مراکز رشد با ریسک کم ایده کارآفرینان را به محصول تبدیل می‌کنند

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال گفت: این مراکز، فضاهایی هستند که با ریسک کم برای پرداختن به ایده‌ها و تولید محصول برای صاحبان ایده و کارآفرینان فراهم کنند.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از آنا، مقداد حاجی محمدعلی جهرمی با اشاره به اینکه مرکز رشد یکی از ابزارهای رشد اقتصادی است، خاطر نشان کرد: این مراکز، فضاهایی هستند که با ریسک کم برای پرداختن به ایده‌ها و تولید محصول در مقیاس حداکثر کارگاهی و نیمه‌صنعتی برای صاحبان ایده و کارآفرینان فراهم کنند.

وی افزود: ازآنجایی‌که دغدغه سال‌های اخیر این دانشگاه رهایی از وابستگی کامل به شهریه است اما فقدان یکسری زیرساخت‌های اساسی ساختاری، رسیدن به اهداف را با چالش عمده‌ای مواجه می‌کند.

مدیر مرکز رشد واحد تهران شمال ادامه داد: در این خصوص مهم‌ترین زیرساخت فرهنگ فناوری و نوآوری است و جای آن در مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی خالی است و بدون پشتیبانی سایر حوزه‌ها اعم از آموزش، مالی و فرهنگی، تحقق اهداف سخت با صرف هزینه بسیار بالا و در مدت‌زمان طولانی محقق خواهد شد.

وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر با راه‌اندازی معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری اقدامات خوبی در دانشگاه انجام‌شده است، عنوان کرد: بحث زمان مهم است و به سرعت در حال از دست دادن زمان هستیم، حرکت کُندی به‌سوی مقصد داریم و این موضوع خسارت‌های بسیاری را به دانشگاه تحمیل می‌کند و بهتر است با این فرض که زمانی برای آزمون‌وخطا وجود ندارد، حرکت کنیم.

جهرمی چالش جدی دیگر را نبود نیروی انسانی کارآمد و با انگیزه در حوزه فناوری و نوآوری که با ادبیات این حوزه آشنا باشند، دانست و افزود: نبود برنامه علمی توانمندسازی کارکنان و همچنین بازنشستگی و بازخرید کارکنان در سال‌های اخیر، باعث شده فقر نیروی انسانی متخصص و متعهد به صورت ملموس مشاهده و سیستم از این بابت با چالش اساسی مواجه شود.

وی ادامه داد: به بیان دیگر در حال حاضر هرم سرمایه انسانی دانشگاه در بعد کارمندان غیر هیئت‌علمی، به دلیل عدم بکار گیری سیستم منابع انسانی علمی در طول چند ده اخیر به سمت کارمندانی با سابقه بیش از بیست سال با تفکر غیر سیستمی و نگاه جزیره‌ای به سایر حوزه‌های دانشگاه اریب شده است و موضوعاتی چون نبود شرایط نظام احزار پست، عدم وجود سیستم ارزیابی عملکرد و تعهد به اجرای آن، به بی انگیزی جدی کارکنان منتج شده است.

مدیر مرکز رشد واحد تهران شمال در پایان خاطر نشان کرد: هرچند، توجه به مجموعه همه عوامل در اکوسیستم فناوری از ایده تا سرمایه‌گذاری در ساختار معاونت فناوری و نوآوری دیده شده است اما نقش حمایتی سازمان مرکزی از مراکز رشد و همسوسازی جریان ایده تا محصول باید به خوبی تنظیم شود.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
آنا
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا