وحید ضرغامی: گیاهان دارویی؛ ظرفیت بی نظیر در کسب و کارهای روستائی است

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

قائم مقام معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی گفت: ایران از جمله کشورهایی است که نزدیک به ۸ هزار گونه گیاه در اقصی نقاط آن می‌روید و ۲۳۰۰ گونه آن معطر و دارویی است که ده‌ها گونه گیاه دارویی تنها مختص به سرزمین ایران است. 

به گزارش کارآفرینی پرس، وحید ضرغامی، قائم مقام معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در حال تدوین برنامه ای برای حمایت از کسب و کارهای روستایی هستیم؛ عنوان کرد: با توجه به گفتمان جدید دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه کارآفرینی و حل مسائل کشور، معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری متولی تسهیل اموری است که می تواند منجر به روندهای توسعه گرا و بهبود بخش در فضای اقتصادی، کسب و کار، معیشتی، فناوری و نوآوری کشور شود.

وی افزود: در همین راستا با تاکید ریاست محترم دانشگاه آزاد اسلامی، حمایت از کسب و کارهای روستایی در دستور کار قرار گرفته و در آینده نزدیک سازوکارهای آن را تدوین و عملیاتی خواهیم کرد. در این بین گیاهان دارویی پتانسیل بی نظیری در حوزه کسب و کارهای روستایی دارد. ایران از جمله کشورهایی است که نزدیک به ۸ هزار گونه گیاه در اقصی نقاط آن می‌روید و ۲۳۰۰ گونه آن معطر و دارویی است که ده‌ها گونه گیاه دارویی تنها مختص به سرزمین ایران است.

قائم مقام معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری با اشاره به گردش مالی بیش از دویست میلیارد دلاری گیاهان دارویی در جهان عنوان کرد: متاسفانه به مانند بسیاری از محصولات و منابع طبیعی ما دچار معضل خام فروشی هستیم، در برداشت و فروش گیاهان دارویی نیز این محصولات بیشتر به‌صورت عمده و خام صادر می‌شود و ارزش افزوده خاصی برای کشورمان ایجاد نمی‌شود. از این رو می‌توان علاوه بر آموزش مهارت‌های کاشت و تولید گیاهان دارویی و نحوه برداشت آنها با به‌کارگیری فناوری و نوآوری‌های جدید، می‌توان در بحث بازفراوری محصولات ورود جدی‌تری داشت.

ضرغامی گفت: در برنامه جدید دانشگاه آزاد برای حمایت از کسب و کارهای روستایی، مهارت آموزی در بخش گیاهان دارویی، بازفراوری، بسته بندی و ایجاد زنجیره کاملی از تولید تا فروش، یکی از اقدامات اصلی خواهد بود. این اقدام علاوه بر توانمندسازی و ایجاد ثروت برای روستاییان، می‌تواند محاسن بسیاری در بخش‌های کلان داشته باشد. در حال حاضر توسعه نامتوازن، باعث مهاجرت نیروی کار از روستا به شهرها و کلان‌شهرها شده است. با تدوین برنامه‌های هدفمند و منسجم مبتنی بر فناوری‌های جدید، می توان جوانان را در همان روستا نگاه داشت و روستا به مرکز اصلی تولید ثروت در کشور تبدیل شود. امیدواریم با ورود دانشگاه آزاد اسلامی به این حوزه مهم، رسالت اجتماعی این دانشگاه را در قبال مردم به صورت عینی تر و ملموس‌تر ثابت کنیم.

وی در پایان عنوان کرد: در معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری ابزارها و زیرساخت‌های نرم افزاری و سخت افزاری در حال اجرا و تدوین است تا زنجیره‌ای کامل از راه حل‌ها برای مسائل عمده کشور و به خصوص در ارتباط با صنعت و جامعه داشته باشیم. سراهای نوآوری در استان‌ها، مراکز رشد در واحدها، شبکه آزمایشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و تحقیقاتی و همچنین کارگاههای مجهز ظرفیتی را ایجاد کرده تا دانشگاه آزاد به‌عنوان نهادی آموزشی بتواند تغییر پاردایم دهد و به سمت دانشگاه نسل سوم و چهارم حرکت کند. در حوزه روستایی که فرصت های فروانی وجود دارد، ظرفیت دانشگاه آزاد خواهد توانست در راستای کارآفرینی هدفمند و ثروت افزایی به‌کار گرفته شود تا روستاییان با کسب مهارت‌ها و آموزش‌های لازم، فناوری جدید را در کسب و کارهای خود به کار گیرند و یا کسب و کار جدیدی مبتنی بر پتانسیل‌های منطقه‌ای راه اندازی کنند.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
آنا
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا