ثبت علامت تجاری مشاغل خانگی در استان همدان اجرایی شد

 در شورای گفت‌‌‌‌‌وگوی همدان اعلام شد: به‌دنبال تصویب ثبت علامت تجاری مشاغل خانگی در این استان، این مشکل برطرف شده و اولین متقاضی، علامت کسب‌وکار خانگی خود را به‌ثبت رسانده است.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از دنیای اقتصاد، شصتمین نشست شورای گفت‌‌‌‌‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی استان همدان برای نخستین‌بار در ساختمان اتاق همدان برگزار شد. استاندار همدان در این نشست اولویت خود را رونق تولید و حمایت از آن عنوان کرد و گفت: بر‌‌گزاری جلسه شورای گفت‌‌‌‌‌وگو در سالن جلسات اتاق بازرگانی، کمترین کاری است که می‌توان برای بااهمیت جلوه‌دادن بخش خصوصی، انجام داد. در ادامه این نشست، رئیس اتاق همدان با تاکید بر اهمیت تعامل دولت و بخش خصوصی، گفت: تعامل بین این ۲ بخش به توسعه فعالیت‌های اقتصادی در استان منجر می‌شود.

رحیم مرتضایی افزود: حضور مدیران و کارشناسان دستگاه‌های دولتی در کمیسیون‌های تخصصی اتاق بازرگانی بی‌‌‌‌‌تردید به بهبود فضای کسب‌وکار کمک می‌کند. وی با بیان اینکه جلسات کارشناسی و کمیسیون‌های مختلف با حضور فعالان اقتصادی و کارشناسان ادارات مختلف برگزار می‌شود، اظهار کرد: نحوه تعاملی که اخیرا شکل‌گرفته و همچنین گسترش آن، نگاه مثبت مدیران استان به فعالیت‌های بخش‌خصوصی را نشان می‌دهد که امیدواریم این روند ادامه داشته‌باشد.در ادامه جلسه، دبیر شورای گفت‌‌‌‌‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی همدان به توضیح دستورات جلسه پرداخت و ضمن قدردانی از به نتیجه رسیدن مصوبه ثبت علامت تجاری مشاغل خانگی، گفت: مشکلات پیش‌روی دریافت برند مشاغل خانگی در استان حل شده و نخستین علامت تجاری توسط یکی از متقاضیان به‌ثبت رسید. حمیدرضا رهبر درباره نحوه تشخیص مشاغل سخت و زیان‌‌‌‌‌آور و حضور نماینده کارفرمایان در جلسات مرتبط هم گفت: اخیرا در کارگروه متشکل از نمایندگان اداره کار، سازمان تامین‌اجتماعی، معاونت بهداشت دانشگاه و نمایندگان کارگران و کارفرمایان، شغل‌‌‌‌‌های ساده هم به‌عنوان مشاغل تشخیص داده می‌شوند. وی افزود: در یکی از جلسات شورای گفت‌‌‌‌‌وگو تصویب شد که در جلسات تجدیدنظر هیات‌‌‌‌‌های فوق، نمایندگان کارفرمایان که خودشان معرفی می‌کنند حضور بیابند اما تاکنون به اجرا درنیامده است.

وی افزود: در این هیات‌‌‌‌‌ها نماینده‌‌‌‌‌ای از کانون کارفرمایان دعوت می‌شود که به اغلب مواردی طرح شکایت‌‌‌‌‌ها مسلط نیستند و شناخت کافی از بخش‌های مختلف واحدهای تولیدی ندارند، بنابراین بهتر است یک نفر از تشکل‌های دیگر به‌جای آن دعوت شود. رهبر با بیان اینکه در این جلسات نماینده کارفرمایان از سوی کانون کارفرمایی حضور دارد، گفت: می‌گویند اگر قرار باشد کارفرمایان یا نماینده آنها در این جلسات حضور داشته باشند نماینده کارگران هم باید حضور داشته باشند که تعداد آنها در این جلسات بسیار زیاد می‌شود. وی درباره ادامه دستور جلسه پیش درباره خریداری پشم گوسفندان همدان توسط قالیبافان استان هم گفت: این مصوبه به دلیل وجود نوسانات قیمتی هنوز به نتیجه نرسیده و نیاز به ادامه پیگیری دارد. وی ادامه داد: قرار بر این شده که انجمن فرش درباره قیمت با قالیبافان به نتیجه مشخصی برسد که به‌نظر می‌رسد روند کار برای به نتیجه رسیدن این موضوع خوب پیش‌می‌رود. رهبر با اشاره به موضوع مطرح‌شده در جلسات پیشین شورای گفت‌‌‌‌‌وگو و روند پیگیری کد کارگاهی که کارفرمایان باید آن را به تامین‌اجتماعی ارائه بدهند‌ هم گفت: جلسه کارشناسی با حضور مدیرکل تامین‌اجتماعی استان در محل دبیرخانه شورای گفت‌‌‌‌‌وگو در اتاق بازرگانی، برگزار و مقرر شد که مدیرکل تامین‌اجتماعی استان طی نامه‌‌‌‌‌ای به موسسه حسابرسی همدان و شعب تابعه، کد کارگاهی توسط موسسه از سامانه یا شعب به‌‌‌‌‌طور مستقیم درخواست شود و کارفرمایان و فعالان اقتصادی در این مورد تکلیفی نداشته باشند.

دبیر شورای گفت‌‌‌‌‌وگو درباره مشکلات تغییر کاربری اراضی کشاورزی مرتبط با طرح توسعه واحدهای تولیدی استان هم گفت: برخی دستگاه‌های مربوطه در مواردی در ارائه پاسخ لازم به متقاضیان موضوع فوق در موعد مقرر، اقدامی نمی‌کنند و واحدهایی وجود دارند که به‌رغم طی مراحل اداری و اخذ استعلامات موردنیاز هنوز پاسخ لازم را دریافت نکرده‌‌‌‌‌اند، لازم است در این جلسه تصمیماتی گرفته شود. وی تاکید کرد که دستگاه‌های مرتبط مخصوصا سازمان جهادکشاورزی و اداره‌کل صمت باید پاسخ استعلامات اخذ شده را هرچه سریع‌تر بدهند تا متقاضیان دچار مشکلات طولانی‌‌‌‌‌مدت پیش‌پای فعالیت‌های اقتصادی نشوند.

قضاوت با حضور کارگر و کارفرما انجام شود

استاندار همدان نیز پس از استماع موضوعات مطرح‌شده در جلسه، با اظهار همراهی با فعالیت‌های اقتصادی استان، گفت: انتظار می‌رود سال‌آینده، شاهد مناسبات اقتصادی بیشتری برای استان باشیم و شرایط مطلوب‌تری را در حوزه تعاملات اقتصادی تجربه کنیم. علیرضا قاسمی فرزاد افزود: باید به‌سویی حرکت کنیم که اگر مانعی در مسیر بخش‌خصوصی و غیردولتی وجود دارد، با استفاده از ظرفیت شورای گفت‌‌‌‌‌وگو برای رفع آنها اقدام شود. وی در ادامه درباره مشکل حضور نداشتن کارفرمایان و کارگران در جلسات هیات‌‌‌‌‌های تشخیص مشاغل سخت و زیان‌‌‌‌‌آور تاکید کرد: حضور کارفرما و کارگر در کمیته‌‌‌‌‌های تجدیدنظر مشاغل سخت و زیان‌‌‌‌‌آور الزامی است. وی اظهار کرد: اگر قرار است در کمیته تجدیدنظر مشاغل سخت و زیان‌‌‌‌‌آور در مورد شخصی قضاوت شود، آن شخص باید حضور داشته‌باشد، بنابراین در جلسات رسیدگی به پرونده‌‌‌‌‌های کارگری و کارفرمایی حتی باوجود نمایندگان کارگران و کارفرمایان، باید شخص کارفرما و کارگر نیز حضور داشته باشند که نظرهای خود را به‌‌‌‌‌طور موردی اعلام کنند تا حقی از طرفین ضایع نشود. استاندار همدان همچنین تصریح کرد: قانون اصل است و آیین‌نامه‌‌‌‌‌ها نباید تضادی با قوانین داشته باشند. وی همچنین در رابطه با نحوه تشخیص پرونده‌‌‌‌‌های مشاغل سخت و زیان‌‌‌‌‌آور خواستار دقت‌نظر بیش‌‌‌‌‌ازپیش شد. استاندار درباره دستور جلسه دیگر هم با تاکید بر اینکه واحدهایی که به‌دنبال توسعه هستند باید با آنها همراهی شود، گفت که دستگاه‌های اجرایی باید ظرف کمتر از ۱۰ روز پاسخ استعلام‌‌‌‌‌ها را بدهند در غیر‌این‌‌‌‌‌‌صورت پاسخ استعلام مثبت تلقی می‌شود. مصوبه دیگر این جلسه درباره استعلامات ۱۷‌گانه بود که مقرر شد اگر پاسخ استعلامی به‌صورت سامانه پاسخ‌داده نشد به‌صورت دستی اعلام شود و زمان استعلاماتی که به دلیل طولانی‌بودن استعلامات دیگر از تاریخ ساقط می‌شوند، همچنان دارای اعتبار محسوب شوند.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
دنیای اقتصاد

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا