درباره حمایت ویژه گمرک از شرکت‌های دانش‌بنیان

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

رئیس کل گمرک گفت: ارائه ضمانت نامه بانکی یکساله، رسیدگی به پرونده‌های اختلافات گمرکی در خارج از نوبت، انجام تشریفات گمرکی اظهارنامه‌های در مسیر سبز، انتخاب ۱۰ گمرک به عنوان گمرک اختصاصی برای انجام تشریفات گمرکی از اهم تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان است.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از صداو سیما، محمد رضوانی فر معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران در همایش مدیران کل امور اقتصادی و دارایی استان‌ها با تشریح برنامه راهبردی گمرک برای سال ۱۴۰۲ در افق ۵ ساله گفت: مدیران کل امور اقتصادی و دارایی استان‌ها با توجه به اینکه به عنوان رئیس شورای هماهنگی دستگاه‌های زیر مجموعه وزارت اقتصاد در استان نیز محسوب می‌شوند، می‌توانند به تحقق اهداف سند راهبردی گمرک، پایش و رصد آن کمک نمایند.

رئیس کل گمرک ایران به تشریح راهبرد‌ها و نحوه رسیدن به راهبرد‌ها پرداخت و افزود: سند راهبردی گمرک ۱۲۴ برنامه است که این برنامه‌ها با درنظر گرفتن اسناد بالا دستی و به تفکیک هر گمرک و هر استان تدوین شده است.

دکتر رضوانی فر در این همایش به اقدامات گمرک اشاره کرد و اظهار داشت: با اقدامات صورت گرفته، کاهش معناداری در کاهش زمان ارائه تشریفات گمرکی در رویه واردات، صادرات، ترانزیت و سایر رویه‌ها از جمله ورود موقت و استرداد حقوق و عوارض گمرکی انجام شده است.

به گفته وی از دیگر اقدامات گمرک، افزایش ۹۱ درصدی کشفیات مواد مخدر توسط گمرکات، کاهش رسوب کالا در بنادر و گمرکات و واریز ۱۳۵ هزار میلیارد تومان درآمد گمرکی به خزانه دولت بوده است.

دکتر رضوانی فر با اشاره به اینکه از اولویت‌های مهم گمرک، توسعه سامانه‌های هوشمند گمرکی است که در سال آینده آغاز به کار و جزئیات عملیاتی آن گزارش خواهد شد، بیان نمود: در بخش نصب دستگاه‌های آشکار ساز در گمرک که اولین آن در سال ۸۲ در گمرک نصب شده است تا ۲ ماه پیش ۱۶ دستگاه در گمرکات راه اندازی شده است این در حالی است که در این ۲ ماه اخیر، ۴ دستگاه ایکس ری در گمرکات کشور راه‌اندازی شد.: برنامه گمرک در سال ۱۴۰۲ نصب حداقل ۵۰ دستگاه ایکس ری در گمرکات کشور است.

وی در این همایش به آمار تجارت خارجی کشور گفت: در ۱۰ ماهه سال جاری میزان ترانزیت خارجی کشور ۷.۴ در صد افزایش داشته و به ۱۱ میلیون تن رسیده است.

رضوانی فر به تسهیلات ارائه شده به شرکت‌های دانش‌بنیان و حمایت ویژه گمرک از این شرکت‌ها اشاره کرد و افزود: ارائه ضمانت‌نامه بانکی یکساله، رسیدگی به پرونده‌های اختلافات گمرکی در خارج از نوبت، انجام تشریفات گمرکی اظهارنامه‌های این شرکت‌ها در مسیر سبز، انتخاب ۱۰ گمرک به عنوان گمرک اختصاصی برای انجام تشریفات گمرکی کالای این شرکت‌ها و بهره‌گیری از ظرفیت‌های ماده ۴۲ قانون امور گمرکی از اهم این تسهیلات است.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
صدا و سیما
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا