اساسنامه صندوق کارآفرینی امید برای بررسی به شورای نگهبان ارسال می‌شود

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

هیئت محترم دولت و وزیران اساسنامه صندوق کارآفرینی امید را تصویب کرده و در قانون بودجۀ سال ۱۳۹۸ که در مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب رسید، به استناد تبصرۀ ۱۸، تصمیم بر آن شد که اساس‎نامه به شورای محترم نگهبان ارسال شود.

به گزارش کارآفرینی پرس، اساسنامه پس از این به شورای نگهبان ارسال و چندین بار با ایراداتی از نظر این شورای محترم مواجه شد. در همین راستا جلسات مستمری با شورای محترم نگهبان و حقوق‌دانان و فقهای محترم این شورای برگزار شد و برای اعضای محترم شورای نگهبان این برنامه تشریح شد. در اصلاح اساسنامه، نظر بانک مرکزی مبنی بر این بود که سطح فعالیت‌های صندوق از یکدیگر منفک شود و امور مربوط به توسعۀ کسب‌وکارها در لایۀ بالا و امور مربوط به تسهیلات قرض‌الحسنه در لایه و سطح پایین‌تر قرار گیرد. به همین دلیل، با تبیین موضوع برای حقوق‍دانان محترم شورای نگهبان، این آگاهی برای آن‌ها ایجاد شد که هدف دولت این است که بتواند خدمات بیشتری را از طریق برنامه‌های توانمندسازی در حوزه‌های روستایی کمتربرخوردار انجام دهد و همچنین حمایت‌های مالی در قالب قرض‌الحسنه و حتی غیرقرض‌الحسنه مدنظر قرار گیرد تا بتواند با مقیاس خیلی بیشتری انجام گیرد. آخرین اقدام برای اصلاح اساسنامه بعد از بازبینی‌های صورت‌گرفتۀ شورای محترم نگهبان، طی هفته‌های اخیر، با تأیید دولت صورت گرفت و این اقدام تکمیل شد.

این اساسنامه با هماهنگی‌های به‌عمل‌آمده با شورای محترم نگهبان، ان‌شاءالله طی روزهای آینده تأیید نهایی و به دولت ابلاغ خواهد شد.

و بعد از اینکه دولت اساسنامه را تصویب کرد و به نظر شورای محترم نگهبان رسید، امیدواریم که مرحلۀ نهایی، این بار اتفاق افتد و نظر مساعد دولت، پایان مرحلۀ نهایی‌کردن اساسنامه باشد. خوشبختانه مجوز بانک مرکزی برای صندوق قرض‌الحسنۀ چندشعبه‌ای از چند ماه پیش تصویب و ابلاغ و صادر شده و به‌هرحال امید بر آن است که فرآیند انتظار قرض‌الحسنه از فرآیند توسعۀ کسب‌وکار در ماه‌های آینده به‌شکل جدید خودش اتفاق بیفتد و صندوق در سطح بالاتری بتواند با توسعۀ منطقه‌ای و ایجاد صندوق‌های تخصصی صندوق‌های ویسی (vc) و برقرارکردن نهادهای توسعۀ کسب‌وکار، به یاری خداوند، این فعالیت‌ها را به‌شکل گسترده‌تری شکل دهد و عملیات آن آغاز شود.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
آنا
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا