رئیس بنیاد شهید: «سامانه جامع اشتغال و کارآفرینی» به زودی رونمایی خواهد شد

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

 معاون رئیس‌جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در مورد اشتغال فرزندان جانبازان زیر ۲۵ درصد گفت: با عقد تفاهم‌نامه با دستگاه‌ها تلاش شده تا فرزندان جانبازان زیر ۲۵ درصد فاقد شغل هم از اشتغال بهره‌مند شوند.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از شفقنا، «سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی» ظهرپنجشنبه در شورای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای 25 آبان، به دستاوردهای اصفهان در تاریخ انقلاب اسلامی اشاره کرده و اظهار داشت: اصفهان نقش تاثیرگذاری در تاریخ ایران اسلامی ایفا کرده و پایه‌گذار ایران جدید است و این استان حق زیادی به گردن مردم دارد.

وی در ادامه به لزوم توسعه و گسترش فرهنگ ایثار و شهادت و ترویج ارج نهادن و تکریم جامعه ایثارگری در کشور اشاره کرده و گفت: در حوزه رسیدگی به خانواده ایثارگران و شهدا به گفتمان و رویکردی عمومی نیاز داریم اما این مسئله تاکنون در کشور اتفاق نیفتاده است؛ خانواده شهدا و ایثارگران تنها در برخی موارد مورد تکریم قرار می‌گیرند و در عمل شاهد تکریم و گرامیداشت این قشر نیستیم.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران تصریح کرد: دولت سیزدهم برای تبدیل گفتمان عمومی و نظام فکری جدید در خصوص ترویج فرهنگ ایثار و شهادت تاکید زیادی دارد و امیدواریم که اصفهان تبدیل به مکتب و گفتمان عمومی فرهنگ ایثار و شهادت شود.

وی با بیان اینکه در شرایط کنونی مرجع و الگوی جامعه تغییر کرده، افزود: بنیاد شهید مطالعاتی را در زمینه سبک زندگی ایرانی-اسلامی در خانواده‌های شاهد و ایثارگران را انجام داد و در این راستا آسیب‌هایی دیده شد و این امر نشان می‌دهد که باید اقداماتی را انجام دهیم. بنیاد شهید به مرور زمان، تبدیل به یک سازمان معیشت پایه شده درحالی که موضوع ایثار و شهادت یک مسئله عمومی است و نباید تنها ارگان بنیاد شهید محدود شود.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور متذکر شد: دستگاه‌های مختلف وظیفه دارند که یک درصد از بودجه‌شان را برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت هزینه کنند و این موضوع، موضوعی تکلیفی است. ترویج عمومی یک فرهنگ تنها زمانی اتفاق می‌افتد که به آن اعتبار مورد نیاز داده شود و در این راستا شورای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت وظیفه دارد که موضوعات مربوط به این حوزه را در سطح کشوری و استانی دنبال کند.

وی در ادامه بیان داشت: برخی از استان‌ها ظرفیت فکری بالایی و راهبردی بالایی دارند و اصفهان به عنوان یکی از این استان‌ها باید با تمام ظرفیت خود به میدان بیاید تا اقدامات بزرگی در این راستا انجام دهد.

قاضی‌زاده هاشمی در ادامه به بیان عملکرد بنیاد شهید و امور ایثارگران اصفهان در 6 ماهه نخست سال پرداخته و گفت:ارائه خدمات درمانی به 16 هزار و 98 نفر از ایثارگران، پایش سلامت عمومی و تخصصی و آموزش تخصصی خود مراقبتی 8 هزار و 595 مورد، ارائه مراقبت‌های توانبخشی به ایثارگر در منزل هزار و 105 مورد، انجام چکاب تخصصی و فوق تخصصی 60 جانباز نخاعی که پایش 45 نفر از طریق اعزام به بیمارستان خاتم‌الانبیاء(ص) و بیمارستان‌های استان، تحویل 31 قلم تجهیزات پزشکی به ایثارگران شامل ویلچر، تخت مکانیکال و برقی، ارائه 307 خدمت در خصوص اروتز و پروتز و 88 مورد اعزام ایثارگران به سایر استان‌ها از خدمات بنیاد بوده است.

وی ادامه داد: در استان اصفهان چهار بیمارستان و کلینیک تخصصی در اصفهان تحت نظر بنیاد فعالیت می‌کنند که شامل بیمارستان و کلینیک بیمارستان امیرالمؤمنین (ع)، بیمارستان روان‌پزشکی شهید رجایی نجف آباد، کلینیک امام حسین (ع) فریدن و کلینیک جابر نجف‌آباد هستند و عملیات بهسازی کلینیک جابر آغاز شده است.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور با اشاره به ساخت آسایشگاه و خانه ایثار در سطح استان متذکر شد: در حال حاضر چهار آسایشگاه توانبخشی شهید مطهری اصفهان، امام حسین (ع) خمینی شهر و خاتم‌الانبیاء (ص) کاشان و آسایشگاه شهید رجایی فعال هستند و ساختمان جدید مرکز توانبخشی جانبازان شهید مطهری نیز بهسازی و تجهیز شده است. علاوه بر این در شهرستان دهاقان یک دو شهید برای ساخت خانه ایثار یک قطعه زمین اهدا نموده که اقدامات اداری آن در حال انجام است.

وی خاطرنشان کرد: در سفر رئیس‌جمهور به اصفهان برای تکمیل مراکز فرهنگی، ورزشی و توانبخشی 90 میلیارد تومان اعتبار مصوب شده است.

وی با تاکید بر اینکه در حوزه درمان سیاست‌های کاملی حاکم نیست، بیان داشت: بنیاد شهید به خانواده شهدا و ایثارگران اعلام کرد که هزینه‌های درمان آنها بدون سقف پرداخت می‌شود؛ در حال حاضر 616 هزار جانباز داریم که بیش از 4 هزار نفر این افراد جانبازان کمتر از 25 درصد هستند و در نحوه رسیدگی به جانبازان اولویت‌بندی در نظر گرفته نمی‌شود، درحالی که باید خدمات بر اساس نوع ایثارگری اولویت‌بندی شود.

قاضی‌زاده هاشمی با اشاره به بازدید خود از بیمارستان امیرالمؤمنین(ع) گفت: اگر به دنبال حفظ منزلت ایثار و شهادت هستیم، باید شرایط مناسبی برای آنها به وجود آوریم. اگر استان بتواند زمین احداث بیمارستان را تامین کند، بنیاد شهید امکان ساخت یک بیمارستان 700 تخته را دارد که هزینه ساخت و تجهیز آن حدود 5 میلیارد تومان برآورد می‌شود.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به برنامه‌های صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران گفت: سامانه جامع اشتغال و کارآفرینی آماده بهره‌برداری شده و به زودی از آن رونمایی می‌شود. این سامانه به صورت هوشمند عمل می‌کند و دیگر نیازی به مراجعه ایثارگران برای دریافت تسهیلات اشتغال نیست.

وی با بیان اینکه 7 هزار نفر در سامانه کاریابی ثبت‌نام کرده‌اند، افزود: سال گذشته و در 6 ماه نخست سال جاری برای هزار و 883 نفر از خانواده شاهد و ایثارگران اشتغال‌ ایجاد شده است با این حال از 802 مجوزی که برای استخدام فرزندان شهدا به استان اعطا شده تنها 414 نفر استخدام شده‌ا‌ند.

معاون رئیس جمهور گفت: از منابع موجود در کشور در حوزه مشاغل خرد بر اساس قانون تخصیص حداقل 10 درصد از منابع قرض‌الحسنه بانک‌های دولتی به استانداری‌ها تفویض شده و با پیگیری‌های به عمل آمده در دولت این حداقل 10 درصد نسبت به سال گذشته 7 برابر افزایش داشته است.

وی با اشاره به آمار تبدیل وضعیت ایثارگران عنوان کرد: 5 هزار 476 نفر تبدیل وضعیت شدند و 2 هزار و 414 نفر باقی مانده‌اند که این مورد نیازمند پیگیری‌های منطقه‌ای و محلی لازم است.

قاضی‌زاده هاشمی در مورد اعطای تسهیلات از جمله وام قرض‌الحسنه ایثارگران گفت: سه هزار و 66 فقره تسهیلات اعتباری و قرض‌الحسنه به ایثارگران استان پرداخت شده و تعداد پنج هزار و 418 نفر تحت پوشش بیمه عمر و حادثه قرار دارند و حدود چهار میلیارد ریال هدیه ازدواج پرداخت شده است.

معاون رئیس جمهور در مورد ایجاد فرصت‌های شغلی برای ایثارگران و کاهش نرخ بیکاری گفت: ایثارگران متقاضی شغل در اصفهان 18 هزار نفر هستند که هزار و 50 نفر از آنها در بخش‌های دولتی و غیردولتی استخدام شده‌اند و دومین آزمون استخدامی فرزندان شهدا و جانبازان 70 درصد تا قبل از پایان سال انجام می‌شود.

وی در خصوص تامین مسکن ایثارگران اصفهان، گفت: بر اساس مصوبه دولت در سفرهای استانی در قالب طرح جهش مسکن پنج درصد از هر پروژه‌ای که برای تأمین مسکن احداث می‌شود به ایثارگران تعلق پیدا می‌کند.در استان اصفهان 20 هزار و 340 نفر متقاضی واجد شرایط دریافت زمین و مسکن هستند که هزار و 947 نفر از آنها تسهیلات خرید و یا ساخت مسکن را دریافت کرده‌اند.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگردان کشور در تشریح دیگر اقدامات بنیاد اصفهان به پیگیری ساخت 5 هزار واحد مسکن در فولادشهر و بهارستان، آماده‌سازی تعداد 31 پلاک ویلایی واقع در فولادشهر ،پیگیری الحاقیه زمین واقع در شاهین‌شهر برای چهار هزار و 500 نفر از ایثارگران، اختصاص 44 میلیارد ریال برای تعمیرات و مناسب‌سازی مسکن ایثارگران اشاره کرد.

قاضی‌زاده در مورد اشتغال فرزندان جانبازان زیر 25 درصد نیز اظهار کرد: با عقد تفاهم‌نامه با دستگاه‌ها تلاش شده تا فرزندان جانبازان زیر 25 درصد فاقد شغل هم از  تسهیلات اشتغال بهره‌مند شوند. با انعقاد تفاهم‌نامه‌های جدید برای اشتغال بیش از 20 هزار ایثارگر فرصت شغلی به وجود آمده و با توجه به مکاتبات و پیگیری‌های صورت‌گرفته با بانک مرکزی و با تصویب شورای پول و اعتبار، مبلغ تسهیلات از 100 میلیون تومان به 150 میلیون تومان و در برخی رسته‌های شغلی به 300 میلیون تومان افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به فعالیت‌های خوداشتغالی، گفت: ارائه مشاوره 839 نفر، به‌روز رسانی اطلاعات شغلی 6 هزار و 657 نفر، آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به 172 نفر و پرداخت مبلغ 206 میلیارد تومان وام اشتغال‌زایی از برنامه‌های بنیاد بوده است.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
شفقنا
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا