دارا بودن شاخص‌هایی از جمله «شرکت‌های بنیان نوع یک باشند»، «فروش سالانه بالای پنج میلیون یورو و یا دارای بیش از ۱۰۰ نیروی بیمه‌ای»، «خصوصی (۱۰۰ درصد سهام متعلق به اشخاص حقیقی یا حقوقی خصوصی) باشند»، «دارای پروانه بهره‌برداری فعال از وزارت صمت باشند»، «جزء بنگاه‌های صنایع پیشرفته باشند» عنوان کرد.

سبک‌دست گفت: دنبال رفع موانع رشد شرکت‌های دانش‌بنیان و شکل‌گیری اقدام جمعی شرکت‌های دانش‌بنیان به‌خصوص در حوزه صادرات هستیم.

سیاست اصلی وزارتخانه استفاده از ظرفیت انجمن‌ها است

همچنین مشاور معاون هماهنگی و محیط کسب‌وکار وزارت صمت در امور تشکل‌های صنعتی و معدنی در این نشست، گفت: تشکل‌ها نقش مهمی در توسعه کشور دارند و وزارت صمت در همه برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌ها از نظرات تخصصی آنان استفاده می‌کند.

«سیدروح‌الله غضنفری» با بیان اینکه در دولت سیزدهم، سیاست اصلی وزارتخانه و تاکید مقام عالی وزارت، بر استفاده بیشتر از پتانسیل و ظرفیت انجمن‌ها و تشکل‌ها بوده، تاکید کرد: امیدوارم تشکیل این انجمن زمینه‌ساز اتفاقات خوب و شگرفت در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان، صنایع پیشرفته و فناوری شود.

وی ادامه داد: امروزه انجمن‌های نوینی در حوزه دانش‌بنیان در حال شکل‌گیری است که رویکرد صنعتی کشور را به سمت‌ نگاه‌ها و ایده‌های جدید پیش می‌برد.

غضنفری مصادف بودن تشکیل این انجمن با سال ۱۴۰۱ که سال دانش‌بنیان نام‌گذاری شده است را اتفاق ارزشمندی برشمرد و گفت: امیدوارم فرایند آغاز فعالیت رسمی این انجمن، به سرعت رقم خورده و اقدامات خود را با قدرت مضاف نسبت به انجمن‌های دیگر پیش ببرد تا بتوانند مطالبات صنعت خود را پیگیری کرده و به نتیجه مطلوب دست یابند.

در ادامه این نشست، حاضران بندهای اساسنامه پیشنهادی «انجمن ملی شرکت‌های صنایع پیشرفته و دانش‌بنیان صنعت و معدن کشور» را مورد بررسی و تصویب قرار دادند و در خصوص اعضای هیات رئیس انجمن رأی‌گیری صورت گرفت.

به گزارش ایرنا، مجمع عمومی فوق‌العاده و عادی هیات مؤسس «انجمن ملی شرکت‌های صنایع پیشرفته و دانش‌بنیان صنعت و معدن کشور» عصر امروز(دوشنبه ۱۹ دی ماه) با حضور مدیران شرکت‌های مطرح در حوزه صنایع پیشرفته و دانش‌بنیان در سالن خلیج‌فارس نمایشگاه بین‌المللی برگزار شد و حاضران در خصوص اساسنامه این انجمن و انتخاب اعضای هیات مدیره آن به بحث و تبادل‌نظر پرداختند.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا