ابلاغ دستورالعمل‌های حمایت از توسعه فعالیت شتاب دهنده‌ها

مدیرکل دفتر توسعه زیرساخت‌های زیست‌بوم نوآوری از ابلاغ دستورالعمل‌ حمایت از توسعه فعالیت و اعتباربخشی شتاب‌دهنده نوآوری، فضای کار اشتراکی نوآوری و مراکز هم‌آفرینی خبر داد و گفت:دیگر چیزی به نام مجوز فعالیت برای زیرساخت‌های زیست بوم نوآوری مانند شتاب دهنده‌ها، نخواهیم داشت و زیرساخت‌های با کیفیت مطلوب گواهی صلاحیت دریافت می‌کنند.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از ایرنا، محمدجواد صدری‌مهر در نشست خبری «ابلاغ دستورالعمل‌های حمایت از توسعه فعالیت و اعتباربخشی به شتاب دهنده‌های نوآوری، فضاهای کار اشتراکی نوآوری و مراکز هم آفرینی» اظهار داشت: موضوع زیرساخت‌های زیست بوم فناوری و نوآوری از اولویت ها و دغدغه های معاونت علمی در همه دوره‌ها بوده است.

وی افزود: به لطف تلاش‌های صورت گرفته، زیست بوم گسترده ای با زیرساخت‌های متنوع نظیر شتاب دهنده‌ها، پارک‌های علم و فناوری، کارخانه‌های نوآوری، فضای کار اشتراکی و … در کشور شکل گرفته که در دوره جدید معاونت علمی تلاش می شود فعالیت این زیرساخت ها توسعه یافته و اعتباربخشی شود.

صدری مهر با اشاره به ابلاغ دستورالعمل‌های حمایت از توسعه فعالیت و اعتبار بخشی به شتاب دهنده نوآوری، فضای کار اشتراکی نوآوری و مراکز هم آفرینی گفت: بر این اساس دیگر چیزی به نام «مجوز فعالیت» برای زیر ساخت‌های زیست بوم نوآوری از قبیل شتاب دهنده‌ها، کارخانه‌ها و مراکز نوآوری نخواهیم داشت و زیرساخت هایی که به سطح کیفی مطلوبی رسیده باشند گواهی صلاحیت دریافت می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه تاکنون علاوه بر معاونت علمی نهادهایی مثل وزارت کار و بسیاری از شهرداری‌ها هم اقدام به صدور مجوز برای شتاب دهنده‌ها کرده‌ اند، بیان کرد: طبق آخرین آماری که در اختیار داریم، بالغ بر ۴۷۰ توافق‌نامه شتاب دهندگی در کشور منعقد شده که براساس دستورالعمل جدیدی که هفته گذشته ابلاغ شد، از این پس به جای حمایت یکسان و حداقلی از همه شتاب دهنده‌ها، تنها شتاب دهنده‌های حائز صلاحیت از حمایت‌های معاونت که سقف آنها افزایش یافته برخوردار خواهند شد.

مدیرکل دفتر توسعه زیرساخت‌های زیست بوم نوآوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان این که مسوولیت اعتبارسنجی شتاب دهنده‌ها و فضاهای کار اشتراکی نوآوری و مراکز هم آفرینی به مرکز شتاب دهی پارک فناوری پردیس محول شده است، عنوان کرد: بر اساس دستورالعمل جدید، هر زیرساختی که دارای گواهی صلاحیت باشد، مستقیم دانش‌بنیان خواهد شد. رویکرد ما برای حمایت از شتاب دهنده‌ها و مراکز نوآور، فعالیت تخصصی آنها در یک حوزه خاص است و فعالیت حوزه‌های عام مورد توجه ما نیست.

صدری مهر، سقف حمایت معاونت علمی از شتاب دهنده‌ها را ۱۵ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: پیش بینی می‌شود پاییز امسال روند اعتبارسنجی شتاب دهنده‌های موجود انجام شود.

وی در خصوص ویژگی ها و نقاط تمایز دستورالعمل جدید حمایت از شتاب دهنده ها گفت: در این دستورالعمل، منتورها اهمیت ویژه ای پیدا کرده اند؛ چرا که این افراد هستند که می‌توانند به هسته‌های فناور کمک کنند تا مسیر موفقیت را از نمونه اولیه تا تجاری‌سازی محصولات خود طی کنند. در این راستا با هماهنگی‌های صورت گرفته با بنیاد ملی نخبگان قرار است منتورهای برتر تحت حمایت این بنیاد قرار گیرند. شخصیت خصوصی و غیردولتی شتاب دهنده، به رسمیت شناختن شتاب دهنده های پلتفرمی و توجه هر چه بیشتر به عملکرد گذشته و خوشنامی شتاب‌دهنده به جای برنامه‌های آتی آن در مسیر توسعه و اعتبارسنجی این زیرساخت ها از دیگر ویژگی های دستورالعمل ابلاغی است.

دستیار معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری در ساماندهی و توسعه زیرساخت‌های فناوری و نوآوری تصریح کرد: مرکز شتاب دهی پارک پردیس تمایل دارد کارگزارانی را از بین پارک های علم و فناوری، کارخانه های نوآوری و دیگر زیرساخت های نوآوری در استان ها به عنوان همکار استانی در روند توسعه و اعتبارسنجی زیرساخت ها به یاری بگیرد.

وی در خصوص نحوه اعتبارسنجی و حمایت از فضاهای کاری اشتراکی گفت: براساس دستورالعمل ابلاغی فضاهای کاری اشتراکی که حداقل ۵۰ درصد فضای آن‌ها به تیم‌های فناور اختصاص یافته، مشمول حمایت های معاونت علمی خواهند بود.

صدری مهر با اشاره به کارکرد موثر مراکز هم‌آفرینی در کمک به رسیدن نمونه اولیه محصولات شرکتهای دانش‌بنیان به مرحله تولید صنعتی گفت: شرکت‌های فناور از زمان تولید نمونه اولیه تا تجاری‌سازی محصول خود با چالش‌های زیادی مواجه هستند که ۸۰ درصد شرکت ها نمی توانند این مسیر را پشت سربگذارند. در قالب مراکز هم آفرینی، ظرفیت یا خط تولید خالی واحدهای صنعتی در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان قرار می گیرد تا محصول خود را تجاری سازی کنند. با توجه به اهمیت و اثربخشی بالای فعالیت این مراکز برای حمایت از آنها سقفی در نظر گرفته نشده است.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
ایرنا

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا