چند نکته برای پرورش خلاقیت تیمی و فردی

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

در این مقاله ما را همراهی کنید تا با هم نکاتی را بررسی کنیم که کمک می‌کنند تا خلاقیت را در خود و تیم خود افزایش دهید.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از ایران تلنت، ارائه راه‌حل‌های نوآورانه و خلاقانه برای موفقیت آخرین محصول یا خدمات هر شرکتی، کار آسانی نیست و نمی‌توان آن را انکار کرد؛ به خصوص زمانی که محصول یا خدمات شما از سمت مشتریان با اقبال مواجه نشود و احتمال شکست آن در بازار وجود داشته باشد.

به منظور تقویت خلاقیت در تیم و تک تک کارکنان شرکت، مدیران باید خارج از چارچوب فکر کنند و کارکنان را تشویق کنند تا ایده‌های خود را آزادانه و بدون ترس از قضاوت به اشتراک بگذارند. فراموش نکنید، هنگامی که هر گونه محدودیت ذهنی را از فرآیند طوفان فکری کارکنان بردارید، با طوفانی از ایده‌ها و راه‌حل‌های خلاقانه مواجه خواهید شد که تمام آنها می‌توانند برای شما کارساز باشند.

۱. یک جلسه طوفان فکری داشته باشید

یکی از ابزارهای عالی برای پرورش خلاقیت، جلسات طوفان فکری هستند که در آن هر یک از اعضای تیم ایده‌های خود را ارائه می‌دهد که این ایده‌ها می‌توانند کاملا خلاقانه باشند. به این ترتیب همه دیدگاه‌ها و ایده‌ها شنیده می‌شود. با این کار، مدیران می‌توانند از داشتن کارمندان خلاق بهره ببرند، ایده‌هایی خوب داشته باشند و از همه مهم‌تر امکان تقویت خلاقیت در کارکنان را فراهم کنند.

۲. موفقیت و شکست‌ها را جشن بگیرید

در بررسی‌ها مشخص شده که اگر جشن گرفتن برای شکست و پیروز درست پشت سر هم انجام شود، به طور قابل توجهی خلاقیت تقویت می‌شود. برای این کار از کارکنان سوال کنید و ایده‌های آنها را بخواهید. شاید عجیب باشد، اما باید در شرکت خود فرهنگ “پذیرش سریع شکست” را اتخاذ کنید تا بتوانید درست پس از شکست موفقیت را جشن بگیرید. انجام هر دوی اینها با هم، کارکنان همه بخش‌ها را با جرأت می‌کند تا بتوانند بالاترین میزان خلاقیت خود را بروز دهند.

۳. کاری را انجام دهید که معمولاً انجام نمی‌دهید

اگر معمولا سر کار به صورت فردی کار می‌کنید اما در یک تیم هستید، برنامه‌ای برای پیاده‌روی دسته‌جمعی بچینید. اگر دورکار هستید، بازی Zoom charades را انجام دهید و یا مسابقه‌ای ترتیب دهید تا بتوانید با هم انجام دهید. تیم خود را به روش‌های جدید عادت دهید تا نتیجه آن که تزریق انرژی به تیم و تقویت خلاقیت است را مشاهده کنید.

۴. محدودیت‌های ذهنی را حذف کنید

از همه بخواهید که ایده‌های خود را، صرف نظر از سمت و جایگاه‌شان در سازمان، به اشتراک بگذارند. از آنها بخواهید که ایده‌های خود را در اتاق خود و روی کاغذ بیاورند تا تحت تاثیر فضا و جو منفی دیگران قرار نگیرند. سپس به این فکر کنید که چه چیزی می‌تواند ایده‌های شما را ده برابر کند و حتی کیفیت آنها را ده درصد بیشتر کند. حذف محدودیت‌های ذهنی همان کاری است که باعث خلق ایده‌های خلاقانه می‌شود، بنابراین به کارکنان خود زمان فکر کردن بدهید. وقتی قرار باشد به صورت مداوم روی چرخی بدوید و نقطه پایان نداشته باشد، خلاقیت از بین می‌رود.

۵. از احتمالات جدید استقبال کنید

با برانگیختن کنجکاوی در مورد احتمالات جدید، خلاقیت را می‌توان تقویت کرد. ترس از شکست یا قضاوت ممکن است افراد خاصی را از ریسک کردن در هنگام دنبال کردن ایده‌های خلاقانه و جدید باز دارد. بنابراین، خلاقیت باید با آموزش تیم‌ها در مورد چگونگی برگزاری طوفان فکری مؤثر، نحوه انتخاب بهترین ایده‌ها و نحوه انتقال آنها تا مرحله اجرا آغاز شود.

۶. کاری کنید که اعضای تیم احساس کنند دیده و شنیده می‌شوند

در سازمان مدام پروژه‌هایی نوآورانه تعریف کنید و کارکنان را در جریان کار پروژه‌ها قرار دهید. توانمندسازی کارکنان و تیم رهبری برای مقابله با چالش‌های جدید و سرگرم کردن آنها، راهی برای زنده نگه داشتن خلاقیت  است. وقتی خلاقیت در سازمان تقویت شود، در تک تک کارکنان و تیم‌ها نیز زنده باقی می‌ماند! به تیم خود نشان دهید که ارزش ایده‌های آنها را می‌دانید تا آنها احساس کنند دیده و شنیده می‌شوند.

۷. ایده‌ها را نقاشی کنید

توصیه ما به شما این است که روش doodling یا همان کشیدن تفکرات ذهنی را در سازمان خود امتحان کنید. کتاب The Doodle Revolution اثر سنی براون را بخوانید. از آن کتاب، یاد خواهید گرفت که خط خطی کردن یک عمل خلاقانه است. می‌توانید این کار را با تیم خود انجام دهید تا مفاهیم انتزاعی را به نقاشی‌های واضح تبدیل کنید. در این روش، راحت‌تر پاسخ مشکلات سخت را پیدا خواهید کرد و به تیم خود کمک می‌کنید تا به روشی سرگرم‌کننده این کار را انجام دهد.

۸. یک محیط کار مثبت و باز ایجاد کنید

یک محیط کاری مثبت و باز ایجاد کنید که همکاری بین بخش‌های مختلف را آسان‌تر کند. تشویق کارمندان به همکاری با یکدیگر، صرف نظر از بخشی که در آن کار می‌کنند یا عنوان شغلی، به آنها اجازه می‌دهد تا ایده‌های نوآورانه جدیدی را ارائه دهند.

۹. در مقابل چالش کارکنان حمایت خود را نشان دهید

غالباً، اعضای تیم چالش‌های جانبی دارند و ما به شما چیزی را پیشنهاد می‌کنیم که در این مواقع واقعاً مؤثر است: دوره‌های آنلاینی را برای آنها در موضوعاتی که می‌توانند هم برای کار و هم برای کارهای جانبی خود استفاده کنند، خریداری کنید؛ سپس از آنها بخواهید آنچه را که آموخته‌اند ارائه دهند. ارائه محتوایی که برای کارکنان جذاب است و نشان دادن علاقه دیگر کارکنان به آن موضوع، آنها را خلاق‌تر می‌کند و به همه ما کمک می‌کند تا با مفاهیم بیشتری در محیط کار آشنا شویم.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
ایران تلنت
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا