با ایجاد صندوق خطرپذیر در حوزه پتروشیمی موافقت شد

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

موافقت‌نامه همکاری میان معاون علمی،‎ فناوری و ‎اقتصاد‎ دانش‌بنیان رئیس‌‎جمهور و ‎ مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس با محوریت ایجاد صندوق خطر پذیر حوزه پتروشیمی به امضا رسید.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از فارس، «روح‌‌الله دهقانی فیروزآبادی» معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌‌بنیان رئیس جمهوری در این نشست با بیان‌ اینکه امروزه ما باید برای امیدبخشی به جوانان تلاش کنیم، اظهار کرد: نام‌‌گذاری امسال به عنوان” تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین” یک حرکت جدی در کشور ایجاد کرد. اگر بخواهیم منصفانه نگاه کنیم، یکی از دلایل اصلی شتاب گرفتن تصویب قانون جهش دانش‌‌بنیان، توجه رهبری به این حوزه بود. این قانون بسیار مهم است. بعید می‌‌دانم بیشتر از ۱۰ کشور مترقی دنیا از چنین قانون حمایت‌‌کننده‌ فناوری و نوآوری برخوردار باشند.

وی افزود: اگر امروز سنگ بنای ایجاد یک صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر را می‌‌گذاریم، قطعا از پشتیبانی اساسی قانون جهش تولید برخورداریم.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به گفتمان‌ شدن اقتصاد دانش‌‌بنیان خاطرنشان کرد: مسئله بعدی که امسال اتفاق افتاد، گفتمان شدن اقتصاد دانش‌‌بنیان در همه دستگاه‌های اجرایی بود. امسال حجت بر همه تمام شد و تمام دستگاه‌های کشور از جمله وزارتخانه‌ها با همکاری معاونت علمی، یک آیین‌نامه فعالیت در حوزه دانش‌‌بنیان را تدوین و تصویب کردند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌‌بنیان رئیس جمهور با بیان اینکه انتظار داریم آثار اقدامات بزرگی که امسال انجام می‌شود را در حدود ۵ سال آتی ببینیم و پیامدهای آن را به برکت، تا ۱۰ سال دیگر شاهد باشیم.

نظام نوآوری عرضه محور را تقاضا محور کنیم

وی با بیان اینکه در این سال‌ها فراز و نشیب زیادی در حوزه اقتصاد دانش‌‌بنیان داشته‌‌ایم، گفت: پس از ۱۰ سال که از اجرای قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌‌بنیان، می‌‌گذرد تلاش می‌کنیم مسیر پیش رو در حوزه اقتصاد دانش‌‌بنیان را با شیب افزایشی پیش بگیریم که پایه آن نیز قانون جهش تولید دانش‌‌بنیان است. باید مقداری این نظام نوآوری عرضه محور را دستخوش تغییرات کنیم و بخش خوبی از توجه عرضه محور را به سمت تقاضا محور تغییر دهیم. ما در کشور بازار بسیار بزرگی داریم. با فرض “تولید ناخالص ملی”(GDP) ۵۰۰ میلیارد دلاری و هدف‌‌گذاری ۲ درصدی از این اقتصاد دانش‌‌بنیان ، ۱۰ میلیارد دلار برای سال آینده عدد دور از ذهنی نیست. صنایع می‌‌توانند به واسطه دانش‌‌بنیان‌‌ها، نیازهای خود را برطرف کنند و این یکی از بهترین راه‌های حمایت از دانش‌‌بنیان‌ها است.

نفوذ دانش‌‌بنیان شدن در همه صنایع بزرگ

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌‌بنیان تصریح کرد: ضروری است دانش‌‌بنیان شدن را در همه صنایع و دستگاه‌‌های بزرگ نفوذ دهیم. قطعا صنایع نوآور یا فناوری بنیان می‌توانند تاثیری بر اقتصاد دانش‌‌بنیان داشته باشند.‌ در این راستا صنایع می‌توانند با فناوری‌های به روز، نوآوری تولید کنند که این امر افزایش کیفیت و بهره‌وری را به دنبال خواهد داشت. بنابراین لازم است در این زمینه جریان‌های جدی ایجاد شود. این جریان، فناوری‌‌بنیان شدن صنایع بزرگ است. اگر صنایع بزرگ ما فناوری بنیان شود، بزرگترین بازار محصولات دانش‌‌بنیان را ایجاد خواهد کرد. بنابراین با توجه به عزم جدی دکتر علی عسکری و معاونین ایشان، پیش‌بینی می‌شود که اولین طلایه‌داران و جلوداران صنعت فناوری بنیان کشور مجموعه‌هایی باشند که در هلدینگ خلیج فارس هستند.

وی تاکید کرد: اتفاقی که امروز می افتد، تاسیس یک صندوق سرمایه‌‌گذاری خطرپذیر برای حمایت و سرمایه‌گذاری شرکت‌های دانش‌‌بنیانی است که برای مجموعه‌های هلدینگ خلیج فارس فناوری کارآمد، استاندارد و با کیفیت تولید کنند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌‌بنیان رئیس جمهور با بیان اینکه پیش‌‌بینی شده است این صندوق یک سرمایه ۲ هزار میلیارد تومانی داشته باشد، عنوان کرد: قریب به ۴۰ درصد این سرمایه توسط معاونت علمی،فناوری و اقتصاد دانش‌‌بنیان ریاست جمهوری تامین خواهد شد و باقی آن توسط اعتبار مالیاتی که هلدینگ خلیج فارس در پروژه‌های فناورانه‌ای که در شورای راهبری فناوری‌ها و تولیدات دانش‌‌بنیان مجوز می‌گیرند، تأمین می شود.

دهقانی در پایان با تاکید بر اینکه اعتبار مالیاتی یک سرمایه‌گذاری بسیار هوشمند و هدفمند است، گفت: مالیات، بیت‌المال و پول این مردم است. فقط و فقط باید در جایی هزینه شود که اگر تنها یک واحد هزینه می‌کنیم، حداقل باید بعضا ۳ تا ۸ واحد خروجی داشته باشد. باید با این دقت نظر موضوعات فناورانه را تعیین کنیم که هر یک دلاری که هزینه می‌شود، دستاورد و صرفه‌جویی داشته باشد.

صندوق خطرپذیر اقدام راهبردی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌‌بنیان

در این مراسم عبدالعلی علی عسکری مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس بنیان‌‌گذاری این صندوق را نهاد حامی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه پتروشیمی عنوان کرد: با توجه به مزیت‌های صنعت پتروشیمی و اثرات جدی آن در اقتصاد دانش‌بنیان این همکاری و مساعدت با معاونت علمی ایجاد شد که پشتوانه آن قانون جهش تولید دانش‌بنیان است که به تصویب مجلس رسید و از سوی رئیس‌ جمهوری ابلاغ شد.

وی خاطرنشان کرد: این صندوق یک مؤسسه خطرپذیر برای حمایت از شرکت‌های حوزه پتروشیمی است.

علی عسکری با اشاره به اینکه این صندوق یک اقدام راهبردی برای حمایت از شرکت‌ها به شمار می‌رود، گفت: ما برای حمایت از دانش‌بنیان‌ها نیاز به اعتبارسنجی شرکت‌ها داریم که معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌‌بنیان ریاست جمهوری شرکت‌های تراز جهانی و قابل اعتماد را به این هلدینگ معرفی می‌کند تا ما از حضور این سرمایه‌ها در فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی بهره‌مند شویم.

موافقت‌نامه همکاری

این موافقت‌نامه همکاری در ‎زمینه سرمایه‌‌گذاری، توسعه فناوری و کارآفرینی، با محوریت ارتقای بهره‌‌وری، افزایش ظرفیت فناورانه و توسعه‌ای برای حل مسائل و چالش‌‎های تولید و خدمات در زمینه تخصصی صنایع پایین دستی پتروشیمی و خلق ارزش سالانه تا ۲ میلیارد دلار و دانش‌بنیان در زنجیره صنعت پتروشیمی است.

از اهداف این موافقت‌نامه، تاسیس صندوق پژوهش و فناوری سرمایه‌گذاری خطرپذیر شرکتی (CVC) به منظور تامین مالی طرح‌های دانش‌بنیان صنعت پتروشیمی با سرمایه ۲۰۰۰ میلیارد تومانی و تعریف مگاپروژه‎‌های دانش‌‌‎بنیان در داخل واحدهای تحقیق و توسعه هلدینگ و کمک به پیشبرد آن از طریق ایجاد همکاری با شرکت‎‌های دانش‎‌بنیان (شروع ۵ مگاپروژه) عنوان شده است.

ایجاد ارتباط مؤثر و فعالانه میان هلدینگ و شرکت‌های دانش ‎بنیان با هدف رفع نیازهای صنعتی به تعداد ۱۰۰ عدد،  شناسایی و ایجاد زنجیره ارزش و توسعه محصولات جدید فناورانه با استفاده از توسعه پارک‌های پتروشیمیایی، تامین خوراک، تجهیزات، دانش‎ فنی و غیره در هلدینگ به کمک شرکت‎های دانش‌‎بنیان و فناور با هدف توسعه ۵۰ محصول جدید فناورانه از دیگر اهداف این تفاهم نامه است.

تامین نیروی انسانی ماهر و نخبه با استفاده از ظرفیت‌های طرفین و جذب حداکثر ۲۰ درصد از نیاز منابع انسانی هلدینگ از طریق برگزاری آزمون‌های مشترک و همچنین برنامه‌های بنیاد ملی نخبگان و بورس ۲۰ نفر جهت اشتغال در هلدینگ و شرکت‌های تابعه پس از تایید هیات مدیره هلدینگ و شرکت‌های تابعه از دیگر محورهای این همکاری دو جانبه به شمار می‌رود.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
فارس
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا