حمیدرضا غزنوی: قانون مناسبی برای حمایت از پیشران‌های اقتصادی در کشور وجود ندارد

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

دبیر کل مجمع کارآفرینان ایران گفت: قوانین مناسبی برای حمایت از پیشران‌های اقتصادی و شرکت‌های بزرگ که در تولید ثروت در کشور موثرند وجود ندارد.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از ایرنا، «حمیدرضا غزنوی» امروز در نشست خبری به مناسبت فرا رسیدن هفته جهانی کارآفرینی (۲۴ تا ۳۰ آبان‌ماه) افزود: مشکل تا آنجاست که حتی وقتی از پیشران‌های اقتصادی در کمیسیون صنایع و معادن مجلس صحبت می‌شود، بحث تازه‌ای برای نمایندگان است.

وی گفت: باید در استراتژی‌های صنعتی‌مان تجدیدنظر کرده و زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی آن را نیز فراهم کنیم.

غزنوی ادامه‌داد: برنامه پنج ساله صنعتی در کشور وجود ندارد و حتی برنامه پنج‌ساله برای انتخاب صنایع مزیت‌دار نداریم؛ امروز در تدوین برنامه هفتم توسعه باید این مسائل را در نظر داشته باشیم.

وی بیان‌داشت: موضوع پیشران‌ها تاکنون کمتر در محافل اقتصادی و کلان کشور مطرح شده، اما امروز حاکمیت احساس نیاز کرده و همراه بوده است.

دبیرکل مجمع کارآفرینان ایران با اشاره به خشکسالی‌های پیاپی در کشور و وضعیت نامناسب کشاورزی و دامداری متاثر از آن، همچنین نبود مزیت لازم در صنایع های‌تک در کشور، تاکید کرد: بر این اساس باید به سمت صنعتی شدن هرچه بیشتر در کشور حرکت کرد و در این راه می‌توانیم از تجارب موفق کشورهایی همچون کره‌جنوبی، آلمان، ژاپن و حتی ترکیه استفاده کنیم.

وی ادامه‌داد: حمایت‌های ویژه در موضوع بهره بانکی و مالیات، جلوگیری از واردات کالاهای مشابه داخلی، کاهش تعرفه مواد اولیه مورد نیاز، جلوگیری از سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در صنایع پیشران و جلوگیری از بروز رقابت مخرب داخلی با محدودسازی صدور مجوزها، تنها بخشی از حمایت دولت‌های کشورهای یاد شده از شرکت‌های بزرگ و پیشران صنعتی است.

غزنوی یادآور شد: برخلاف نظر عده‌ای، توجه صرف به بنگاه‌های کوچک و متوسط هیچ وقت نمی‌تواند موجب تنومند شدن اقتصادمان شود و باید به سمت تولید انبوه برویم تا قیمت و کیفیت تولیدات‌مان منطقی شود.

وی گفت: در این راستا نیاز است تا شرکت‌های بخش خصوصی دارای پتانسیل و مزیت‌دار که توانایی مدیریت صنعتی را دارند انتخاب و حمایت شوند، زیرا در موضوع خطیری نظیر تحریم‌ها نیز شرکت‌های بزرگ قادر به کنترل مشکلات هستند نه شرکت‌های کوچک.

استراتژی ضدانحصاری مجمع کارآفرینان

دبیرکل مجمع کارآفرینان ایران با اشاره به تشکیل این مجمع در سال ۹۲، اظهار داشت:‌ در این سال ها شرکت‌های بزرگ حوزه تولید که قادر به ایجاد زنجیره ارزش، تولید انبوه و سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه بودند و در تعاملات جهانی می‌توانستند حرفی برای گفتن داشته باشند را شناسایی کردیم.

وی با بیان اینکه کار این مجمع دیپلماسی اقتصادی است، گفت: ما به دنبال رایزنی با ارکان حاکمیت بوده و هستیم تا پیشران‌های اقتصادی هرچه بیشتر رشد یافته و منجر به تولید ثروت بیشتر برای کشور شوند.

غزنوی تاکید کرد: استراتژی مجمع کارآفرینان ایران ضد انحصار است و برای هر صنعتی نیز پنج پیشران انتخاب کرده تا به مساله تولید انبوه ضربه‌ای وارد نشود.

وی، کمبود تسهیلات بانکی را یکی از مشکلات اساسی پیشران‌ها عنوان کرد و گفت: در شرایط کنونی، وام و تسهیلات کمتری برای تامین سرمایه ثابت و سرمایه در گردش واحدها داده می‌شود.

دبیرکل مجمع کارآفرینان ایران با تقسیم بانک‌های کشور به دو دسته، افزود: دسته نخست بانک‌هایی هستند که زیان انباشته دارند، اما با وجود این به راحتی در حال کار کردن هستند و حتی سود بیشتری برای جذب سپرده‌های بیشتر مردم در نظر می‌گیرند.

وی ادامه‌داد: دسته دوم بانک‌هایی هستند که می‌توانند تسهیلات ارائه کنند، اما قوانین موجود سبب شده تا به سمت تولید و ارائه تسهیلات به این بخش نروند.

غزنوی بیان‌داشت: مطابق آمارها از ابتدای امسال تاکنون کمتر از ۴۰ درصد تسهیلات سهم صنعت در کشور از سوی بانک‌ها پرداخت شده است.

برج‌ها و خانه‌های خالی متعلق به بانک‌ها، آفتی برای تولید کشور

وی همچنین به وجود تعداد بسیار زیاد برج‌ها و خانه‌های خالی متعلق به بانک‌ها در کشور اشاره کرد که سال‌هاست خالی از سکنه هستند و استفاده‌ای نمی‌شوند و هرچند قانون برای مقابله با این رویکرد بانک‌ها وجود دارد، اما تاکنون اقدامی علیه آنها انجام نشده است.

دبیرکل مجمع کارآفرینان ایران تاکید کرد: به‌طور قطع فروش این منابع به‌ویژه برج‌هایی که برخی بانک‌ها در مناطقی همچون الهیه، زعفرانیه و غیره در تهران دارند، مشکلات تولیدی کشور را رفع خواهد کرد.

وی مدعی شد: برخی آمارها حاکی از وجود یک‌میلیون و ۷۴۰ هزار واحد خالی در کشور است که بیش از ۹۰۰ هزار واحد آنها متعلق به اشخاص حقوقی به‌ویژه بانک‌ها ست.

غزنوی ادامه‌داد: اگر خواستیم منابعی برای بانک‌ها از طریق فروش املاک‌شان ایجاد کنیم، باید قانون سختگیرانه و نظارت جدی در این زمینه وجود داشته باشد.

وی، ارائه «وام سندیکایی» به معنای وامی که یک بانک داده و چند بانک در سود و همچنین ریسک آن سهیم می‌شوند را یکی از راهکارها برای کاهش مشکلات تامین تسهیلات مورد نیاز پیشران‌ها عنوان کرد.

منابع ارزی کشور نباید صرف واردات شود

دبیرکل مجمع کارآفرینان ایران در ادامه تصریح‌کرد: اگر برجام شکل بگیرد یا خیر، در هر دو حال اینکه منابع ارزی کشور را صرف واردات کنیم خیانت و ظلم به همه نسل‌ها است.

وی تاکید کرد: منابع ارزی باید صرف واردات ماشین‌آلات یا مواد اولیه‌ای که در کشور از آنها برخوردار نیستیم، شود.

غزنوی یادآور شد: مطابق آمارها، ۳۰ درصد کل صادرات کشور را صادرات کالاهای خام و نیمه‌خام تشکیل می‌دهد که حدود ۷.۳ میلیارد دلار است.

وی در خاتمه بیان‌داشت: باید برای هر صنعت پیشران در کشور یک تصمیم خاص گرفته شود.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
ایرنا
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا