سفارش رپورتاژ آگهی: 09128237336

احداث اولین شهرک صنعتی تخصصی شیشه در هرمزگان

یات مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی گفت: ایجاد اولین شهرک صنعتی تخصصی شیشه کشور در استان هرمزگان و ایجاد و توسعه پنج ناحیه صنعتی در استان های سیستان و بلوچستان، آذربایجان شرقی و یزد در دستور کار قرار گرفت و براین اساس هزار و ۱۳ هکتار به مساحت اراضی شهرک‌ها و نواحی صنعتی افزوده می‌شود.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از ایرنا، در آخرین نشست هیات مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، ایجاد اولین شهرک صنعتی تخصصی شیشه در استان هرمزگان و ایجاد و توسعه پنج ناحیه صنعتی در استان‌های سیستان و بلوچستان، آذربایجان شرقی و یزد به تصویب مجمع عمومی شرکت‌ شهرک‌های صنعتی استان‌ها رسید.

بر این اساس شهرک صنعتی تخصصی شیشه در شهرستان خمیر استان هرمزگان به وسعت ۸۳۰ هکتار و ناحیه صنعتی تفتان در شهرستان تفتان استان سیستان و بلوچستان به وسعت ۴۹.۸ هکتار ایجاد می شود.

ایجاد ناحیه صنعتی قصرقند در شهرستان قصرقند استان سیستان و بلوچستان به وسعت ۲۹.۹۹ هکتار و ایجاد ناحیه صنعتی خواجه در شهرستان هریس استان آذربایجان شرقی به وسعت ۳۵.۱۴ هکتار نیز از دیگر مصوبات هیات مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران بوده است.

همچنین توسعه ناحیه صنعتی مروست در شهرستان مروست استان یزد به وسعت ۴۹.۵۸ هکتار و توسعه ناحیه صنعتی پشتکوه در شهرستان تفت استان یزد به وسعت ۱۹ هکتار از جمله شهرک‌ها و نواحی صنعتی می باشند که در جهت پاسخ به نیازها و تقاضاهای موجود با تصویب هیات مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران در سالجاری به میزان مساحت‌های یاد شده توسعه داده می‌شوند.

با ایجاد و توسعه این شهرک‌ها و نواحی صنعتی جدید، هزار و ۱۳ هکتار به مساحت اراضی در اختیار شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور افزوده می‌شود تا شرکت‌های استانی تابعه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران بتوانند نسبت به جذب سرمایه‌گذاران و به‌تبع آن ایجاد شغل پایدار در سطح کشور اقدام کنند.

از ابتدای سال ۱۴۰۱ تا پایان بهمن ماه ایجاد یا توسعه ۲۷ شهرک و ناحیه صنعتی در ۱۵ استان کشور به وسعت بیش از ۵۵۰۰ هکتار به تصویب هیات مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به‌عنوان مجمع عمومی شرکت‌ شهرک‌های صنعتی استان‌ها رسیده است که برای طی فرآیند تصویب نهایی به مراجع قانونی ذی‌ربط ارسال شد.

در سال ۱۴۰۰ نیز ایجاد یا توسعه ۴۸ شهرک و ناحیه صنعتی در ۲۳ استان کشور به وسعت بیش از ۷۰۰۰ هکتار به تصویب هیات مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به‌عنوان مجمع عمومی شرکت‌ شهرک‌های صنعتی استان‌ها رسیده است که برای طی فرآیند تصویب نهایی به مراجع قانونی ذی‌ربط ارسال شد.

در راستای تحقق شاخص مصوب افزایش سطح اراضی صنعتی در اختیار؛ با مجموعه اقدامات انجام شده در شرکت های استانی و ستاد سازمان؛ در طول سال ۱۴۰۰ با رشد بیش از ۲۸۸ درصد نسبت به عملکرد سال ۱۳۹۹ این شاخص، بیش از ۷۰۰۰ هکتار به مجموع سطح اراضی صنعتی در اختیار در شهرکها و نواحی صنعتی کشور افزوده شده که متعاقبا جهت واگذاری این اراضی به متقاضیان سرمایه گذاری و کارآفرینی ، در چارچوب ضوابط و مقررات مربوطه و برنامه های مصوب نسبت به آماده سازی و واگذاری این اراضی اقدام خواهد شد.

با تهیه و ارسال گزارش ضرورت ایجاد و مکان‌یابی شهرک یا ناحیه صنعتی به لحاظ فنی و اقتصادی توسط شرکت‌ شهرک‌های صنعتی هر استان‌ و پس از بررسی و بازدید میدانی کارشناسان معاونت فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، گزارش اظهار نظر کارشناسی به هیأت مدیره ارائه و در صورت تأیید مورد تصویب قرار می‌گیرد.

مطابق ضوابط و مقررات قانونی و مفاد بند ۸ قانون راجع به تاسیس شرکت شهرکهای صنعتی ایران؛ مجمع عمومی شرکت شهرک های صنعتی ایران موظف است با توجه به سیاستهای دولت جمهوری اسلامی ایران و با تصویب هیات دولت برای افزایش تعداد شهرکهای صنعتی اقدام لازم را انجام دهد. همچنین مجمع عمومی شرکت های تابعه (هیات مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران) می تواند با توجه به نیاز و ضرورت نسبت به توسعه شهرک‌ها و نواحی صنعتی مصوب اقدام کند.

همچنین به استناد مفاد قانون حمایت از ایجاد نواحی صنعتی روستایی؛ مصوبه هیات مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به‌عنوان مجمع عمومی شرکت‌های استانی تابعه، شرط لازم برای تصویب نواحی صنعتی جدید با وسعت زیر ۵۰هکتار است و در عین حال تصویب نهایی آن مشروط به تایید و اخذ مصوبه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان است.

سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت‌های استانی تابعه آن اکنون با دارا بودن ۵۱۰ شهرک و ۳۴۱ ناحیه صنعتی و پنج منطقه ویژه اقتصادی درحال بهره‌ برداری، ۸۶ شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی، ۶شهرک فناوری، ۴۰مرکز خدمات فناوری و کسب و کار، ۲مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات نرم‌ افزاری، ۱۰۰‌هزار و ۵۸قرارداد منعقده و بهره ‌برداری از ۴۹هزار و ۸۸۲واحد صنعتی و سه‌هزار و ۲۷۰واحد کارگاهی، زمینه اشتغال مستقیم ۹۹۸هزار و ۵۹۵نفر را در سراسر کشور فراهم کرده است.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
ایرنا

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا