چگونگی نحوه تأسیس و اداره امور دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی/ نحوه جذب، ترفیع و ارتقای اعضای هیئت‌ علمی

تنها رسانه اختصاصی برخط موتورسیکلت در ایران

با ابلاغ بخشنامه‌ای از سوی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، جزئیات نحوه تأسیس و اداره امور دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی اعلام شد.

به گزارش کارآفرینی پرس، با ابلاغ بخشنامه‌ای از سوی دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، «آیین‌نامه نحوه تأسیس و اداره امور دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی» به رؤسای استانی و واحدهای ویژه دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شد.

دکتر طهرانچی در این بخشنامه تأکید کرده است: پیرو ابلاغ نظام‌نامه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی و مباحث جلسات شورای معاونان دانشگاه، آیین‌نامه نحوه تأسیس و اداره امور دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی برای اجرا ابلاغ می‌شود.

آیین‌نامه نحوه تأسیس و اداره امور دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی که به تفصیل در اختیار واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی قرار گرفته است، شامل مواردی از جمله مقدمه و تعاریف، تأسیس دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی، اداره امور دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی، آموزش‌های کوتاه‌مدت و … است.

بر اساس بندهای این آیین‌نامه؛ واحدهای دانشگاهی بنا به مقتضیات سند مأموریت و آمایش، برنامه‌ریزی و کارآفرینی دانشگاه و شرایط ناحیه‌ای با تأمین امکانات می‌توانند دانشکده مهارت و کارآفرینی تأسیس کنند.  

در این آیین‌نامه به مراحل تأسیس دانشکده‌ها اشاره شده که شامل «تهیه طرح توجیهی و برنامه عملیاتی بر اساس برنامه راهبردی واحد و آمایش منطقه‌ای و ظرفیت‌های واحد دانشگاهی و ارائه به استان» و «بررسی و تأیید طرح توجیهی دانشکده و الزامات توسط کمیته گسترش آموزش‌های فنی و حرفه‌ای استان و شورای تخصصی گسترش» است.  

همچنین آموزش در دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی از نوع مهارتی و به دو صورت بلندمدت و کوتاه‌مدت است. جذب، ترفیع و ارتقای اعضای هیئت‌علمی مهارتی نیز در دانشگاه با تأکید بر ملاک‌های مهارتی است.

بر اساس بندهای این آیین‌نامه؛ پژوهش‌هایی که در دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی انجام می‌شود، از نوع توسعه‌ای و برای ارتقای روش‌های مهارت‌افزایی است. تمامی امور فرهنگی و دانشجویی دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی همانند سایر دانشکده‌ها بر اساس ضوابط و مقررات دانشگاه و توسط معاونت فرهنگی و دانشجویی واحد دانشگاهی راهبری می‌شود.

همچنین در این آیین‌نامه آمده است؛ با توجه به گسترش مشاغل نوین، دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی می‌توانند انواع آموزش‌های کوتاه‌مدت شامل پیش اشتغال، آموزش‌های مشاغل نوین، حین کار (بازآموزی) و ارتقای حرفه‌ای شاغلان را برنامه‌ریزی و ارائه کنند.

انتهای پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
آنا
برای مشاهده کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا