چالش کشور برای زایش شرکت‌های فناور

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: بر اساس اعلام معاون علمی میزان فروش شرکت‌های دانش‌بنیان ۴۳۰ همت است، پس با سرمایه ۳ هزار میلیارد تومانی صندوق چطور می توان از این شرکت‌ها حمایت کردند.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از ایسنا، دکتر سیاوش ملکی فر در پنل نقش زیر نظام‌های پشتیبان در تحقق مرجعیت علمی همایش ملی مرجعیت علمی با اشاره به تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان و کسب و کارهای مبتنی بر فناوری افزود: حمایت از این شرکت‌ها در چرخه عمر آنها در سه مرحله “شکل گیری”، “رشد یافته” و “دانش بنیان” تعریف می‌شود.

وی شکل گیری شرکت‌ها را عمدتا از اکوسیستم دانشگاه‌ها دانست و اظهار کرد: طبق بررسی‌هایی که در سال ۲۰۱۵ در دانشگاه MIT صورت گرفت اعلام شد از سوی فارغ‌التحصیلان این دانشگاه ۳۰ هزار شرکت استارت آپی و دانش‌بنیان ایجاد شده که ۴.۶ میلیون نفر اشتغال ایجاد کرده است.

ملکی فر اضافه کرد: همچنین نتایج این بررسی نشان داد که این شرکت‌ها ۲ هزار میلیارد دلار فروش سالانه داشته‌اند، ۵۰ شرکت تک‌شاخ در میان شرکت‌های این دانشگاه وجود دارد ضمن آنکه ۲۰ درصد از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه یک بار تجربه کارآفرینی را در کارنامه خود به ثبت رسانده‌اند.

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد شده در کشور را نزدیک ۱۰ هزار شرکت و تعداد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را ۳ هزار نفر اعلام کرد و یادآور شد: این نسبت نشان می‌دهد که ما در نرخ زایش شرکت‌ها مشکل داریم و در زمینه علل کم بودن تمایل به کارآفرینی در کشور از مسائل اقتصاد کلان تا آموزش و ترویج کارآفرینی و بودجه دخیل است.

ملکی فر با بیان اینکه گرنت های اعطا شده از سوی وزارتخانه‌های علوم و بهداشت برای حمایت از کارآفرینی کافی نیست، خاطرنشان کرد: از این رو صندوق نوآوری و شکوفایی برای حمایت از دانش‌بنیان‌ها تشکیل شد ولی ما با شرکت‌های های غیر دانش‌بنیان نیز مواجه هستیم و در این راستا صندوق های VC مطرح می شود که حمایت این صندوق‌ها نیز مشمول شرکت‌هایی می‌شود که نمونه اولیه محصولات آنها تولید شده باشد.

وی با اشاره به میزان برنامه های بلندمدت و میزان سرمایه گذاری کشورهای همسایه برای توسعه کارآفرینی و ایجاد شرکت‌های تک شاخ گفت: معاونت علمی، صندوق نوآوری با دو اپراتور همراه اول و ایرانسل تفاهم نامه‌ای را منعقد کرده است تا منابع مالی ۱۲۰۰ میلیارد تومانی برای شرکت‌های مبتنی بر فناوری تامین شود.

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به برخی از گفته‌ها که اعلام می شود کارآفرینان نباید مقروض و بدهکار باشند، اظهار کرد: برای حمایت از فناوران باید سرمایه صندوق تأمین شود و این در حالی است که در ابتدا که قیمت ارز ۴ هزار تومان بود قرار بود سرمایه این صندوق ۳ هزار میلیارد تومان باشد ولی حمایت لازم نشد.

وی افزود: این در حالی است که بر اساس اعلام معاون علمی میزان فروش شرکت‌های دانش‌بنیان ۴۳۰ همت است و با سرمایه ۳ هزار میلیارد تومانی چطور می‌توان از این شرکت ها حمایت کردند.

وی گفت: از سوی دیگر ۷۰ درصد از شرکت‌ها نوپا هستند یعنی شرکت‌هایی با فروش ۵ میلیارد تومان و سابقه فعالیت کمتر از ۵ سال هستند.

انتهای پیام

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
ایسنا

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا