امید ملک: حدود یک سوم متقاضیان کار دارای مهارت هستند

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

مدیر کل دفتر توسعه نهادهای کارآفرینی و هدایت نیروی کار از ضرورت توانمندسازی مهارتی دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی با رویکرد اشتغال پایدار خبر داد.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از تسنیم، امید ملک، مدیر کل دفتر توسعه نهادهای کارآفرینی و هدایت نیروی کار اظهار داشت؛ بر اساس آمار و اطلاعات ثبت شده در سامانه جستجوی شغل، 49 درصد کارجویان ثبت شده دارای مدرک تحصیلی دانشگاهی هستند و 51 درصد متقاضیان کار فاقد تحصیلات دانشگاهی می‌باشند.

وی افزود: همچنین از این میان، 62 درصد کارجویانی که اقدام به ثبت درخواست‌های شغلی در سامانه نموده‌اند فاقد مهارت بوده و حدود یک سوم متقاضیان کار دارای مهارت هستند.

ملک با بیان اینکه “ایجاد تطبیق میان آموزش‌های آکادمیک و مهارتی با نیاز بازار کار نیازمند طراحی ساز و کار لازم برای تقویت ارتباط بین نظام اطلاعات بازار کار، نظام اطلاعات آموزش و تربیت فنی، حرفه‌ای و مهارتی، نظام اطلاعات صلاحیت حرفه‌ای و نظام طبقه بندی مشاغل است”، گفت: تحقق آن مستلزم همکاری و هماهنگی دستگاه‌های متولی امر آموزش و مهارت در سطوح مختلف است.

وی ادامه داد: بر اساس گزارش‌های منتشره توسط وزارت علوم،تحقیقات و فناوری، 70 دانشگاه در سطح کشور، اقدام به راه اندازی مرکز کاریابی و هدایت شغلی نموده است که اتصال این مراکز به سامانه جستجوی شغل می تواند به توسعه هم افزایی آنان در تحقق ماموریت‌های محوله در خصوص ارایه خدمات اشتغال به دانشجویان و دانش‌آموختگان کمک شایانی کند.

مدیر کل دفتر توسعه نهادهای کارآفرینی و هدایت نیروی کار خاطرنشان کرد: تحلیل گزارش‌های قابل احصاء از سامانه جستجوی شغل در خصوص کمبود و مازاد مهارت‌های مورد نیاز فرصت‌های شغلی می‌تواند به فهم تفاوت‌های جغرافیایی، نیاز صنایع و مشاغل و … کمک شایانی نماید و به ایجاد نظام عادلانه اشتغال و فراهم نمودن زمینه برابر به فرصت‌های شغلی و مهارتی منجر گردد.

انتهای پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
تسنیم
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا