تسهیل حضور شرکت‌های خلاق و دانش‌بنیان در مناقصه‌ها

تنها رسانه اختصاصی برخط موتورسیکلت در ایران

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درباره تلاش‌ها برای تسهیل فعالیت شرکت‌های خلاق، گفت: تلاش می کنیم از طریق ابزار قانون گذاری، شرایط حضور این شرکت ها در مناقصات و مزایده ها، تسهیل شود.

به گزارش کارآفرینی پرس، لطف الله سیاهکلی نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی درباره این تسهیلات، افزود: ایران کشوری پهناور، با ظرفیت های بسیار گسترده منابع طبیعی است، با این همه بزرگ ترین سرمایه کشور، منابع انسانی جوان، خلاق و پویایی است که دل در گروه ایران اسلامی دارند و به دنبال فرصتی هستند تا از درگاه کارآفرینی و خلق ثروت، علاوه بر خدمت به کشور، اشتغال و ارزش افزوده ایجاد کنند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: شرکت های دانش بنیان، خلاق و استارتاپ ها، بستر مناسبی هستند تا برای درون‌زایی اقتصاد، گسترش اقتصاد مقاومتی و تامین نیازهای فناورانه کشور، پاسخ های فناورانه پیدا و محصولات و خدمات با فناوری بالای مورد نیاز صنایع و تولید کنندگان را فراهم کنند.

عضو فراکسیون دیپلماسی اقتصادی محور مقاومت و همسایگان، گفت: مجلس شورای اسلامی تمام تلاش خود را به کار بسته است تا با فراهم کردن، حمایت های تقنینی کارشناسی شده، زمینه رشد و شکوفایی هر چه بیشتر شرکت های خلاق و دانش‌بنیان را فراهم کند. بر این اساس از طریق بازبینی قانون قدیمی حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، پس از رایزنی‌ها و مشورت با کارشناسان و خبرگان، قانون جدید حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق و نوآور، به نمایندگان عرضه شد.

وی ادامه داد: حوزه فعالیت شرکت ها در حوزه کسب و کارهای دیجیتال و فضای مجازی، بازی، اسباب بازی و سرگرمی، صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی، صنایع دیداری و شنیداری، طراحی، یادگیری، چاپ و نشر، گیاهان داروئی و طب سنتی، هنر های تجسمی و نمایشی و غیره جزو صنایع خلاق و فرهنگی، محسوب می‌شوند. همه این حوزه ها در کشور از این پتانسیل برخوردار هستند که از طریق ابزار خلاقیت و نوآوری، ارزش افزوده بالایی ایجاد کنند و سبد اشتغال کشور را متنوع‌تر سازند.

سیاهکلی خاطرنشان کرد: بر این اساس، در قانون جدید که کلیات آن به تصویب رسید، تلاش شده است تا از شرکت‌های خلاق و نوآور نیز حمایت شود. این کار کمک می کند جوانان خلاق و نوآور کشورمان بتوانند با فراغ بال و پشتیبانی بیشتری، اهداف مد نظرشان را محقق سازند. یکی از مواردی که پیش از این به مانعی بر سر راه رشد شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق تبدیل شده بود، بحث همکاری آنها با موسسات عمومی و نهادهای دولتی و اجرایی بود.

وی ادامه داد: این شرکت‌ها چون معمولا از سابقه تاسیس چندان بالای برخوردار نیستند، در مناقصات بر سر رقابت با شرکت‌های بزرگ و قدیمی، اغلب شکست می‌خوردند. در مجلس تلاش شد تا از طریق تصویب قوانین مناسب، دست مدیران دولتی برای همکاری بیشتر با شرکت‌های خلاق و دانش‌بنیان در زمینه‌های مختلف از جمله در بحث مناقصات و مزایده ها باز گذاشته شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درباره نقش مثبت شرکت‌های دانش بنیان و خلاق، در پیشبرد راهبرد رسانه ای و فرهنگی مورد نظر نظام، افزود: با توجه به حضورم در مناصب مدیریتی، به تجربه دیده ام که اجبار یک مدیر برای آنکه حتماً تحت هر شرایطی با طیفی از شرکت‌ها، همکاری کند، ممکن است در عمل و اجرا چندان سازنده نباشد، اما تصویب قوانین تشویقی و باز گذاشتن دست مدیران اجرایی در همکاری با شرکت‌های فناور و خلاق، می‌تواند به تدریج آثار بسیار مثبتی به همراه داشته باشد.

وی گفت: تکیه بر داخل در بحث اقتصادی تنها یک شعار نیست و دارای مضامین و تکیه گاه‌های گفتمانی، منطقی و علمی فراوانی است. در صورت فعال شدن هر چه بیشتر هزاران شرکت خلاق و دانش‌بنیان و همچنین چندین هزار استارتاپ نوآور، می‌توان یک جریان اقتصادی بسیار جدید و پرقدرت به راه انداخت که پایه آن خلاقیت، فناوری و دانش است. در حال حاضر  این موسسات و شرکت‌ها و جوانان نخبه کشور، فعالیت‌های بسیار چشمگیر و قابل تحسینی انجام داده اند. اما هنوز پتانسیل های بالقوه بسیار عظیمی وجود دارد که باید به آن توجه شود.

سیاهکلی در باره سیاست ها و اسناد بالادستی، اظهار داشت: امید است در سایه همت جوانان کشور و حمایت مسئولین، در سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی‌ها، هر روز از تعداد موانع بر سال راه خلاقیت و تولید کم و بر شمار بسته های حمایتی و پشتیبانی ها افزوده شود. فقط از این روش می توان بنیان های اقتصادی را قوی تر ساخت و آن را در مقابل مکر دشمنان، مقاوم سازی کرد. خود بنده نیز به شخصه از هیچ تلاشی برای حمایت از این جوانان چه در سطح ملی و چه در حوزه انتخابیه فرو گذار نیستم.

این عضو شاخص قوه مقننه، درخصوص ظرفیت های قابل توجه شهرهای قزوین، آبیک و البرز، گفت: در این ناحیه ظرفیت‌های بسیاری به ویژه در زمینه گیاهان دارویی، کشاورزی، معدنی و فناوری‌های پیشرفته وجود دارد. شرکت‌های صنعتی این قسمت از کشور نیز می‌توانند در همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق، محصولات جدیدتر و با فناوری بالاتری تولید کنند. حمایت از جوانان و نخبگان در این خطه از کشور، آثار و برکات ملی و سراسری در پی خواهد داشت. به شخصه و به همراه دیگر همکاران گرامی سعی داریم توجه به مسئولین را به این ظرفیت های عظیم منطقه ای جلب کنیم و انتظار داریم سطح همکاری و حمایت‌ها افزایش یابد.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
اقتصاد گردان
برای مشاهده کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا