پذیریش ۵۰ شرکت دانش‌بنیان در بورس

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

فرآیند پذیرش شرکت‌های دانش‌بنیان در بازارهای بورس و فرابورس در سال‌های اخیر با حمایت‌های صورت گرفته، افزایش قابل توجهی یافته است به طوری که ۵۰ شرکت دانش‌بنیان در تابلوی بورس پذیرش شدند.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از ایرنا، توسعه روش‌های تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان از اهداف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است و در همین راستا و با حمایت‌های صورت گرفته تاکنون ۵۰ شرکت در تابلوهای بورس و فرابورس پذیرش شده‌اند که از میان ۴۳ شرکت دانش بنیان در تابلوهای مختلف بورس و فرابورس (۲۵ شرکت در بورس و ۱۸ شرکت در فرابورس) فعال هستند و هفت شرکت دیگر نیز مراحل پذیرش یا درج را گذرانده‌اند و در صورت بهبود شرایط بازار سرمایه؛ عرضه خواهند شد.

درآمد و فروش این ۵۰ شرکت دانش‌بنیان فعال یا پذیرش شده در بازار سرمایه در سال منتهی به سال ۹۹ بیش از ۴۲۰ هزار میلیارد ریال بوده است.

رشد قابل توجه حضور فعالان زیست‌بوم نوآوری و فناوری در بازار سرمایه طی سال‌های اخیر، زمینه را برای رونق این کسب‌وکارها فراهم کرده، به طوری که با تسهیل و حمایت از پذیرش شرکت‌های دانش‌بنیان در بازار سرمایه و رشد شرکت‌های دانش‌بنیان در سال‌های اخیر، پذیرش شرکت‌های دانش‌بنیان جهش چشمگیری داشته است.

بر اساس گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرکت‌های پذیرش شده در بازار بورس در حوزه‌های مختلف فناورانه فعالیت می‌کنند؛ اما در این میان سهم مجموعه‌های فعال حوزه رایانه با ۲۸ درصد، بیشتر از دیگر عرصه‌های فناورانه است، گروه دارویی با ۲۱ درصد و گروه محصولات شیمیایی با ۱۴ درصد در رتبه‌های دیگر قرار دارند.

همچنین شرکت‌های دانش‌بنیان فعال حوزه «سخت افزارهای برق و الکترونیک»، «لیزر و فوتونیک»، «ماشین‌آلات و تجهیزات پیشرفته»، «برق و الکترونیک» و «فناوری زیست کشاورزی» نیز توانسته‌اند در بازار سرمایه پذیرش شوند، به علاوه با پذیرش نهایی تپسی و درج این شرکت راه ورود سایر استارتاپ های بزرگ به این بازار فراهم شده است.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
ایرنا
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا