انتشار نتایج پیمایش شاخص‌های کارآفرینی ایران

این پیمایش حرکت ۵۱.۴ درصد کسب‌وکار‌های نوپای ایرانی را به سمت دیجیتالی شدن نشان می‌دهد که حاکی از استقبال کارآفرینان نوپای ایرانی از فناوری‌های دیجیتال است.

به گزارش کارآفرینی پرس، نتایج برنامه تحقیقاتی دیده‌بان جهانی کارآفرینی در سال ۲۰۲۳ میلادی با مشارکت ۴۶ دانشگاه و مؤسسه پژوهشی از سراسر جهان منتشر شد.

بر اساس گزارش دیده‌بان جهانی کارآفرینی (GEM)، ایران در سال ۱۴۰۲ در بین ۴۶ کشور جهان، بر حسب شاخص کارآفرینی نوپا (با نرخ ۹.۸%) در جایگاه ۳۲ قرار دارد.

همچنین طبق گزارش سال ۲۰۲۳ دیده‌بان جهانی کارآفرینی، شاخص قصد کارآفرینانه (که به معنای تمایل مردم یک کشور به راه‌اندازی کسب‌وکار جدید برای خود در سه سال آتی است)، ۱۷.۶% منتشر شد که این مقدار بالاتر از میانگین در کشور‌های عضو در این پیمایش جهانی است و ایران در بین ۴۶ کشور فعال عضو این کنسرسیوم دانشگاهی، در این شاخص در جایگاه ۲۲ قرار گرفت.

بر اساس این پیمایش، ۵۱.۴ درصد کسب‌وکار‌های نوپای ایرانی به سمت دیجیتالی شدن حرکت کرده‌اند که ایران در این شاخص در میان ۴۶ کشور، دارای رتبه ۲۴ است که بیانگر استقبال کارآفرینان نوپای ایرانی از فناوری‌های دیجیتالی است.
در میان شاخص ادراکات کارآفرینانه، ۲۶.۵ درصد پاسخ‌دهندگان ایرانی فرصت‌های خوبی را برای راه‌اندازی کسب‌وکار تشخیص داده‌اند (با رتبه ۴۶).

همچنین بر اساس گزارش ۲۰۲۳ دیده‌بان جهانی کارآفرینی، ۹۴.۴ درصد کارآفرینان نوپای ایرانی با انگیزه کسب ثروت و درآمد بیشتر (رتبه یک) وارد عرصه کارآفرینی می‌شوند.

مطابق گزارش ۲۰۲۳-۲۰۲۲ دیده‌بان جهانی کارآفرینی، بیش از ۷۱.۳ درصد کارآفرینان نوپا (با رتبه ۳۳) به اثرات اجتماعی فعالیت‌های کارآفرینانه‌شان توجه نموده‌اند و البته با نسبت کمتری (۶۸.۸ درصد)، آنها نسبت به مسائل زیست محیطی نیز تأکید دارند (رتبه ۳۸).

گفتنی است دفتر دیده‌بان جهانی کارآفرینی ایران دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران، در سال ۱۴۰۲ برای چهاردهمین سال متوالی، برنامه تحقیقاتی بین‌المللی ارزیابی شاخص‌های کارآفرینی کشور را بر اساس مدل استاندارد Global Entrepreneurship Monitor (GEM) با حمایت مادی و معنوی مؤسسه کار و تأمین اجتماعی و دانشگاه تهران در ۴۲ شهر کشور با حجم نمونه‌ای بالغ بر ۳۱۰۰ نفر، اجرا نمود.

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
خبرگزاری صدا و سیما

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا