ارزش‌آفرینی شرکت‌های خلاق هم‌پای دانش‌بنیان‌ها در کشور

تنها رسانه اختصاصی برخط موتورسیکلت در ایران

شرکت‌های خلاق در چند سال اخیر هم‌پای دانش‌بنیان‌ها برای خلق ارزش افزوده در کشور تلاش کردند. گزارشی از عملکرد برنامه توسعه زیست‌بوم این شرکت‌ها منتشر شده است که حکایت از رشد این شرکت‌ها در مدت سه سال دارد.

به گزارش پایگاه خبری کارآفرینی پرس، معرفی و آشنایی با حوزه فعالیت شرکت های خلاق بخش نخست این گزارش است. صنایع دستی، گردشگری، تولید محتوای صوتی و تصویری، گیاهان دارویی و طب سنتی، هنرهای تجسمی، مد و پوشاک، اسباب بازی و طراحی و معماری برخی از این حوزه‌ها هستند.

این گزارش یک بخش دیگر هم دارد و آن آمار شرکت های خلاق فعال است که با رسم نمودار و جداول مختلف رشد این شرکت و تعداد آن در سال های مختلف آمده است.

بر این اساس در سال 97 تعداد 296 شرکت خلاق در کشور فعال بودند که با اقدامات حمایتی و ارائه تسهیلات اکنون بیش از 1200 شرکت خلاق در کشور فعالیت می ‌کنند؛ رشدی چشمگیر در 3 سال.

همچنین در این آمار به مبادی شرکت های خلاق نیز اشاره شده است. در سال 97 تعداد آنها 45 عدد بود و اکنون به 101 رسیده است.

برای نمایش آمار استانی شرکت های خلاق نیز در نقشه ای از ایران تعداد و پراکندگی آنها آورده شده است. بر اساس این آمار تهران با تعداد 780 شرکت خلاق فعال در صدر قرار دارد. پس از آن نیز استان های اصفهان، خراسان رضوی و یزد قرار دارند.

در بخش بعدی خدمات ارائه شده به شرکت های خلاق به تفکیک نوع خدمت و حمایت انجام شده را مشاهده می کنیم. خدمات و حمایت هایی که هریک گامی برای توسعه محصولات خلاق و رشد این شرکت ها است. خماتی چون تامین مالی، توانمندسازی و نظام وظیفه، تبلیغات و تسهیل فضای کسب و کار.

بررسی اقدامات ترویجی برنامه بخش بعدی است که در این گزارش به آن پرداخته شده است. از برنامه های تلویزیونی متنوع همچون خلاق شو گرفته تا تبلیغات در فضای مجازی.

اما در بخش آخر این گزارش نیز آماری از خانه های خلاق و نوآوری آمده است. بازیگرانی جدید در زیست بوم صنایع خلاق که زمینه را برای فعالیت جوانان در حوزه های مختلف صنایع فرهنگی و خلاق در استان های مختلف فراهم می کنند. در حال حاضر 64 خانه خلاق در استان های تهران، اصفهان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، همدان، یزد، قزوین، گیلان، سیستان و بلوچستان، قم، کردستان، اهواز و بوشهر فعال یا در دست ایجاد هستند.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
بنیاد ملی نخبگان
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا