محمدحسین متالهی اردکانی به سمت سرپرست ستاد توسعه زیست‌فناوری و پزشکی دقیق منصوب شد

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری طی حکمی، سرپرست ستاد توسعه زیست‌فناوری و پزشکی دقیق را منصوب کرد.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از ایسنا، حمایت از برنامه‌های شتابدهی، مراکز نوآوری تخصصی و سایر فعالیت‌های کارآفرینانه مورد نیاز توسعه فناوری در کشور یکی از مأموریت‌های ویژه‌ای است که روح‌الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری طی حکمی به محمدحسین متالهی اردکانی به عنوان سرپرست دبیری ستاد توسعه زیست‌فناوری و پزشکی دقیق محول کرده است.

در این حکم خطاب به متالهی اردکانی آمده است: «نظر به مراتب شایستگی، تخصص و تجارب و به پیشنهاد رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی به موجب این حکم جنابعالی را به عنوان سرپرست دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری و پزشکی دقیق منصوب می‌کنم.»

بر اساس این حکم متالهی اردکانی مأموریت یافته است تا برای رصد و شناسایی ظرفیت‌ها و چالش‌های توسعه فناوری در داخل کشور و جایگاه آن در تعامل با بازیگران مختلف این حوزه با بهره‌گیری از نتایج مطالعات آینده‌نگاری فناوری با هدف تعیین اولویت‌های کاری ستاد و مشارکت فعال در تدوین نقشه راه توسعه فناوری با هدف ارتقای همه ابعاد کارکردی نظام نوآوری فناوری اقدام کند.

توسعه فناوری‌های نوظهور و تحول‌آفرین اولویت‌دار به منظور پاسخ به نیازمندی‌های آینده کشور با استفاده حداکثری از همه ظرفیت داخلی زیست‌بوم نوآوری و با توجه به ظرفیت همکاری‌های فناورانه بین‌المللی دیگر مأموریت‌های متالهی اردکانی به عنوان سرپرست ستاد توسعه زیست‌فناوری و پزشکی دقیق است.

طبق این حکم حمایت هدفمند از توسعه زیرساخت‌های تحقیق و توسعه فناوری‌های اولویت‌دار با شناسایی و شبکه‌سازی زیرساخت‌های آزمایشگاهی، ساخت، تأمین تجهیزات و مواد و برنامه‌ریزی و اجرای اقدامات مرتبط برای رفع کمبودها نیز باید محقق شود.

برگزاری رویدادها و اجرای فعالیت‌های ترویجی مؤثر با هدف شبکه‌سازی میان بازیگران مختلف این حوزه و ایجاد مشروعیت در نهادهای سیاست‌گذار به منظور اتخاذ سیاست‌های مناسب برای توسعه فناوری در کشور و ارتقای ظرفیت‌های انسانی لازم و بهره‌گیری صحیح از نخبگان علمی و سرآمدان فناوری برای توسعه فناوری‌های اولویت‌دار از دیگر وظایف این ستاد است.

همچنین باید بازارسازی برای محصولات و دستاوردهای فناورانه اولویت‌دار با توجه به ضرورت‌ها در مراحل مختلف توسعه فناوری و مشارکت حداکثری در اجرای برنامه‌های ملی و چند حوزه‌ای با همکاری سایر ستادهای توسعه فناوری صورت بگیرد.

به نقل از معاونت علمی ریاست‌جمهوری، محمدحسین متالهی اردکانی، دکترای پیوسته بیوتکنولوژی دانشگاه تهران، مدرس گروه دکتری پیوسته بیوتکنولوژی دانشگاه تهران و توسعه‌دهنده زیست‌شناسی مصنوعی و تیم‌سازی حول مسائل ‌های‌تک زیست‌فناوری در کشور است. همچنین افتخارات زیادی از قبیل مدال نقره طلای المپیاد زیست‌شناسی کره جنوبی را کسب کرده است.

از جمله فعالیت‌ها و سوابق اجرایی وی می‌توان به مدیرعاملی یکی از شرکت‌های فناور، رئیس هیئت‌مدیره مؤسسه زیست‌بنیان محور تهران و مسئول تیم ملی المپیاد زیست‌شناسی ایران اشاره کرد. همچنین متالهی اردکانی تجربه زیادی در فعالیت علمی و تحقیقاتی در حوزه زیست‌فناوری دارد.

وی کارفرمای پروژه‌هایی چون «تولید آنزیم‌های لازم برای تولید واکسن ایرانی کروناپسین»، «سنتز زیستی DNA»، «تولید میکروبی بوتان تری‌ال با رویکرد مهندسی متابولیک و زیست‌شناسی مصنوعی»، «توسعه کیت سرهم‌بندی DNA گیبسون»، «ظرفیت‌سازی نخبگانی برای توسعه زیست‌شناسی مصنوعی در کشور»، «اولویت‌گذاری توسعه ایمونوتراپی در کشور» و غیره بوده است.

وی افتخارات دیگری همچون کسب مدال طلای کشوری المپیاد زیست‌شناسی، ارائه مقاله برتر در همایش بین‌المللی بیوتکنولوژی ایران، کسب رتبه چهارم کشوری در جشنواره جوان خوارزمی، کسب رتبه پنجم کشوری در جشنواره جوان خوارزمی، کسب رتبه اول کشور در المپیاد علمی برگزار شده توسط دانش‌پژوهان المپیاد زیست‌شناسی، قرار گرفتن جزء ۷ دانش‌آموز حائز عنوان دانش‌آموز برتر کشور، کسب رتبه اول کشور در المپیاد علمی برگزار شده توسط مؤسسه دانش‌پژوهان جوان، کسب ایده برتر دانشجویی در مسابقه ملی ایده‌پردازی سلول‌های بنیادی، کسب رتبه دوم کشور در المپیاد علمی زیست شناسی بسیج، کسب رتبه اول استان یزد در مسابقات آزمایشگاهی و غیره را نیز در کارنامه کاری خود دارد.

به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، از جمله فعالیت‌های علمی، فرهنگی و اجرایی وی می‌توان به مدرس دوره زیست شناسی پایه برای مهندسان در دانشگاه صنعتی شریف، عضو شورای علمی بسیج دانشجویی دانشگاه تهران، معاونت علمی و مسئول بسیج دانشجویی پردیس علوم دانشگاه تهران، همکاری در طرح پژوهشی سلول بنیادی در مرکز تحقیقات بن‌یاخته، برگزاری سری همایش‌های تخصصی فن‌زیست در پردیس دانشکده های فنی-مهندسی دانشگاه تهران برای آشنایی هرچه بیشتر و عمیق‌تر دانشجویان مهندسی با حوزه علوم زیستی، برگزاری نشست تخصصی مهندسی تکاملی با حضور بیش از ۵۰ نفر از اساتید هیئت علمی، عضویت در کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری، مدرس دوره‌های علمی مرکز راهبردی فناوری های همگرای معاونت علمی ریاست جمهوری در حوزه زیست شناسی مصنوعی، مدرس باشگاه دانش پژوهان جوان در رشته زیست شناسی، برگزاری کارگاه آموزشی سلول‌های بنیادی، همایش نظریه بازی‌ها و همایش آشنایی با نانوتکنولوژی در دانشگاه تهران،  مدرس، عضو کمیته علمی و داور مسابقات مساله محور رهنشان بنیاد ملی نخبگان اشاره کرد.

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
ایسنا

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا