افتتاح سرای نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در سفر به استان ایلام در نشستی صمیمانه با اعضای هیئت علمی و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش کارآفرینی پرس، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در سفر یک روزه به استان ایلام، عصر امروز با حضور در یادمان شهدای گمنام دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام، با اهدای گل و قرائت فاتحه، به مقام شامخ شهدای هشت سال دفاع مقدس ادای احترام کرد.

دکتر طهرانچی در ادامه با حضور در نشستی صمیمانه، با اعضای هیئت علمی و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام دیدار و گفت‌وگو کرد.

وی در ابتدای این نشست، با اشاره به دیدار روز گذشته مقام معظم رهبری با جمعی از نخبگان جوان و استعدادهای برتر علمی، گفت: رهبر معظم انقلاب در این دیدار فرمودند «در برخی کشورها با وجود آنکه اغلب دانشگاه‌ها خصوصی است، اما بودجه‌های دولتی زیادی به آنها داده می‌شود، البته نه به‌صورت فله‌ای، بلکه به این شکل که دولت برای دانشگاه مسائلی را تعریف می‌کند و چنانچه دانشگاه در حل آن مسائل پیشرفت داشت، بودجه به آن تعلق می‌گیرد.» این جمله برای دانشگاه آزاد اسلامی امیدبخش است و ایشان افقی را در ادبیات دانشگاه‌های غیردولتی باز کردند که انشاءالله باید درباره آن تدبیر داشت.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به شکل گیری و توسعه این دانشگاه در کشور، اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان دانشگاهی مردمی با حمایت امام(ره) تأسیس شد و ۴۰ سال توسعه کمی را در گام نخست تجربه کرد و مایه افتخار کشور شد. واقعیت این است که دانشگاه آزاد اسلامی پا نمی‌گرفت، مگر آنکه عزیزانی حاضر شدند تا به عنوان اعضای هیئت علمی و کارمند همیار این دانشگاه باشند و به عنوان همکاران مجموعه ای غیردولتی در این امر مهم مشارکت کنند.

دکتر طهرانچی ادامه داد: مردم در دانشگاه آزاد اسلامی عظمتی به‌وجود آوردند که وقتی میهمانان خارجی به این دانشگاه می‌آیند، از این عظمت حیرت می‌کنند.

وی با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان یک سیستم غیردولتی، از پشتوانه دولتی برخوردار نبوده است، گفت: هر سامانه و سیستم دارای یک علت ایجاد و یک علت بقاست. بقای هر سیستم نیازمند درک و واکنش نسبت به تحولات اجتماعی فناورانه است.

عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: اتفاقات عجیبی از سال ۱۳۹۰ در دانشگاه آزاد اسلامی رخ داد، به‌طوری‌که مدیران وقت این دانشگاه بدون در نظر گرفتن نرخ زادوولد در کشور، پیش بینی کرده بودند که جمعیت دانشجویی این دانشگاه تا سال ۱۴۰۰ به یک میلیون دانشجو خواهد رسید. این در حالی بود که به‌راحتی و با بررسی موالید ۱۸ سال گذشته قادر به تخمین زدن جمعیت دانشجویی آینده بودند، اما مسئولان وقت فارغ از آگاهی از نرخ جمعیت، طی سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ بخشنامه‌ای صادر کردند که نسبت یک به ۵۰ کارمند و عضو هیئت علمی استخدام شود. با این اقدام یک واحد دانشگاهی که ۴ کارمند داشت، ۳۴ کارمند جدید جذب کرد و این در حالی بود که اساساً توجهی به روند تحولات اجتماعی نبود.

طهرانچی اظهار کرد: زمانی که به دانشگاه آزاد اسلامی آمدم، شرایط به گونه‌ای بود که پس از سه سال پیاپی درآمد دانشگاه علی‌رغم افزایش شهریه ها، به دلیل نبود سیستم یکپارچه درآمدها و پرداخت‌ها، کاهشی شده بود و در سازمان مرکزی هیچ اطلاع دقیقی از میزان بدهی و درآمد واحدها وجود نداشت. برای مدیریت این اوضاع، طرح یکپارچگی خزانه دانشگاه آزاد اسلامی را مطرح کردیم تا بتوانیم شرایط را کنترل کنیم تا به اعتبار دانشگاه خدشه ای وارد نشود.

وی افزود: پس از این اقدام، لازم بود نظام یکپارچه اطلاعات را در دانشگاه آزاد اسلامی حاکم کنیم و برای تحقق این هدف، سامانه‌های پژوهشیار و آموزشیار راه‌اندازی شد. این اقدام باعث شد که یکباره درآمد شهریه‌ای دانشگاه افزایش پیدا کرد. این اتفاق تنها از طریق انسجام‌بخشی در شهریه به‌وجود آمد. با توجه به راه‌اندازی سامانه مدیریت یکپارچه داده در دانشگاه آزاد اسلامی، اعتبار مدرک دانشگاه آزاد اسلامی نیز افزایش پیدا کرد، چرا که دیگر امکان جعل مدرک دانشگاه آزاد اسلامی وجود ندارد.

وی افزود: علاوه بر این اقدامات، با تغییر شعار و مرام دانشگاه آزاد اسلامی، توانستیم روند نزولی جمعیت دانشجویی این دانشگاه را اصلاح کنیم و بحمدالله امسال برای دومین سال پیاپی شاهد افزایش پذیرش دانشجویان هستیم که نشان از بازگشت اعتماد مردم به این دانشگاه دارد. این موفقیت در شرایط همه‌گیری کرونا به‌دست آمد که بسیاری از اقتصادهای بزرگ جهان ضربه خورده‌اند.

طهرانچی خاطرنشان کرد: برای اولین بار از هیئت امنای مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی مجوز زمین های این دانشگاه را گرفتیم تا با تعامل با وزارت راه و شهرسازی و بانک مسکن، شرایط ساخت مسکن کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی فراهم شود. همچنین با تأمین افزایش سرمایه مکران نیز از سال آینده سالانه سود خوبی به دانشگاه آزاد اسلامی تعلق خواهد گرفت که همه این عوامل، نویدبخش بهبود وضعیت معیشتی اعضای هیئت علمی و کارکنان خدوم دانشگاه آزاد اسلامی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به تدوین سند تحول و تعالی این دانشگاه، گفت: این سند ۷۰ هدف را دنبال می‌کند و دارای شاخص و مجموعه اقداماتی است که یکی از این اقدامات، تهیه اطلس آمایش استان‌هاست.

در ادامه این نشست دوساعته، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به نظرات، پیشنهادات و دغدغه های اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام پاسخ داد.

افتتاح سرای نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام

دکتر طهرانچی در ادامه برنامه های سفر یک روزه خود به استان ایلام، سرای نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام را افتتاح و از هسته‌ها و واحدهای فناور مستقر در این سرای نوآوری بازدید کرد.

تله سرومونی برای کنترل جمعیت آفات چوب‌خوار در عرصه های جنگلی، میراگر برشی مقاوم در برابر زلزله، سامانه آموزش و آزمون مجازی، نخ نانو پلی‌استر به روش اولتراسونیک، سیستم ضدقفل ترموستات تأسیسات حرارتی و برودتی، سیستم هوشمند ضدسرقت از طریق پیربکس، سوکت هوشمند مدیریت انرژی و نشت گاز و… ازجمله دستاوردهای پژوهشگران و محققان هسته‌ها و واحدهای فناوی مستقر در سرای نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام بود که مورد بازدید دکتر طهرانچی قرار گرفت.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
آنا
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا