وزیرکار: کانون‌های کارآفرینی در کشور تقویت می‌شوند

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه کارآفرینی گفت: کانون‌های استانی و ملی کارآفرینی و اشتغال آفرینی با همراهی دولت و بخش خصوصی ایجاد می‌شود.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از مهر، «سید صولت مرتضوی» در نشست با ۴۰ کارآفرین برتر استانی و ملی که امروز جمعه بیستم آبان در محل این وزارتخانه برگزارشد، افزود: تقویت بخش خصوصی و مردمی سازی اقتصاد، راهبرد ویژه دولت براساس دیدگاه های رئیس جمهور و سیاست‌های دولت مردمی سیزدهم است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، جغرافیای سیاسی جمهوری اسلامی ایران و موقعیت استراتژیک آن را بستری مهم برای توسعه و افزایش بهره وری توصیف کرد.

وی با بیان اینکه موفقیت‌ها و میزان بهره‌وری امروز ما متناسب با استعدادها و ظرفیت‌های موجود نیست، گفت: حل دغدغه‌های کارآفرینان در رفع موانع جهش تولید در کنار ارائه بسته‌های تشویقی با استفاده از مصوبه کارآفرینان پیشرو راهگشا و اثربخش است.

مرتضوی گفت: تقویت اقتصاد معدن، توسعه اکتشافات، استخراج و فرآوری یکی از ظرفیت‌های مغفول کشور و مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی است که می تواند ارزآوری و اشتغال آفرینی قابل توجهی به همراه داشته باشد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر لزوم جهاد سازندگی در عرصه کارآفرینی و تولید تاکید و اظهارکرد: دخالت دولت‌ها در تولید و اقتصاد، مانعی جدی در مسیر توسعه است.

وی گفت: دولت باید مشوق، سیاستگذار و ناظر بر کارآفرینی باشد و بخش خصوصی را برای راهبری خط مقدم اقتصاد مقاومتی و اشتغال آفرینی تقویت کند.

مرتضوی با تاکید دوباره بر اینکه دولت به دنبال بنگاه داری نیست، افزود: وظیفه اصلی ما حمایت از تولید دانش‌بنیان و اشتغال آفرین است و در راستای تحقق آن کارآفرینان برتر کشور را مشاورین امین خود می‌دانیم.

وزیر کار گفت: اشتغال و اقتصاد پویا مهمترین درخواست مردم از حاکمیت است و دشمن با سوءاستفاده از این مطالبه به حق مردم، زمینه آشوب و کاهش سرمایه اجتماعی را در کشور دنبال می‌کند.

وی توجه به آموزش و مشاوره به کسب و کارهای جوان را بسیار مهم دانست و اظهارکرد: نشست با کارآفرینان برتر به صورت مستمر و هدفمند و با هدف اطلاع از موانع تولید و اشتغال آفرینی در کشور دنبال می شود.

مرتضوی گفت: مهم ترین موارد مطرح شده در این نشست به عنوان نظام مسائل پیش روی تولید، کارآفرینی و اشتغال آفرینی کشور به صورت دسته بندی شده تقدیم رئیس جمهور نیز خواهد شد.

تسهیل فعالیت‌های اقتصادی کارآفرینان برتر کشور

«محمود کریمی بیرانوند» معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این نشست به برنامه های این معاونت برای تسهیل فعالیت‌های اقتصادی کارآفرینان برتر کشور اشاره کرد و گفت: اشتغال آفرینی به معنای واقعی نیازمند پیگیری مسائل در همه سطوح حاکمیت است.

وی افزود: کار آفرینان برتر کشور با وجود مشکلات و موانع موجود توانسته اند، در میزان اشتغال، نوآوری، صادرات، بهره‌وری و مسئولیت اجتماعی موفق و سرآمد باشند.

معاون وزیر کار از برنامه‌ریزی برای ایجاد کانون‌های کارآفرینی و اشتغال آفرینی در استان‌های کشور خبر داد و اظهار داشت: رفع موانع تولید و حرکت در راستای تحقق شعار سال، نیازمند همراهی ویژه بخش خصوصی است.

همچنین «علی زندوکیلی» مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینی با ارائه گزارشی از فرایند جشنواره شناسایی کارآفرینان برتر، کارآفرینی مبتنی بر نوآوری را به عنوان موتور محرک اصلی اقتصاد کشور دانست.

همچنین جمعی از کارآفرینان برتر کشور در این نشست به طور مشروح دغدغه‌ها، چالش‌ها و پیشنهادهای خود را برای تقویت تولید دانش‌بنیان و اشتغال آفرین اعلام کردند.

مباحث حوزه جرایم مالیاتی و بیمه ای، توجه ویژه به جایگاه کارآفرینان در اقتصاد کشور، پیشنهاد تصویب و اجرای قانون پیوست فناوری، استفاده از ظرفیت دفتر توسعه کارآفرینی وزارت کار به منظور پیگیری مشکلات و مسائل کارآفرینان در دستگاه‌های اجرایی، پیشنهاد تشکیل مجمع خبرگان کارآفرینی با هدف تسهیل اجرای قوانین، راه‌اندازی شبکه ملی کارآفرینی و اشتغال با رویکرد مردمی، طراحی بسته‌های تشویقی ترویج فرهنگ کارآفرینی، رتبه‌بندی فعالان اقتصادی، استعدادیابی کارآفرینی درسطح کشور، تسهیل صادرات، رفع موانع بانکی، اعتباری و تامین منابع مالی، تسریع واگذاری‌ها به بخش خصوصی و تعاونی‌ها، تشکیل شتاب دهنده‌های کارآفرینی با هدف تسهیل صدورمجوزها، پیشنهاد تدوین وتصویب قانون کارآفرینی، ایجاد نظام صنفی کارآفرینی، پیشنهاد تشکیل شورای مشترک وزارت کار و وزارت علوم با هدف توسعه فرهنگ کارآفرینی، اصلاح آئین‌نامه‌های مانع زا و لزوم رفع ناهماهنگی برخی دستگاه‌های دولتی درحوزه کارآفرینی از مهم‌ترین موارد مطرح شده در دیدار کارآفرینان برتر با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
مهر
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا