چگونگی نحوه تأسیس و اداره امور دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی/ نحوه جذب، ترفیع و ارتقای اعضای هیئت‌ علمی

تنها رسانه اختصاصی برخط موتورسیکلت در ایران

با ابلاغ بخشنامه‌ای از سوی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، جزئیات نحوه تأسیس و اداره امور دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی اعلام شد.

به گزارش کارآفرینی پرس، با ابلاغ بخشنامه‌ای از سوی دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، «آیین‌نامه نحوه تأسیس و اداره امور دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی» به رؤسای استانی و واحدهای ویژه دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شد.

دکتر طهرانچی در این بخشنامه تأکید کرده است: پیرو ابلاغ نظام‌نامه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی و مباحث جلسات شورای معاونان دانشگاه، آیین‌نامه نحوه تأسیس و اداره امور دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی برای اجرا ابلاغ می‌شود.

آیین‌نامه نحوه تأسیس و اداره امور دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی که به تفصیل در اختیار واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی قرار گرفته است، شامل مواردی از جمله مقدمه و تعاریف، تأسیس دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی، اداره امور دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی، آموزش‌های کوتاه‌مدت و … است.

بر اساس بندهای این آیین‌نامه؛ واحدهای دانشگاهی بنا به مقتضیات سند مأموریت و آمایش، برنامه‌ریزی و کارآفرینی دانشگاه و شرایط ناحیه‌ای با تأمین امکانات می‌توانند دانشکده مهارت و کارآفرینی تأسیس کنند.  

در این آیین‌نامه به مراحل تأسیس دانشکده‌ها اشاره شده که شامل «تهیه طرح توجیهی و برنامه عملیاتی بر اساس برنامه راهبردی واحد و آمایش منطقه‌ای و ظرفیت‌های واحد دانشگاهی و ارائه به استان» و «بررسی و تأیید طرح توجیهی دانشکده و الزامات توسط کمیته گسترش آموزش‌های فنی و حرفه‌ای استان و شورای تخصصی گسترش» است.  

همچنین آموزش در دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی از نوع مهارتی و به دو صورت بلندمدت و کوتاه‌مدت است. جذب، ترفیع و ارتقای اعضای هیئت‌علمی مهارتی نیز در دانشگاه با تأکید بر ملاک‌های مهارتی است.

بر اساس بندهای این آیین‌نامه؛ پژوهش‌هایی که در دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی انجام می‌شود، از نوع توسعه‌ای و برای ارتقای روش‌های مهارت‌افزایی است. تمامی امور فرهنگی و دانشجویی دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی همانند سایر دانشکده‌ها بر اساس ضوابط و مقررات دانشگاه و توسط معاونت فرهنگی و دانشجویی واحد دانشگاهی راهبری می‌شود.

همچنین در این آیین‌نامه آمده است؛ با توجه به گسترش مشاغل نوین، دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی می‌توانند انواع آموزش‌های کوتاه‌مدت شامل پیش اشتغال، آموزش‌های مشاغل نوین، حین کار (بازآموزی) و ارتقای حرفه‌ای شاغلان را برنامه‌ریزی و ارائه کنند.

انتهای پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
آنا
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا