مردم می‌توانند با حداقل ۵۰۰ هزار تومان در طرح‌های دانش‌بنیان سرمایه‌گذاری کنند

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: این صندوق به موضوع تامین مالی جمعی نوآوران ورود کرده و هر فرد می‌تواند با حداقل ۵۰۰ هزار تومان در طرح‌های فناورانه‌ای که روی سکوهای تامین مالی جمعی بورس می‌رود، سرمایه‌گذاری کند.

به گزارش کارآفرینی پرس، سیاوش ملکی‌فر درخصوص ابزارهای جدید حمایتی این صندوق از شرکت‌های دانش‌بنیان اظهار داشت: تامین مالی جمعی ابزار جدیدی برای سرمایه‌گذاری در اکوسیستم نوآوری کشور است که صندوق نوآوری نیز به آن ورود کرده است، با این ابزار شهروندان نیز می‌توانند ضمن مشارکت در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان کشور، در طرح‌های دانش‌بنیان سرمایه‌گذاری کنند و در سود و زیان آن شریک ‌شوند.

وی افزود: در این طرح، صندوق نوآوری وشکوفایی همه طرح‌های دانش‌بنیانی را که بر روی سکو می‌روند تا ۱۰۰ درصد بیمه می‌کند بنابراین هموطنان نگران زیان خود نباشند چرا که صندوق اصل سرمایه آن‌ها را برمی‌گرداند.

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی از پخش برنامه تلویزیونی «کارویا» که به منظور توسعه بحث تامین مالی جمعی (کراد فاندینگ) و با همت این صندوق تهیه و ضبط شده است، خبر داد و گفت: در این برنامه ۱۰۰ شرکت دانش‌بنیان طرح‌های خود را ارائه کرده و ۲۴ شرکت در نهایت انتخاب شده‌اند تا روی سکوهای تامین مالی جمعی بورس بروند.

ملکی‌فر یادآور شد: هر شرکتی که بر روی سکو قرار بگیرد، هموطنان اعم از سرمایه‌گذاران یا افراد حقیقی می‌تواتند با حداقل ۵۰۰ هزار تومان در طرح‌های فناورانه‌ای که بر روی سکو می‌رود، سرمایه‌گذاری کنند و اصل پول آنها نیز توسط صندوق نوآوری و شکوفایی بیمه شده است یعنی چنانچه اگر طرحی با شکست مواجه شد و به ضرر رسید، صندوق نوآوری اصل پول را به سرمایه‌گذاران بازمی‌گرداند.

وی با بیان اینکه صندوق نوآوری وشکوفایی به منظور تامین مالی شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان تشکیل شده است، تصریح کرد: در حال حاضر بیش از ۶ هزار و ۲۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور تشکیل شده است و بیش از ۷۰ خدمت نیز در راستای تامین مالی این شرکت‌ها و ارایه خدمات به آنها از سوی صندوق نوآوری عرضه می‌شود.

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی درمورد زمینه توسعه اکوسیستم استارت آپی کشور نیز گفت: وقتی استارتاپ‌ها در مرحله بذری قرار می‌گیرند و آمادگی ارایه محصول را دارند، حدود یک سال میهمان شتابدهنده‌ها می‌شوند و شتابدهنده‌ها نیز وظیفه دارند تا برای استارتاپها زمینه‌های ارایه آموزش، مشاوره، منتورینگ و تخصیص فضای استقرار را فراهم کنند.

ملکی‌فر شتابدهنده‌ها را نهادهای خصوصی دانست که به تیم‌های جوان کارآفرین برای عبور از «دره مرگ» کمک می‌کنند.

وی افزود: وقتی استارت‌آپ‌ها دوره شتابدهی را با موفقیت بگذرانند، می‌توانند به دنبال سرمایه‌گذاری جسورانه بروند تا ایده خود را اجرایی کنند.  

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه به برنامه این صندوق به منظور حمایت استارت‌آپ‌ها و اتصال ایده و سرمایه با یکدیگر اشاره کرد و گفت: در صندوق نوآوری احساس کردیم سرمایه‌پذیر (استارت‌آپ) به سرمایه‌گذار نمی‌رسد، بنابراین اقدام به برگزاری سلسله رویدادهایی تحت عنوان «دوشنبه‌های استارت‌آپی» کردیم که تاکنون ۲۹ رویداد آن برگزار شده و در این رویدادها، بیش از ۲۰۰ سرمایه‌گذار معرفی شدند و ۳۰ استارت‌آپ نیز در حدود ۸۰ میلیارد تومان سرمایه جذب کردند و یا در مرحله جذب سرمایه قرار دارند.

ملکی‌فر ادامه داد: استارت‌آپ‌ها می‌توانند برای حضور در رویداد «دوشنبه‌های استارت‌آپی» به سایت www.inif.ir  مراجعه کنند تا کارشناسان مرتبط آن‌ها را راهنمایی کند.

وی یادآور شد: استارت‌آپ‌ها برای اینکه توسعه پیدا کنند، از فناوری‌های کلان داده و هوش مصنوعی استفاده می‌کنند تا در بازار به رقابت بپرازند.  
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی به سایر همکاران این صندوق در توسعه اکوسیستم نوآوری کشور و حمایت از طرح‌های سرمایه‌پذیر اشاره کرد و گفت: صندوق‌های پژوهش و فناوری و صندوق‌های جسورانه بورسی از جمله نهادهایی هستند که می‌توانند به اتصال ایده و سرمایه کمک کنند. تاکنون بیش از ۶۰ صندوق پژوهش و فناوری و ۲۰ صندوق جسورانه بورسی در کشور تشکیل شده است.

انتهای پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
ایرنا
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا