گله کارآفرین معلول سنندجی از عدم اجرای قانون اشتغال و نبود امکانات

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

جوان توانخواه کردستانی با کارآفرینی و روحیه جهادی خود به جمله “معلولیت محدودیت نیست” معنا بخشیده و باعث شده علاوه بر خود، برای دیگران هم شغل ایجاد کند، اما عدم اجرای دقیق قانون اشتغال توانخواهان همواره مشکلی عمده است.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از خبرگزاری تسنیم، «معلولت، محدودیت نیست»؛ این جمله را صباح مجیدی کارآفرین سنندجی و فردی که باوجود معلولیت برای تعدادی از معلولان جامعه شغل ایجاد کرده، در عمل نشان داده و به آن معنا بخشید.

«صباح مجیدی» متولد سال 69 در سنندج گرچه مادرزادی دچار معلولیت است اما هرگز تسلیم مشکلات نشده و از خود یک کارآفرین موفق ساخته است. وی در زادگاهش شهر سنندج کارگاهی را راه‌اندازی کرده که حدود 8 نفر در آن شاغل هستند و شاغلان آن را نیز معلولان تشکیل می‌دهند. این کارآفرین سخت‌کوش و با انگیزه با تلاش‌های خود توانسته از سد معلولیت عبور کند و گام در مسیر کارآفرینی بردارد. 

وی از انگیزه خود برای شروع کار گفت: من هم مثل بسیاری از جوانان تلاش کردم در ادارات و دستگاه‌های مختلف کاری پیدا کنم ولی به هر دستگاهی مراجعه کردم به دلیل معلولیت از پذیرش من سرباز زدند و این اتفاق تنها برای من پیش نیامد و به کررات شاهد عدم جذب افراد معلول و صد البته با استعداد در ادارات و اماکن دولتی و خصوصی به دلیل معلولیت آنها بودم. بنابراین این امر تلنگری شد و تصمیم خودم را گرفتم، خودم باشم و به خودم تکیه کنم. برای همین به فکر کارآفرینی افتام و کارگاه خودم را با کار و تلاش راه‌اندازی کرده و برای افراد معلول دیگر نیز کارآفرینی کردم.

مجیدی به زمینه فعالیت کسب و کار خود اشاره کرد و افزود: پس از ماه‌ها تلاش و بروکراسی‌های فراوان اداری نهایتاً با دریافت وام بیست میلیون تومانی، کارگاه کوچکی در زمینه خشک کردن میوه و بسته‌بندی راه‌اندازی کردم و خوشبختانه  در حال حاضر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم 8 نفر از معلولان در این کارگاه مشغول به کار هستند و قصد دارم در آینده این کارگاه گسترش دهیم و برای بیش از 50 نفر اشتغال‌زایی کنم.

وی به اصلی‌ترین موانع کارآفرینی و افراد جویای کار اشاره کرد و یادآور شد: بیکاری مشکل اصلی جامعه امروز ماست. به نظر من مانع اصلی در بیکاری خودمان هستیم. مانع اصلی افکار منفی خودمان است. من برای مدت‌ها بیکار بودم و هر جا هم که مراجعه کردم جواب رد شنیدم و حتی به مهارت من اهمیت نمی‌دادند برای همین دست به کار شدم و تصمیم گرفتم همانطور که در حوزه چون ورزش و تئاتر موفق هستم در حوزه کارآفرینی هم موفق باشم و این کار را به لطف خدا عملیاتی کردم.

این توانخواه کردستانی تاکید کرد: امیدوارم بهزیستی و تمامی ارگان‌ها همانند غذا و دارو تائیدیه و امکانات لازم را در اختیار ما قرار دهند تا بتوانیم به‌عنوان افراد جوان و کارآفرین به فعالیت خود ادامه دهیم و تنها با دید افراد معلول با ما برخورد نکنند.

مجیدی از انگیزه خود در این راه گفت و تصریح کرد: من هم مثل معلول‌های دیگر ناامید بودم و مکرراً سوالاتی نظیر چرا این طور شد یا چرا من و غیره را از خود و دیگران می‌پرسیدم، تا اینکه با افراد معلول دیگر در زمینه معرق‌کاری و تئاتر آشنا شدم و از همین راه وارد جشنواره‌ای شدم که زندگی مرا متحول کرد و در آن نمایشگاه با دیدن افراد معلول اما موفق متحول شدم و بنابراین نقطه عطف زندگی من از همان زمان آغاز شد و فعالیت‌های مختلفی را شروع کرده و باعث شد یک تصمیم قطعی را برای رسیدن به اهدافم بگیرم و در واقع سختی‌ها موجود را تحمل کردم تا به هدف رسیدم.

وی بیان کرد: هدف اصلی من این است که مهارت‌هایی را که آموخته‌ام به دیگر همنوعان خودم هم آموزش دهم، چراکه خودم هم این مسیر را آمده‌ام و به خوبی متوجه هستم که یک معلول چه مشکلاتی را تحمل می‌کند تا بتواند نیاز خود را از دیگران قطع کند تا او را به عنوان یک سربار نگاه نکنند. من به این نتیجه رسیده‌ام که اگر برای همنوعان خود زمینه اشتغال را ایجاد کنم آنها هم می‌توانند مانند من به مرحله‌ایی برسند که به جای آنکه برای انجام امور خود به دیگران وابسته شوند، این دیگران باشند که به آنها وابسته باشند و برای این کار نیازمند حمایت مسئولان و همشهریان هستم تا بتوانم کار خود را در فضای بزرگتر و دائمی از مکان فعلی ادامه دهم.

مجیدی خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات معلولان نیز بحث اشتغال آنهاست، به این دلیل که  قانون اشتغال معلولان به خوبی اجرا نمی‌شود و همواره دستگاه‌ها و برخی کارفرمایان نگاه دیگری نسبت به معلولان دارند. من از همه مددجویان و معلولان می‌خواهم خودشان باشند و آستین همت را بالا بزنند و به دنبال کار و تلاش کوشش باشند. همچنین از خیرین و مسئولان می‌خواهم به اشتغال معلولان و مددجویان توجه کنند و از توانمندی‌های آنها استفاده کنند. با توجه به فعالیت‌های انجام شده از سوی معلولان آنهم با امکانات کم به معنی واقعی عامل تقویت روحیه هستند، آنها باید همین طور ادامه‌دهنده مسیر ارزشمند خود باشند.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
تسنیم
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا