درباره دهکده هوشمند سامانه‌ای خلاق برای توسعه فناوری در مناطق روستایی

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

این روزها شرکت‌های خلاق هم پای دانش‌بنیان‌ها مشغول تولید محصولات خود هستند تا رفاه را به جامعه هدیه دهند. «دهکده هوشمند» یکی از این محصولات خلاق است که سعی در حل مشکلات روستاییان در دنیای فناورانه امروز دارد.

به گزارش کارآفرینی پرس، شرکت خلاق ایده پردازان الکترونیک البرز این محصول را تولید کرده است. مهدی قمری مدیر عامل این شرکت درباره «دهکده هوشمند» گفت: این محصول یک سامانه خلاق است که توسعه فناوری را در روستاها دنبال می‌کند. در این پلتفرم روستاییان خدماتی را دریافت می کنند که به آنها برای زندگی بهتر کمک می‌کند.

مردم این خدمات را از دهیاری روستای خود دریافت می کنند. به این صورت که می توانند در این سامانه با ارسال پیام به دهیاری مشکلات خود را مطرح کنند. دهیاری ها نیز نیز می توانند مصوبه های خود را در این سامانه قرار دهند.

همچنین روستاییان می توانند در «دهکده هوشمند» جاذبه های گردشگری منطقه خود را با قرار دادن مکان و عکس آن معرفی کنند، البته این اقدام با تایید صحت توسط دهیاری ها انجام می شود. معرفی خانه برای اجاره و صنایع دستی و آشنایی با آداب و رسوم مردمان هر منطقه نیز از دیگر امکانات این محصول خلاق است.

تا کنون 320 روستا اطلاعات خود را در این سامانه قرار داده اند و این نخستین پلتفرم خدمت رسانی به این شکل برای روستاییان است.

قمری با اشاره به بخش های مختلف این سامانه بیان کرد: شهر هوشمند دارای یک سری آیتم اصلی است. ما نیز در طراحی «دهکده هوشمند» سعی کردیم تا بخشی از این آیتم ها را لحاظ کنیم. بنابراین در این سامانه به 5 آیتم محیط زیست، حمل و نقل هوشمند، گردشگری، اقتصاد و ارتباطات توجه شده است.

در بخش محیط زیست خدمتی ارائه شده است تا از پاره شدن کیسه های زباله توسط حیوانات جلوگیری شود. به این صورت که ماشین های حمل زباله به سامانه هوشمند مکان یابی (جی پی اس) مجهز شدند و روستاییان زمانی که این ماشین به مکان آنها نزدیک می شود را با هشداری که گوشی تلفن آنها می دهد متوجه می شوند. همچنین در حوزه حمل و نقل هوشمند نیز به اتوبوس ها همین سامانه های مکان یاب متصل شد تا روستاییان از رفت و آمد وسایل حمل و نقل به روستا و شهر آگاه شوند و به نوعی به مدیریت حمل و نقل منجر می شود.

این محصول خلاق کمکی برای ایجاد ارتباطات میان شهر و روستا است و در این زمینه خدماتی را به روستاییان ارائه می دهد.

انتهای پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
فارس
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا