محمود کریمی بیرانوند: میانگین نرخ بیکاری در استان‌های مرزی بیش از سایر شهرها است

معاون اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: میانگین نرخ بیکاری در استان‌های مرزی بیش از میانگین نرخ بیکاری در کشور است. این نرخ در سال ۱۴۰۰ به ۹.۹ درصد رسیده است.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از آنا، محمد کریمی بیرانوند، معاون اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی امروز سه‌شنبه در مراسم سومین نشست کمیته ملی تقویت کسب و کار مناطق مرزی گفت: همسایگی ایران با ۱۵ کشور و وجود مرز طولانی به طول بیش از ۷ کیلومتر، توسعه پیوند‌های راهبردی و گسترش همکاری و مشارکت با کشور‌های همسایه، تنوع جغرافیایی در مناطق مرزی، تنوع خطرات و تهدیدات امنیتی از سوی همسایگان، پایین بودن شاخص‌های توسعه در بیشتر این مناطق باعث شده تا تدوین برنامه برای ایجاد اشتغال پایدار مرزنشینان ضرورت و اهمیت پیدا کند.

وی افزود: بر اساس سرشماری عمومی سال ۹۵ تعداد شهر‌های مرزی ۱۲۰ شهر بوده که میانگین نرخ بیکاری بیش از ۱۳ درصد داشته، سال ۱۴۰۰ استان‌های مرزی به ۱۶ استان رسیده که میانگین نرخ بیکاری در آن‌ها ۹.۹ درصد بوده است.

بیرانوند تصریح کرد: این میانگین نرخ بیکاری عموما نسبت به شهر‌های دیگر بیشتر بوده است. اغلب استان‌هایی که در آن میانگین نرخ بیکاری بالاست را استان‌های مرزی تشکیل می‌دهند. بر اساس سامانه ملی رصد اشتغال در سال ۱۴۰۱ تعداد ۱۲۰ شهرستان مرزی کشور ایجاد ۲۷۷ هزار تعهد ایجاد اشتغال داشتند که بیش از ۳۴۰ هزار شغل ایجاد شده، اما کافی نبوده است.

معاون اشتغال وزارت تعاون با بیان اینکه استان‌های سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی ۲ استانی هستند که نسبت خانوار‌های دو دهک پایین در بین استان‌های کشور دارند گفت: قلب اجرایی این تصویب‌نامه ماده ۴ است.

پس از این توضیحات، طه رمضانی معاون دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی توسعه کارآفرینی و اشتغال به مرور کلی بر پیش نویس نهایی دستورالعمل ماده ۴ تصویب‌نامه برنامه ملی پرداخت و گفت: وزارت تعاون مکلف است با همکاری ستاد و از طریق نهاد‌های تسهیل‌گر ایجاد اشتغال پایدار را اجرا کند. بر اساس این مصوبه این دستورالعمل آماده شده و کلیه نهاد‌های عمومی غیر دولتی، انقلابی و سازمان‌های مردم نهاد به عنوان نهاد تسهیلگر در این دستورالعمل مشخص شده‌اند.

وی گفت: در ماده ۲ این دستورالعمل قلمرو مشخص شده ۱۶ استان مرزی کشور با الویت‌های استان‌های آذربایجان غربی، بوشهر، خوزستان، سیستان و بلوچستان، کردستان، کرمانشگاه و هرمزگان است. جامعه هدف نیز کلیه اشخاص ساکن در قلمرو برنامه که از مزایای طرح‌ها و الگو‌های کسب و کار اجرا شده توسط نهاد‌های تسهیلگر نفع می‌برند.

رمضانی درباره آخرین گزارش درباره اقدامات انجام شده، افزود: نتیجه اقدامات انجام شده در این مدت به تصویب کلیات ساز و کار اجرایی برنامه ملی، ابلاغ ساز و کار به دستگاه‌های اجرایی ذیربط جهت اخذ برنامه عملیاتی، ابلاغ ساز و کار به استاندارن مرزی جهت اخذ برنامه عملیاتی، دریافت نسخه اولیه دستورالعمل اجرایی از ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، برگزاری جلسات داخلی و تدوین پیش‌نویس دستورالعمل منجر شده است.

انتهای پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
آنا

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا