انتصاب احسان عارفیان به سمت سرپرست ستاد فناوری‌های پزشکی بازساختی و سلول‌های بنیادی

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهوری، طی حکمی سرپرست ستاد توسعه فناوری‌های پزشکی بازساختی و سلول‌های بنیادی را منصوب کرد.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از ایسنا، رصد و شناسایی ظرفیت‌ها و چالش‌های توسعه فناوری در داخل کشور و ارتقای جایگاه آن در آینده در تعامل با بازیگران مختلف این حوزه و مشارکت فعال در تدوین نقشه راه توسعه فناوری با هدف ارتقای همه ابعاد کارکردی نظام نوآوری و فناوری از جمله وظایفی است که روح‌الله دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری به احسان عارفیان به عنوان سرپرست ستاد توسعه فناوری‌های پزشکی بازساختی و سلول‌های بنیادی محول کرده است.

در حکم انتصاب احسان عارفیان آمده است: “نظر به ‎مراتب شایستگی، تخصص و تجارب و به پیشنهاد رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی به موجب این حکم جنابعالی را به عنوان سرپرست ستاد توسعه فناوری‌های پزشکی بازساختی و سلول‌های بنیادی منصوب می‌کنم. با توجه به اهداف عالی این معاونت و لزوم برنامه‌ریزی و تحول در ارتقای جایگاه کشور در تعامل با مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی ماموریت‌های ویژه‌ای برای شما تعریف می‌شود.”

عارفیان طبق این حکم ماموریت پیدا کرده است که رصد و شناسایی ظرفیت‌ها و چالش‌های توسعه فناوری در داخل کشور و جایگاه آن در آینده در تعامل با بازیگران مختلف این حوزه و با بهره‌گیری از نتایج‏ مطالعات آینده نگاری فناوری با هدف تعیین اولویت‌های کاری ستاد و مشارکت فعال در تدوین نقشه راه توسعه فناوری با هدف ارتقای همه ابعاد کارکردی نظام نوآوری و فناوری را به سرانجام برساند.

همچنین این ستاد باید توسعه فناوری‌های نوظهور و تحول‌آفرین اولویت‌دار به منظور پاسخ به نیازمندی‌های ‎آینده‏ کشور را با استفاده حداکثری از همه ظرفیت داخلی زیست‌بوم نوآوری و با توجه به ظرفیت همکاری‌های ‎فناورانه بین‌المللی در دستور کار قرار دهد.

عارفیان ماموریت یافته است تا حمایت هدفمند از توسعه زیرساخت‌های تحقیق و توسعه فناوری‌های اولویت‌دار با شناسایی و شبکه‌سازی زیرساخت‌های آزمایشگاهی، ساخت، تامین تجهیزات و مواد و برنامه‌ریزی و اجرای اقدامات مرتبط برای رفع کمبودها و حمایت از برنامه‌های شتابدهی، مراکز نوآوری تخصصی و سایر فعالیت‌های کارآفرینانه مورد نیاز توسعه فناوری در کشور را سرعت بخشد.

همچنین برگزاری رویدادها و ‎اجرای فعالیت‌های ترویجی مؤثر با هدف شبکه‌سازی میان بازیگران مختلف این حوزه و ایجاد مشروعیت در نهادهای سیاستگذار به منظور اتخاذ سیاست‌های مناسب برای توسعه فناوری در کشور و ارتقای ظرفیت‌های انسانی لازم و بهره‌گیری صحیح از نخبگان علمی و سرآمدان فناوری برای توسعه فناوری‌های اولویت‌دار از دیگر ماموریت‌های محوله به سرپرست ستاد توسعه فناوری‌های پزشکی بازساختی و سلول‌های بنیادی است.

از سوی دیگر عارفیان باید بازارسازی برای محصولات و دستاوردهای فناورانه اولویت‌دار را با توجه به ضرورت‌ها در مراحل مختلف تو‎سعه و مشارکت حداکثری در اجرای برنامه‌های ملی و چند حوزه‌ای با همکاری سایر ستادهای توسعه فناوری در دستور کار قرار دهد.

به نقل از معاونت علمی ریاست‌جمهوری،‌عارفیان دکترای تخصصی ویروس‌شناسی از دانشگاه تربیت مدرس، سوابق اجرایی چون مدیریت گروه میکروبیولوژی دانشکده زیست شناسی دانشگاه تهران، معاونت پژوهشی و تحصیلات تکمیلی دانشکده زیست‌شناسی دانشگاه تهران، مدیریت آموزش، پژوهش و توسعه منابع انسانی ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی ریاست جمهوری، معاونت اجرایی ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی ریاست جمهوری، مدیریت بخش بیولوژی مولکولی و مهندسی ژنتیک مرکز تحقیقات فناوری بن‌یاخته و مدیریت تیم بیوتکنولوژی شرکت توسعه و فناوری پتروشیمی ایران را در کارنامه کاری خود ثبت کرده است.

از جمله دستاوردهای علمی و جوایز علمی ایشان می‌توان به کسب جایزه ابوریحان به عنوان پژوهشگر جوان علوم پایه از فرهنگستان علوم پایه، کسب مقام دوم هجدهمین جشنواره رازی در گروه علوم پایه پزشکی، کسب مقام دوم هفدهمین جشنواره رازی در گروه علوم پایه پزشکی و رتبه نخست فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد دانشگاه تربیت مدرس اشاره کرد. از وی مقالات علمی زیادی نیز در حوزه‌های مرتبط با سلول‌های بنیادی و ژنتیک چاپ شده است.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا